Manyetik kumun sanata dönüşmesi

Ideast

New member
Ünye’ye yedi yıl evvel gelerek çocuklarıyla birlikte kıyıda gezindiği sırada manyetik kumu keşfeden 66 yaşındaki emekli Jeofizik Mühendisi Orhan Yiğit, ilçenin Kaledere Mahallesi Kazancılar Caddesi üzerinde kurduğu atölyede binlerce manyetik kumdan yaptığı eserleri ilçenin tanıtılması için turizme kazandırdı.

İlçe tanıtımına katkı

ihlas Haber Ajansı’nın ahberine göre; insan bedenindeki negatif enerjiyi alarak gerilim ve sıhhat açısından çeşitli minerallere sahip olan manyetik kumları el sanatlarına dönüştüren Jeofizik Mühendisi Orhan Yiğit, kurduğu atölye yardımıyla ilçenin tanıtımına katkı sağlamayı hedefliyor.

“Turizm için değerli adım”

Orhan Yiğit, “Bundan yedi yıl evvel emekli olduktan daha sonra Ünye’ye geldim. Ünye’de yaşamaya başladıktan daha sonra turizm manasında bir eksiklik olduğunu gördüm. İlçemizde ve dünyada yedi ülke ile beraberinde otuz kilometrelik kıyılarımızda bulunan manyetik kumu keşfettim. Bu manyetik kumu insanların yararına açabilmek için bir stant açmaya karar verdim. Burada ikramlık eşya, ilçemize mahsus tarihi magnetler, biblolar yaparak açtığım iş yerimi sanat atölyesine çevirdim. 2019 yılında ailecek bir gün plaja gittiğimizde ilçemizin kıyılarında bulunan kum her yere yapışıyordu. Kızımın üzerine hayli fazla kum yapıştı. Ben de bu kumların niye yapıştığına dair bir araştırma gerçekleştirdim.”