Mehmet Özbek: “Asıl maksadımız Olimpiyat”

Anje

Global Mod
Global Mod
Ulusal halterci Muhammed Furkan Özbek, Arnavutluk’ta düzenlenecek Gençler ve 23 Yaş Altı Avrupa Halter Şampiyonası’nda rekor kırarak madalya kazanmayı hedeflediğini söylemiş oldu. Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi’nde (TOHM) açıklamalarda bulunan ay-yıldızlı halterci, 15-25 Ekim’de gerçekleştirilecek şampiyona için uygun bir hazırlık periyot geçirdiklerini lisana getirdi.

“2022 SÜPER BAŞLADI”

Mayıs ayında Arnavutluk’ta düzenlenen Büyükler Avrupa Halter Şampiyonası’nda 2 altın, bir bronz madalya kazandığını hatırlatan Furkan, “Bu kampta 20 halterciyle idman yapıyoruz, yakın vakitte bu kadar kalabalık kamp yapmadığımız için bu kamp beni fazlaca motive ediyor. 2022 dönemi bizim için harika başladı, planladığımız üzere gidiyor.” dedi.

“DÜNYA ŞAMPİYONASI’NI HEDEFLİYORUM”

Hem büyükler birebir vakitte gençler kategorisinde yarışan ulusal halterci, “Bu sene ikinci büyükler Avrupa şampiyonluğumu kazandım. Madalyalarım içinde eksik olan Akdeniz Oyunları’ndaki madalyamı kazandım, bu sene 23 yaş altında da bir daha kendimi test etmek maksadıyla epey hoş dereceler yapıp nasip olursa 23 yaş altında bir Avrupa rekoru daha kırıp, daha sonrasında sene sonu düzenlenecek Büyükler Dünya Şampiyonası’nı hedefliyorum, bu yılki asıl maksadım orası. Bütün çalışmalarımız ona bakılırsa ilerliyor kıymetli olan dünya şampiyonası.” diye konuştu.

Furkan, aralık ayında düzenlenecek dünya şampiyonasının 2024 Paris Olimpiyatları’na kota karşılaşmaları için hoş bir ön ayak olacağını, bu niçinle dünya şampiyonasının kıymetli olduğunu söylemiş oldu.

67 VE 81 SIKLETLER KALDIRILDI

Rakiplerini de uygun takip ettiğini aktaran Furkan, yarıştığı 73 kiloda rakiplerinin arttığını belirterek şu biçimde devam etti:

“Rakipler sağlam zira bizim sıkletlerimiz yeni değişti, 67 sıkleti olimpik sıkletten büsbütün kaldırıldı, 73 sıklet olimpik yapıldı. 81 sıklet de olimpikten kaldırıldığı için bu sıkletlerdeki rakiplerim de 73 kiloya geldi. Şu anda 73 sıklet hakikaten tam bir ‘kurtlar sofrası’ oldu lakin bir çekincemiz, kaygımız yok. Kendimize güveniyoruz, bayrağımıza güveniyoruz, gücümüzün dayanağını biliyoruz, inancımız tam. Avrupa, Akdeniz ve Arnavutluk’ta olduğu üzere dünya şampiyonasına da bu özgüvenle gidip orada da başaracağımız, kazanacağımız müsabakayı düşünerek, bayrağımızı temsil etmenin gururunu daima yaşayarak, en âlâ dereceleri yapıp, İstiklal Marşımızı okutmak doğal ki birinci temennimiz.”

2020 Tokyo Olimpiyatları’na katıldığının hatırlatılması üzerine ise Muhammed Furkan, “Tokyo süper bir tecrübe olsa da benim hala içimde kanayan önemli ağır bir yara, buradaki fotoğrafıma baktığımda aslında beşerler ‘Furkan biroldukca atletin başaramadığını başardın ve oraya gittin, oranın hissiyatını aldın’ demesine karşın ben hala o fotoğrafa baktıkça başarısızlığımı göz önünde bulunduruyorum.” biçiminde konuştu.

“ASIL AMACIMIZ OLİMPİYATLAR”

2024 Paris Olimpiyatları’na Tokyo’nun da deneyimiyle özel takviyeler de alarak epeyce uygun hazırlandığını aktaran Furkan, “İlk kere olimpiyata gidecek bir atletin azmi, hırsı ve isteğine emsal biçimde hazırlanıp, bu sefer elde edemediğim başarıyı elde etmek için savaşacağım. Artık bu hususta bir ölçü da olsa deneyimliyim, kendimi yönetebilirim. Dışarıdan psikologlardan da eski şampiyon atletlerden da takviye alıyorum. Asbaşkanımız Taner Sağır da idmanlarda bize fazlaca dayanak oluyor, deneyimlerinden çok yararlanıyorum.” sözlerini kullandı.

Olimpiyatlarda, dünyada, Avrupa’da madalya kazanmış haltercilerle çalışmanın değerine vurgu yapan Furkan, “2024 Paris Olimpiyatları yalnızca bir maksat değil benim için bir nevi intikam olacak, 2020’nin intikamını almak istiyorum. Avrupa ve dünya şampiyonaları birer basamak asıl gayemiz olimpiyatlarda bayrağımızı dalgalandırabilmek, kürsüye çıkabilmek” biçiminde görüş belirtti.

Türkiye Halter Federasyonu’nun yeni yaklaşımının da büyük katkı sağladığını kaydeden Furkan, “Başkanımız halterin içerisinden gelmiş, 40 yıldan fazla haltere emek vermiş bir antrenör. Halter için daha düzgüne, daha ileriye bizi taşımak için hoş takviye veriyor. İdare heyetindekiler de bu işin ortasından geliyor, o yüzden federasyonumuzdan pek mutluyuz.” değerlendirmesinde bulundu.