Medeniyetler Korosu’nda baba ve kızı tıpkı sahnede

Ideast

New member
Hatay’da muhasebecilik yapan ve Türkü tutkusunu kızının isminde de yaşatan 47 yaşındaki Hamza Şahin ile müzik öğretmeni kızı 26 yaşındaki Aslıhan Türkü Şahin’in sanat tutkusu, onları imamdan papaza, manifaturacıdan konut hanımına kadar farklı meslek, mezhep ve dinlere mensup 200 şahıstan oluşan koroda bir ortaya getirdi. Medeniyetler Korosu üyelerinden baba ve kızı, yaklaşık 7 aydır tıpkı sahnede Türkçe, İngilizce ve Arapça başta olmak üzere hayli sayıda lisandan müzik, türkü ve ilahiyi birlikte söylüyor.

Müziğe gönül veren baba Hamza Şahin ile kızı Aslıhan Türkü Şahin, kentte yaklaşık üç yıl evvel başlatılan cumartesi konserleri kapsamında Hatay Meclis Kültür ve Sanat Merkezi’nde, sanatseverlere müzik ziyafeti yaşatıyor.

Hamza Şahin, AA’ya yaptığı açıklamada kızının yardımıyla koroya katıldığını söylemiş oldu.

Medeniyetler Korosu ile kentin en düzgün biçimde temsil edilmesine katkı sağladığını anlatan Şahin, şu biçimde konuştu:

“Hatay medeniyetler şehri”

“Hatay medeniyetler kentidir. Düşünebiliyor musunuz, sağınızda solunuzda farklı dinlerden, lisanlardan ve farklı kültürlerden komşularınız, akrabalarınız ve dostlarınız ile daima birlikte bir ortadasınız. Ben şu an bunu koro içerisinde yaşıyorum. Beni koroda en epeyce memnun eden şey kızımın, yani çekirdek ailemin burada olmasıdır. Bundan dolayı hem memnunluk birebir vakitte gurur duyuyorum. Kızımla tıpkı sahnede yer almayı anlatmak çok güç, o kadar hoş ki bu his ve memnunluğu izah etmek hayli güç. Kızımla birebir sahnede olmak fazlaca manalı.”

“Babam beni türkülerle büyüttü”

Aslıhan Türkü Şahin de her lisandan müzik ve ilahiler seslendirdiklerini aktararak, “Koroyu uzun yıllardır takip ediyorum. Müzik öğretmenliği tahsilim için vilayet dışına çıktım lakin aklım onlardaydı. Hatay’a kesin dönüş yaptığımda ‘Ben de koroda yer alacağım’ dedim ve 7 aydır korist olarak babamla birebir sahnedeyiz.” tabirini kullandı.