“Minik Herkül” İstiklal Marşı’nı dinletme azmiyle çalışıyor

Anje

Global Mod
Global Mod
Sivas’ta doğuştan uzunluk kısalığı bulunan 1 metre 25 santimetre uzunluğundaki bedensel engelli ulusal halterci Abdullah Kayapınar, Paris’te yapılacak Paralimpik Oyunları’na ağır tempoda hazırlanıyor.

2018’de Fransa’da Avrupa ikinciliği elde eden ve 2020’de Kolombiya’nın başşehri Bogota’da düzenlenen dünya şampiyonasında altın madalya kazanan 30 yaşındaki Kayapınar, Sivas 4 Eylül Stadı’ndaki halter salonunda, Görme ve Bedensel Engelliler Ulusal Grup Antrenörü Mehmet Semih Ceylan idaresinde idmanlarını sürdürüyor.

1 metre 25 santimetre uzunluğu niçiniyle “Minik Herkül” olarak tanınan ve 2024 yılında Paris’te düzenlenecek paralimpik oyunlarda müsabakayı hedefleyen Kayapınar, haftada 5 gün 2’şer saat idmanla hazırlıklarını sürdürüyor.

Abdullah Kayapınar, AA muhabirine, 2014’te lokantada garson olarak çalıştığı sırada antrenörü Semih Ceylan’ın kendisini yönlendirmesiyle haltere başladığını söylemiş oldu. Dünya şampiyonu olmasının akabinde olimpiyat kotası aldığını belirten Kayapınar, “2021 yılında Japonya’da düzenlenen Paralimpik Oyunları’nda idman sırasında fazla yüklenmeden dolayı omuz kasımı yırtıp, tendonu parçaladım ve sakat biçimde yarıştım. Sakatlığımdan dolayı fazla bir şey yapamadım lakin Türkiye’mizi gururlandırarak 5. oldum.” dedi.

Paris Paralimpik Oyunları’na tezli hazırlandığını belirten Kayapınar, “Bu sefer olimpiyatlarda gayem birincilik. Olimpiyatlara gitmeyi ve orada yine müsabakayı hedefliyorum. Paris’te bayrağımızı dalgalandırıp, İstiklal Marşı’mızı okutmak azmiyle çalışıyorum.” diye konuştu.

“Cep Herkülü”nü kendine örnek alıyor

Dünya halter tarihine ismini altın harflerle yazdıran efsane atletlerden “Cep Herkülü” lakaplı Naim Süleymanoğlu’nu örnek aldığını lisana getiren Kayapınar, şunları kaydetti:

“Naim Süleymanoğlu’nu görmek nasip olmadı lakin Halil Memnun’u gördüm. Bana öğütler vererek çalışırsam başarılı olabileceğimi söylemiş oldu. Süleymanoğlu, zorluklara ve imkansızlıklara karşın başarılı olmuş. Türkiye’ye geliyor ve halter onun yardımıyla daha da tanınıyor. Sinemasını izleyince epey gururlandım, tüylerim ürperdi. Azmediyor, çalışıyor ve muvaffakiyet elde ediyor. Onu örnek aldım ve dedim ki ‘ben de onun üzere olabilirim’. Maksadım, Paris Paralimpik Oyunları’nda İstiklal Marşı’nı dinletmek.”

Kayapınar, tüm engellileri spor yapmaya da davet etti.