‘Misilleme’ sözü veren Trump, ikinci bir kötülük dönemini öngörüyor

Anje

Global Mod
Global Mod
Donald J. Trump, emlak işinde “göze göz” sözü veren New York’lu bir emlak müteahhidi olduğu günlerden, 2022’de kovmaya çalışırken bir düşman kitabında dolaşmaya kadar onlarca yıldır intikam diliyle hareket etti. onu suçlamak için oy kullanan her son Cumhuriyetçi. Biri yenilgiye giderken yaptığı açıklamada, “Dört kayıp ve altı kaldı” diye tezahürat yaptı.

Ancak intikam uzun süredir kamusal kişiliğinin bir parçası olsa da, Bay Trump’ın Cumartesi günkü Muhafazakar Siyasi Eylem Konferansı’ndaki konuşması, Beyaz Saray’a herhangi bir dönüşün bir açıklama olacağını açıkça işaret etmesiyle dikkate değerdi.

Bay Trump, Maryland, National Harbor’da kalabalığa “2016’da ‘Ben sizin sesinim’ dedim” dedi. “Bugün şunu ekliyorum: Ben senin savaşçınım. ben senin adaletinim Ve haksızlığa uğrayanlar ve aldatılanlar için, ben senin intikamınım.

Vurgu için şu ifadeyi tekrarladı: “Ben senin intikamınım.”

2024 seçimlerini bizimle onlar arasındaki bir savaşta – kendi deyimiyle “son savaş” – korkunç bir an olarak tanımlayan Bay Trump, Amerikan siyasetine aşina olmayan bir yöne hücum etti ve açık bir şekilde başkanın kullanacağı gücünden bahsetti. siyasi misillemeler için.

Trump yanlısı kalabalık, onu iktidarda tutmak için son bir çabayla 6 Ocak 2021’de Kongre Binası’na saldırdıktan sonra, uğursuz açıklaması farklı bir şekilde gerçekleşti. Bay Trump’ın destekçilerinin şiddete kışkırtılabileceği fikri, 2016’da bir miting seyircisini heckler’ları “kapatmaya” çağırdığında olduğu gibi, artık varsayımsal değil. Kongre Binası’na yapılan saldırı, en fanatik destekçilerinin onun yalanlarını ve mağduriyet iddialarını ciddiye aldıklarını ve yanıt vermeye hazır olduklarını vurguladı.

Bay Trump uzun süredir çizgiyi aşmanın eşiğindeyken, genellikle çizgiyi açıkça geçmekten kaçınmayı başardı ve niyetlerini, destekçilerinin kendisine kötü muamele edildiğini veya yanlış anlaşıldığını söylemesi için yeterince belirsiz bıraktı.

Bay Trump’ın sözcüsü Steven Cheung, konuşmanın “Amerikalılara toplu çizmelerini koyan Demokratları yenmek için bir siyasi eylem çağrısı” olduğunu söyledi ve ekledi, “Farklı düşünen herkes ya samimiyetsiz ya da düpedüz yalan söylüyor çünkü biliyorlar. Başkan Trump, siyaset kurumu için bir tehdit olmaya devam ediyor.”

Ancak Bay Trump’ın ulusal güvenlik danışmanı olan ve daha sonra ondan açıkça ayrılan John Bolton, Cumartesi günü eski başkanın ne demek istediğinden çok az şüphe duydu. Birleşmiş Milletler büyükelçisi olarak da görev yapan Bay Bolton, “Bence kendisini üzecek insanlara karşı alacağı misillemeden bahsediyor” dedi. Bay Bolton, bunun Bay Trump’ın destekçileriyle ilgili olmadığını, ancak Bay Trump’ın kendisiyle ilgili olduğunu söyledi.

Bolton, “Öncelikle, yapmalarını söylediği şeyi yapmadıkları için bir tür cezayı hak ettiğini düşündüğü insanlardan intikam almak olurdu” dedi. “Ve bu büyük bir grup insan.”

2024’te Başkanlık için kimler yarışıyor?

7 haritadan 1.

Yarış başlıyor. Tarihsel olarak çok sayıda adayın cumhurbaşkanlığı için yarıştıktan dört yıl sonra, 2024 kampanyası alanı küçük başlıyor ve muhtemelen geçen sefer yarışan aynı iki adam tarafından yönetilecek: Başkan Biden ve eski Başkan Donald J. Trump. İşte şu ana kadar yarışta kimler yer aldı ve başka kimler koşabilir:

donald koz Eski başkan, 2020’de kaybettiği makamı geri kazanmak için koşuyor. Cumhuriyetçi Parti’deki nüfuzunu biraz kaybetmiş olmasına ve çok sayıda yasal soruşturmayla karşı karşıya kalmasına rağmen, geniş ve kendini adamış bir destekçi tabanına sahip ve ön seçimde birkaç rakip tarafından desteklenerek sınırlı bir Trump karşıtı oyu bölebilir.

