Muhabire hakaret davasında Emre Kınay için haksız tahrik’ indirimi istendi

ahmetbeyler

Active member
İstanbul 54. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanıklar Emre Kınay ve birebir yerdeki müşterilerden Baha Toygar katıldı. Sanık Baha Toygar savunmasında, olay tarihinde Emre Kınay’la tanışmadıklarını, tıpkı yerde olduğundan bile haberim olmadığını söylemiş oldu. Basın mensuplarının dışarda beklediğini gördüğünü belirten Toygar “Yer ortasında bir bayan yere fikir onlar da hareketlenip çekim yapmaya başladı. Akabinde arkadaşlarıma buradan ayrılalım dedim ve yerden çıktık. Manzaralarda anlaşılacağı üzere yerden sakin bir biçimde ayrılmışım. Tez edildiği üzere hakaret içeren kelamlar söylemedim” dedi.

‘Emre beni yerden kaldırırken, gazeteciler çekmeye başladı’

Duruşma şahit olarak dinlenen Dilara Sezgin, yerde arkadaşı Emre Kınay’la bir arada olduğunu, lavabodan dönerken ayağının kayarak yere düştüğünü, eteğinin açıldığını ve mahrem yerlerim göründüğünü anlattı. Emre Kınay’ın insani olarak kendini yerden kaldırmak istediğini söyleyen Sezgin “Dışarda olan basın mensupları da o sırada bizi çekmeye başladı. Emre Kınay ‘Ayıptır yapmayın, arkadaşlar kendisi benim avukat arkadaşım, ne sorunuz var ise cevaplayayım’ dedi. Basın mensupları da Emre’ye güya pandemi kurallarına uymamış üzere sorular sormaya başladı. daha sonra ayağıma buz koymuşlardı. Emre Kınay’ın hakaret içerikli kelamlar dediğini duymadım. Öteki sanık Baha Bey’i ise görmedim, bizim masamızda değildi” dedi.

‘Kışkırtıldığını düşünüyorum’

Olayın şahitlerinden, basın mensubu Nihat Fındıklı ise haber için yer haricinde Emre Kınay’ı beklediklerini belirterek, “Mekan içerisinde bir bayan düştü, Emre Beyefendi de onu kaldırmaya çalıştı. Ben o anları çekmeye başladım. Emre Beyefendi ondan sonrasında yanımıza geldi. Şikayetçi Emre Kınay’a sorularını sertleştirdi, Emre Beyefendi karşılık verdi, ortalarında tartışma yaşandı. Emre Kınay’ın hakaret içerikli bir kelamını duymadım ancak, yüksek sesle konuştuğunu duydum. Emre Bey’in olay anında kışkırtıldığını düşünüyorum. Öteki sanık Baha Toygar’ı ise bana müdahale eden bireye benzetemedim, o kişi daha kısaydı ve kendini direktör olarak tanıtmıştı” dedi.

Haksız tahrik uygulansın

Savcı duruşmada davayla ilgili görüşünü deklare etti. Emre Kınay’ın şikayetçi Mustafa Ağdağ’a yönelik “Gerizekalı mısınız”, Baha Toygar’ın ise hakaret içerikli telaffuzlarının, onur, onur ve haysiyeti rencide edici telaffuzlar olarak hakaret cürmünü oluşturduğu açıklandı. Savcı Emre Kınay ve Baha Toygar’ın ‘Hakaret’ hatasından cezalandırılmasını talep ederken, olayın meydana geliş biçimi göz önünde bulundurularak haksız tahrik kararlarının uygulanması ya da ceza verilmemesini talep etti. Savcının görüşüyle ilgili savunmaların yapılması için duruşma ertelendi.

İddianame

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafınca hazırlanan iddianamede, kuşkulu Emre Kınay’ın şikayetçi Mustafa Ağdağ’a yönelik ‘Gerizekalı’, başka kuşkulu Baha Toygar’ın ise hakaret içerikli telaffuzlarıyla, kamuya açık olan caddede sövme suretiyle alenen hakaret hatasını işledikleri açıklandı. İddianamede, şüphelilerin ‘Hakaret’ kabahatinden 3 ay 15 günden, 2 yıl 4 aya kadar mahpusla cezalandırılması talep edildi.