Metaverse lisan tahsilinde sonları kaldıracak

celikci

Active member
Global çapta öğrencilerin yüzde 91’inin eğitim hayatlarını kesintiye uğratan pandemi, eğitim teknolojilerindeki gelişmelerin hızlanmasına yol açtı. Artırılmış gerçeklik, karma gerçeklik, oyunlaştırma ve yapay zeka üzere kavramlar, eğitim teknolojileri bölümünün en çok odaklandığı alanlar haline geldi.

Çocuklara “ikinci lisan olarak İngilizce” (English as a second language | ESL) öğretimine odaklanan eğitim teknolojileri şirketi Novakid CEO’su Max Azarov, “Üst seviye özelleştirme imkanı sunan, daha kalıcı öğrenmeye aracı olan ve eğitim maliyetlerini düşürme potansiyeli taşıyan sanal kainatlar, ESL dalında de yeniliğin anahtarı oluyor.

Novakid olarak geliştirdiğimiz oyunla, öyküyle iç içe geçmiş sürükleyici ders tecrübelerinin çocuklarda daha tesirli sonuçları olduğuna tanıklık ediyoruz” sözlerini kullandı.

2021 EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ İÇİN DÖNÜM NOKTASI OLDU

Eğitim dalında dünya çapında araştırmalar yapan HolonIQ, pandemidilk evvel 183 milyar dolar seviyesinde seyreden eğitim teknolojileri harcamalarının 2025’te 404 milyar doları aşacağını iddia ediyor.

Eğitim teknolojilerindeki dönüşümün sanal ortamda yaratılan öykü ve oyun tabanlı tecrübelere yanlışsız kayacağını vurgulayan Max Azarov, “Metaverse kavramıyla sanal cihanların gündem olduğu bir devirde, tüm duyuları etkin olarak kullanma ve deneyimleyerek öğrenme imkanı sunan artırılmış gerçeklik (AR), sanal gerçeklik (VR) üzere teknolojilerin eğitimi de dönüştüreceğine inanıyoruz. Novakid olarak 2021’de İngilizce derslerinin her bir öğrencimiz için ilgi alımlı ve şahsi olması için oyunlaştırma ve VR teknolojisiyle hibrit öğrenme tecrübeleri tasarladık. 4-12 yaş içindeki çocuklara kıssa tabanlı bir öğrenme ortamı sunan ve animasyonlu çizgi roman kıssalar, öykü ilişkili ferdi İngilizce dersleri, küçük oyunlar ve aktiviteler içeren Novakid Game World’ü ve birinci sanal oyun kozmosu Magic Academy’yi hayata geçirdik. Kazandığımız milletlerarası başarılarla ve velilerimizin bize duyduğu itimatla eğitim teknolojilerinin gittiği tarafa emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.

AVRUPA’DA ÇOCUKLAR İÇİN BİR NUMARALI ÇEVRİMİÇİ İNGİLİZCE OKULU SEÇİLDİ

Max Azarov; 2021’de yeni pazarlara açıldıklarına ve mevcut pazarlardaki pozisyonlarını güçlendirdiklerine dikkat çekerek memleketler arası muvaffakiyetleri “2021 Novakid için, tüm bu rekorların yanı sıra memleketler arası muvaffakiyetlerin da yılı oldu. Danışmanlık şirketi J’son & Partners’ın 2021’de ‘Avrupa’da çocuklar için bir numaralı çevrimiçi İngilizce okulu’ seçtiği Novakid, HolonIQ tarafınca da ‘Avrupa’nın En Çok Gelecek Vadeden 100 Startup’ı’ listesine dahil edildi. Arka arda ikinci defa dijital öğrenme alanındaki önder şirketlerin yer aldığı yıllık GSV EdTech 150 listesine seçilen Novakid, The Org tarafınca hazırlanan ‘Gelişen Eğitim Teknolojisi Şirketleri’ içinde da birinci 50’de yer aldı” kelamlarıyla sıraladı.

2020’DEKİ DERS SAYISINI İKİYE KATLADI

Novakid’in 49 ülkede 70 bin öğrenci tarafınca etkin kullanıldığını hatırlatan Novakid CEO’su Max Azarov, değerlendirmelerini şu tabirlerle sonlandırdı:

“Beşinci yılımızda yeni kurumsal kimliğimizle Türkiye’de yüzde 106 büyüdük ve 7 binden çok etkin kullanıcıya ulaştık. Novakid eğitmenleri faaliyet gösterdiğimiz tüm pazarlarda toplam 2,5 milyona yakın ders vererek 2020 sayılarını ikiye katladı. Pazarda bir birincisi gerçekleştirerek açtığımız Novakid Game World ve Magic Academy’ye şimdiden 82.500’ü aşkın öğrenci katıldı. Yıl boyunca kullanıcı kitlesi her ay yüzde 15 büyüyen platformda günlük 5 bin saatten çok ders işlendi. İtalya, Fransa ve İsrail başta olmak üzere büyüdüğümüz Avrupa ülkelerinin yanı sıra müşteri tabanımızın yüzde 12’si Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) Bölgesi’nde, yüzde 8’i Asya-Pasifik’te konumlanıyor. Bu yıl için önceliğimiz, eğitim içeriklerimizi geliştirmek ve konuşarak yazdırma (speech-to-text), his tanıma üzere teknolojilerle öğrenci performanslarına ait daha âlâ değerlendirmeler yapabilmek olacak.”