Nikki Haley. Eski Güney Carolina valisi ve Bay Trump’ın BM büyükelçisi, kendisini “yeni nesil liderlerin” bir üyesi olarak tanıttı ve Hintli göçmenlerin kızı olarak yaşam deneyimini vurguladı. Uzun zamandır yükselen bir GOP yıldızı olarak görülüyor, ancak partideki çekiciliği, Bay Trump’ın tekrar tekrar sarılmaları arasında azaldı.

Marianne Williams. Kendi kendine yardım yazarı ve Oprah Winfrey’in eski ruhani danışmanı, resmen aday olan ilk Demokrat. Williamson, ikinci başkanlık kampanyasının başında Biden’ı “zayıf bir seçim” olarak nitelendirdi ve partisinin ön seçimlerden korkmaması gerektiğini söyledi. Demokratik siyasette çok az kişi yarışa girmeyi ciddiye alıyor.

Bay Bolton’ın kamuoyunun Bay Trump’la arasının açılmasının ardından, eski büyükelçi, Başkan için çalıştığı süre hakkında uzun bir kitap yazdı, davranışını “bir yaşam tarzı olarak adaleti engellemek” olarak tanımladı ve Bay Trump’ı sonsuz işlemsel olarak tasvir etti. Bay Trump, federal bir yargıcı kitabın yayınlanmasını engellemeye ikna edemeyince, Twitter’da Bay Bolton’u tehdit etti.

Bay Trump’ın Cumartesi günü yaptığı açıklamalar, önceden hazırlanmış açıklamalarıydı. Yardımcıları, doğal olarak kasvetli ses tonundan memnun görünüyordu. Sözler hızla paketlendi ve kampanyasının Savaş Odası Twitter sayfasının en üstüne iğnelendi ve büyük harfle yazılan “Ben senin cezanım” bir bağış e-postasının konu satırına dönüştürüldü.

Trump’ın konuşması, başka bir adaylığı kazanmasına şimdiye kadarki en büyük tehdidi oluşturan Florida Valisi Ron DeSantis’e yapılan atıflarla doluydu. Örneğin, sosyal güvenlikte kesintilere açık olan “partimizden bazıları” ndan bahsetti. Bay Trump, “Acaba kim olabilir,” diye dalga geçti.

Kendisini bir “savaşçı” olarak tasvir etmesi, Bay Trump’ın genel olarak hiç kimseye – Disney ve Üniversite Kurulu ile çatışmalardan yeni çıkmış bir Florida valisi de dahil – Solla savaş halindeki eski başkandan daha fazla güç vermemeye kararlı olduğunun bir başka hatırlatıcısıydı. müttefikler

Times muhabirleri siyaseti nasıl ele alıyor? Gazetecilerimizin bağımsız gözlemciler olmalarına güveniyoruz. Bu nedenle, Times çalışanlarının oy kullanmasına izin verilirken, adayları desteklemelerine veya siyasi nedenlerle kampanya yürütmelerine izin verilmez. Buna, bir hareketi desteklemek için yürüyüşlere veya mitinglere katılmak veya siyasi adaylar veya seçim amaçları için bağış yapmak veya para toplamak da dahildir.

İki eyalette soruşturma ve Adalet Bakanlığı denetimindeki iki davayla karşı karşıya kalan Bay Trump, kendisinin ve destekçilerinin yargının gerçek hakemleri olduğuna inanarak yargı sistemine güvenilmemesi gerektiği konusunda defalarca ısrar etti. Bay Trump aynı gün, görevden alınırsa başkanlık yarışından ayrılmayacağını söyledi.

Bay Bolton, Bay Trump’ın konuşmasının başka bir bölümüne işaret etti: “İşte bu. Ya onlar kazanır ya da biz kazanırız. Ve eğer kazanırlarsa, artık bir ülkemiz olmayacak.”

Bolton, Trump’ın seçim yalanlarıyla ilgili olarak, “Bence bu, tıpkı ilk mağlubiyeti kabul etmediği gibi ikinci bir mağlubiyeti de kabul etmeyeceğinin bir işareti” dedi. Bay Bolton, Bay Trump’ın iktidarda kalma çabalarının iyi yağlanmış bir plan olmadığını, hareket ettiği bir dizi günlük dürtü olduğunu öne sürdü. Ancak Bay Bolton, Bay Trump’ın şimdi söylediğinin farklı olduğunu söyledi.

