Mevsim değişti, fiyatlar değişmedi: 1 kilo eser satılmıyor

ahmetbeyler

Active member
Aydın Karacasu’da vatandaşlar, kış aylarının bitmesine karşın haftalık semt pazarında düşmeyen zerzevat meyve fiyatlarından yakındı. Pazar esnafı, pahalılık niçiniyle eserleri ‘yarım kilo’ etiketleriyle satmaya devam ediyor.

Aydın’ın Karacasu ilçesinde haftalık semt pazarında alışveriş yapan vatandaşlar, zerzevat ve meyve meblağlarının düşmemesinden; pazarcılar ise artan girdi maliyetlerinden sıkıntı yandı.

’75 Yaşındayım bu biçimde bir pahalılık görmedim’

50 yıldır çiftçilik yapan Mustafa Dinç, maliyetlerinin artması sebebiyle çiftçinin mağdur olduğunu söylemiş oldu. Kendi yetiştirdiği eserleri pazarda satan Dinç, “Yapacak bir şey yok. Çiftçi bitti. Gübre bin lira, mazot 25 lira olursa çiftçi biter. Yapacak bir şeyimiz yok. Marul 3 tane 10 lira. Bu hafta alan yok. Geçen hafta biraz daha uygundu. Soğanın bağı 5 lira. Kereviz kilosu 5 lira, pırasanın kilosu 5 lira. Müşteri olmayınca ne yapacaksın. Girdiler düşmedikçe bizim yapacağım bir şey yok. 50 yıldır çiftçiyim. 75 yaşındayım. bu biçimde bir pahalılık görmedim. bu biçimde bir hayat yaşamadım. Ne olacak bilmiyorum. Sonumuz ne olacak bilmiyorum” dedi.

‘Maliyetler düşmeden fiyatlar düşmez’

Satıcılardan Hüseyin Dönmez, “Temmuz ayında enflasyon düşerse borsayı ona nazaran ayarlayacağız diyorlar ancak enflasyon düşmüyor. Mazot, akaryakıt düşmeden fiyatlar düşmez. Portakal şu an 6 lira. 400 lira gübre atıyoruz. 6 liraya portakal satıyoruz. 30 lira çift sürdürüyorduk. Artık dekarı 150 lira oldu” dedi. Elma satan Osman Portakal, “Elma meblağları epey düşük. 10 liranın altında bir şey yok lakin elma fiyatı 5 lira. 20-30 liraya çağlayı yiyor vatandaş lakin 5 lira elma kıymetli geliyor” tabirlerini kullandı.

‘Yarım yarım veriyorum’

Çilek satıcısı Mehmet Akkan, “Herkes yesin diye yarım yarım veriyorum, kilo vermiyorum. Bu sene randıman az fiyatlar yüksek. Geçen yıl 15 liraydı bu sene 30 lira. Mazotun katladığı üzere çilek meblağları katladı” dedi.

‘Para yetmiyor’

Pazarda alışveriş yapan Gülbahar Çoban, “Fiyatlar kıymetli. Geçen haftaya bakılırsa bugün daha âlâ fakat geçen yıla bakılırsa epey fazlaca kıymetli. Kendimiz de yetiştiriciyiz. Gübre epeyce kıymetli, mazot epey değerli bir şey yetiştiremiyoruz” dedi. Bir öteki vatandaş ise, “Fiyatlar epeyce değerli. Para yetip bitesi üzere değil. Para yetmiyor” diye konuştu.

Erik satıcısı, “Erik çıkalı 1 ay oldu lakin bu hafta pazara gelmeye başladı. Yarım kilosu 50 lira. Kilosu 500 liraydı. Düştü diyebiliriz. Almak isteyen alıyor” dedi.