Muhafazakar etki sahibi kişi 6 Ocak saldırısıyla ilgili suçlamalarla karşı karşıya

Anje

Global Mod
Global Mod
Muhafazakar bir sosyal medya fenomeni, 6 Ocak 2021'de ABD Kongre Binası'ndaki ayaklanmalara karışmasıyla ilgili kabahat suçlamaları nedeniyle tutuklandı; FBI'ın yetkililere yönelik saldırılar için kullanıldığını söylediği bir masanın çalınmasına yardım ettiği iddiaları da dahil olmak üzere mahkeme belgeleri haline geldi .

New York Setauket'ten 24 yaşındaki etki sahibi Isabella M. DeLuca, Cuma günü Orange County'deki Irvine, Kaliforniya'da, hükümet mülkünün çalınması, yasaklı bir binaya girme, düzensiz davranış ve bir başkent binasında gösteri yapmak da dahil olmak üzere çok sayıda suçlamayla tutuklandı.

ABD Columbia Bölgesi Bölge Mahkemesine sunulan bir şikayete göre, Bayan DeLuca, öfkeli bir kalabalığın Kongre Binası'na saldırdığı ve kolluk kuvvetlerine karşı silah olarak kullanılan bir masanın çalınmasına yardım ettiği ayaklanmaya katıldı ve canlı yayınladı.

Şikayete göre, Bayan DeLuca “masadaki pencereden dışarı çıktıktan” sonra, isyanların videolarını kaydetmek veya fotoğraflarını çekmek için cep telefonunu kullandığı ortaya çıktı. Bir FBI ajanının sunduğu şikayete göre, daha sonra saldırıyla ilgili birçok sosyal medya paylaşımını sildi; bu paylaşım muhtemelen “sonraki cezai soruşturmaları engellemeye çalışıyor”.

Bayan DeLuca'ya Pazartesi günü yorum yapması için hemen ulaşılamadı ve bir avukatı olup olmadığı mahkeme belgelerinden belli değildi. Kamu kayıtlarına göre kayıtlı bir Cumhuriyetçidir ve 334.000'den fazla takipçisi vardır. X'te ve Instagram'da 125.000 takipçisi var. Pazartesi günü X'e, takipçilerine “güzel mesajlar ve destekleri” için teşekkür eden ve yasal savunması için bir bağış toplama etkinliğine bağlantı veren bir mesaj yayınladı. Önceki bir gönderi bir mezmurdan alıntı yaptım İncil'den: “Rab benim ışığım ve kurtuluşumdur; Kimden korkmalıyım?”

Annesi Gina DeLuca Pazartesi günü telefonla yaptığı açıklamada, Bayan DeLuca'nın tutuklandığı gün serbest bırakıldığını söyledi. Suçlamalar veya kızının davası hakkında yorum yapmayı reddetti.

Başkanı Eli M. Gold, Pazartesi gününe kadar Bayan DeLuca'nın, ulusal güvenlik konularına odaklanan bir Washington araştırma kuruluşu olan Gold Uluslararası Strateji Enstitüsü'nde ücretsiz gönüllü medya çalışanı olduğunu söyledi. Geçtiğimiz Mayıs ayında bu rol için işe alındı. Bay Gold, Pazartesi günü gazetecilerle temasa geçene kadar enstitünün kendilerine karşı suç duyurusunda bulunulduğundan haberdar olmadığını söyledi. “Daha ayrıntılı bir iç soruşturmanın ardından ilişkimizi sonlandırmanın gerekli olduğunu hissettik” diye ekledi.

Associated Press'in bildirdiğine göre, Bayan DeLuca'nın diğer deneyimi, her ikisi de Cumhuriyetçi olan Arizona Temsilcisi Paul Gosar ve New York eski Temsilcisi Lee Zeldin ile kongre stajlarını içeriyordu. Bay Zeldin'in bir sözcüsü, Bayan DeLuca'nın kısa süreliğine kongre üyesinin Long Island bölgesinde bir personel ile ücretsiz gönüllü olarak çalıştığını ve ne Bay Zeldin'in ne de personelinin onun ayaklanma sırasında Kongre Binası'nda olduğunu bilmediğini söyledi.

