Master yüzücünün yeni başarısına yunuslar da eşlik etti

Anje

Global Mod
Global Mod
Denizlerde birbirinden güç etaplarda yüzen ve bu alanda Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek dahil biroldukça muvaffakiyete imza atan 61 yaşındaki Kamil Resa Alsaran, İrlanda’da 19 kilometrelik Baltimore-Fastnet Deniz Feneri içindeki parkuru 7 saat 35 dakikada yüzerek tamamladı.

Profesyonel olarak 47 yaşından itibaren çeşitli yüzme aktifliklerine katılan Alsaran, 14 yıldır dünyanın birbirinden kuvvetli deniz parkurlarında kulaç atıyor.

Meis-Kaş ortasını tıpkı gün 4 defa yüzerek geçen Alsaran, İngiltere ile Fransa içindeki Manş Denizi’ni 51 ve 54 yaşında iki kere yüzerek geçti. Bu yüzme aktiflikleri daha sonrasında Alsaran, Manş’ı iki defa geçen üç Türk’ten biri ve Manş Denizi’ni geçen en yaşlı Türk oldu.

“Okyanusun Yedilisi” olarak bilinen “Oceans Seven”in parkurlarını tamamlama maksadı kapsamda Manş, Cebelitarık Boğazı, Catalina Boğazı’nı geçen Alsaran, bunun dördüncü ve en şiddetli parkuru Kuzey Kanalı’nı yüzerek geçen birinci Türk ve Müslüman unvanını aldı. Alsaran, 35 kilometrelik kanalı geçen en yaşlı erkek olması niçiniyle de Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Yüzme mesleğine fazlaca sayıda muvaffakiyet sığdıran Alsaran, İngiltere’deki Bristol Kanalı’nı 1982’den daha sonra geçen birinci yüzücü olarak Dünya Açık Su Yüzme Birliğinin 2020 performansı mükafatını aldı.

– “Üçlü taç”ların avcılığını yapıyor

Yüzücülüğün “üçlü taç”larını (Triple Crown) elde etmek için de kulaç atan Alsaran, 2020’de Bristol Kanalı’nı geçmesiyle “Original Triple Crown” ödülünün sahibi oldu.

Ayrıyeten Alsaran, New York’taki Manhattan Adası’nı da yüzerek geçen birinci iki Türk erkekten biri olarak “Triple Crown of Open Water” unvanını aldı.

İrlanda’daki üçlü taç olan “Irish Triple Crown”ı kazanmak için 19 Eylül’de İrlanda’ya giden Alsaran, 19 kilometrelik Baltimore-Fastnet Deniz Feneri ortasını 7 saat 35 dakikada yüzerek geçti.

– Yunuslarla yüzdü

Alsaran, AA muhabirine, 13-17 derece hava, 16-17 derece deniz suyu sıcaklığında bu parkuru yüzdüğünü anlattı.

Bu muvaffakiyetle Irish Triple Crown’ın ikinci parkurunu tamamladığını belirten Alsaran, “Gururluyum, bunu başaran birinci Türk’üm. Orada Türk bayrağımızı dalgalandırdım.” dedi.

Yüzerken kendisine yunusların da eşlik ettiğini söyleyen Alsaran, “Yanıma geldiler, benimle yüzdüler ve hoş de bir imaj oldu.” diye konuştu.

İrlanda’daki Baltimore-Fastnet Deniz Feneri parkurunun akabinde artık son ayakta Galway’de yüzeceğini anlatan Alsaran, şu sözleri kullandı:

“Burası 11 kilometre, daha kolay olacağına inanıyorum lakin deniz daha soğuk, 15 derece. Bunu da başarmam halinde Irish Triple Crown’ı kazanmış oluyorum. Bunu kazanan birinci Türk olacağım. Şu anda aslına bakarsan bu alanda birinci 10’a da giriyorum. Britanya Krallığı haricinde bunu birinci başaran kişi ve Türk olarak tarihe geçmek istiyorum. Dünyada üçlü taçlara fazlaca istek var. Ben de artık ‘üçlü taç avcısı’ oldum.”

– “Yeni başarılarımla beşerlerle yürek vermek istiyorum”

Bu üzere faaliyetlerde bulunanların bakanlıklar ya da ilgili federasyonlarca desteklenmesi gerektiğini belirten Alsaran, yol, tekne kiralama, tertip, tescil süreçleri üzere çeşitli kalemlerde önemli masraf yapıldığını kaydetti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin lisanlı sportmeni olarak, rastgele bir sponsor dayanağı bulunmadan bu yolda ilerlediğini lisana getiren Alsaran, “Takdir edilmeyi de beklersiniz fakat bunları da bakılırsamiyoruz. İmkanlarım el verdiği sürece bayrağımızı gururla dalgalandırmayı sürdürmek istiyorum. Yeni başarılarımı beşerlerle paylaşmak, onlara yürek vermek istiyorum.” dedi.