Bolton, esasen, eski başkanın “sivil isyana oldukça yakın bir şey” çağrısında bulunduğunu söyledi.

Bay Trump’ın genelkurmay başkanı olarak görev yapan Mick Mulvaney, konuşmanın 2020’de eski cumhurbaşkanını reddeden genel seçimlerde seçmenleri caydırma potansiyeline sahip olduğunu gördü.

Yakın zamanda Bay DeSantis’in ev sahipliği yaptığı bir bağış inzivasına katılan Bay Mulvaney, “Ölümsüz destekçileri için harika bir söz,” dedi. “Ama Midwest’teki banliyö kadınlarıyla iki puan daha kaybetti.”

Bay Trump’ın Beyaz Saray’ı yeniden kazanması durumunda 2025 için planlama şimdiden yapılıyor. Danışmanlar, başkana geleneksel olarak federal bürokrasiye yerleşik yetkililerin yerini alması için kapsamlı yetkiler verecek olan ve Çizelge F olarak bilinen Trump dönemi yürütme emrinin yeniden getirilmesini tartışıyorlar.

Bay Trump Cumartesi günü bu çabayı ima etti.

“Derin devleti tamamen ortadan kaldıracağım” dedi, “Ateş edeceğim…” diye devam etti, alkışlarla karşılandı ve “ABD! ABD!” sloganları atıyor. “Adalet sistemimizi daha önce hiç olmadığı kadar silahlandıran seçilmemiş bürokratları ve gölge güçleri kovacağım.”

Bay Trump onlarca yıldır kurban rolünü oynamaya çalıştı ve yoluna çıkanlardan intikam almaya yemin etti. 1973’te Adalet Bakanlığı’nın aile şirketinde ırk ayrımcılığı yaptığı iddia edilen barınma uygulamalarına ilişkin ilk soruşturmasıyla başladı ve bu dava sonunda sonuçlandı. . Ağustos ayında FBI, büyük jüri mahkeme celbine rağmen yayınlayamadığı gizli belgeler için özel kulübü Mar-a-Lago’yu aradığında ağladı. Ve bu soruşturmaya ve New York ve Georgia’daki eyalet soruşturmalarına kızdı ve bu eyaletlerdeki – siyah olan – her iki savcıyı da onu soruşturdukları için “ırkçı” olmakla suçladı.

How Facism Works: The Politics of Us and Them kitabını yazan Yale profesörü Jason Stanley, hukukun üstünlüğüne olan güveni sarsma tehlikesinin, sistemin kendisini devirmek veya devirmek dışında çok az alternatif olması olduğunu söyledi.

Trump Cumartesi günü “Bu son savaş” dedi. “Onlar biliyor, ben biliyorum, siz biliyorsunuz, herkes biliyor.”

doktor Stanley, 6 Ocak bağlamı göz önüne alındığında, dilin çok daha dikkat çekici olduğunu söyledi. “Savaş olduğunu söylüyor” dedi. “Kaosa karşı kanun yoktur, düşmanlarına karşı sadece o vardır. senin düşmanlar.”

Ekledi Açıkça: “Trump faşist söylemlerde bulunuyor.”

Geçen ay muhafazakar radyo sunucusu Hugh Hewitt, doğrudan Trump’a “başkanlığın yetkilerini sizi cezalandıran insanları cezalandırmak için kullanıp kullanmayacağını” sordu.

Bay Trump konuyu daha fazla incelemeden önce “Hayır, bunu yapmazdım” dedi. “Gerçeği bilmek istiyorsanız, bir intikam çılgınlığı yapmaya hakkım var,” dedi, “ama bunu yapmazdım.”

Koşulsuz sadakat talep etmek – ve bunu anlamazsa misilleme sözü vermek – kariyerine o kadar yerleşmişti ki, şirketinin eski çalışanları genellikle halkın onun neler yapabileceğini hala anlamadığını söylüyor.

Bay Trump, Charlie Rose’a Kasım 1992’de yaptığı bir röportajda, son mali mücadeleleri sırasında onu dolandıranlar hakkında, “Eğer bir şansım olursa, bana sadakatsizlik eden bazı insanlarla hesaplaşacağım” dedi.

Bay Trump, uğraştığı bir yönetim kurulu muhalifinin “kafasına topla vurulduktan sonra” görevden alındığını söyledi.

“Top neydi?” diye sordu Bay Rose.

“Top,” diye yanıtladı Bay Trump, “bendim.”