Şikayete göre FBI, Bayan DeLuca'nın varlığından ilk kez saldırıdan üç gün sonra, onun ayaklanmaya katılımıyla ilgili sosyal medya paylaşımlarını sildiği yönünde bir ihbar aldığında haberdar oldu. 21 Ocak 2021'de FBI ile yaptığı bir röportajda Bayan DeLuca, 6 Ocak'ta Kongre Binası'nda olduğunu itiraf etti ancak binaya girmeyi reddetti. Şikayette, annesinin ihbarı ajansa doğruladığı ve kızının Instagram canlı yayınını Kongre Binası dışından gördüğünü söylediği belirtildi.

FBI, mahkeme celbi verilen banka kayıtlarının, Bayan DeLuca'nın 5 Ocak 2021'de New York City'den Washington'a trenle seyahat ettiğini ve ayaklanma gününde Kongre Binası'ndan iki mil uzaktaki Dunkin' Donuts'tan alışveriş yaptığını gösterdiğini söyledi.

6 Ocak 2021 öğleden sonra saat 3'ten kısa bir süre önce Bayan DeLuca sosyal medyada yazdı: “Karşılık vermek mi yoksa politikacıların seçimi çalmasına izin mi vermek? FBI, kısa bir süre sonra Instagram'daki başka bir kullanıcıya Kongre Binası'na gittiğini doğrulayan özel bir mesaj gönderdiğini söyledi. Ajans, gözetleme görüntülerinin de onu orada gösterdiğini söyledi.

FBI, görüntülerde Bayan DeLuca'nın Kongre Binası'na kırık bir pencereden girdiğini, burada kendisi ve diğer isyancıların değeri 600 dolardan fazla olan bir sehpayı çıkarıp başka bir kırık pencereden dışarıdaki diğer kişilere verdiklerini gösterdi. Diğer isyancılar bir lamba ve sandalye de dahil olmak üzere mobilyaları çalmaya ve bunları dışarıdaki isyancılara vermeye devam ederken fotoğraf çekmeye devam etti.

Şikayette “Çarpışmanın bir noktasında masa ayakları kırıldı” ifadesine yer verildi ve bunlardan birinin bir isyancı tarafından bir polis memuruna saldırmak için kullanıldığı belirtildi. FBI, başka bir isyancının kolluk kuvvetlerine saldırmak için masayı kullandığını söyledi.

Şikayete göre, akşam 6'dan kısa bir süre önce Bayan DeLuca, “Instagram'da bir tanıdığına 'Burası çılgınlık' ve 'Ben yere düştüm ve hemen yanımda ses bombası patladı' diyen bir mesaj gönderdi.” diye devam etti. Önümüzdeki birkaç gün içinde saldırıyla ilgili sosyal medyada paylaşım yapacak.

“6 Ocak'ta oradaydım. FBI, 14 Ocak'ta şöyle yazmıştı: “Karışık hislerim var.” Şöyle ekledi: “İnsanlar Capitol'e gittiler çünkü orası bizim evimiz ve biz de oraya şikayetlerimizi almak için gidiyoruz. Benim gibi insanlar seçimin kendilerinden çalındığını ve olmasına izin verildiğini düşünüyor.”

Bayan DeLuca, Başkan Donald J. Trump'ın 2020 seçimlerini çalmakla ilgili yalanlarının kışkırttığı öfkeli bir kalabalığın, sonuçları engellemek için sertifikayı bozmaya çalıştığı 6 Ocak saldırısıyla bağlantılı olarak suçlanan 1.350'den fazla kişi arasında yer alıyor. Federal savcılar, o günkü olaylara ilişkin devam eden ceza soruşturmasını Adalet Bakanlığı tarihindeki en büyük soruşturma olarak nitelendirdi.

Ed Shanahan raporlamaya katkıda bulunmuş ve Sheelagh McNeill araştırmaya katkıda bulunmuştur.