Mahzurlara karşı gayret veren genç atlet, ulusal forma için çalışıyor

Anje

Global Mod
Global Mod
Denizlili bedensel engelli Süleyman Gülnar, bir yıl evvel başladığı bilek güreşi sporunda ulusal şampiyonalarda elde ettiği dereceleri ulusal formayla yurt dışına taşımak istiyor. Babadağ ilçesine bağlı Ahıllı Mahallesi’nde yaşayan, doğuştan yürüme bozukluğu ve çeşitli pürüzleri bulunan 19 yaşındaki Süleyman Gülnar, 2021 yılında bocce sporuyla ilgilenmeye başladı.

Denizli Engelliler Spor Kulübünde antrenörler tarafınca bilek güreşine yönlendirilen Gülnar, tutkuyla bağlandığı bu sporda kendisini süratle geliştirdi.

Gülnar, Çankırı’da 29 Temmuz 2021’de düzenlenen Bedensel Engelliler Türkiye Bilek Güreşi Şampiyonası’nda üçüncülüğü kazandı.

Karabük’te 12 Mart 2022’de düzenlenen Bedensel Engelliler Türkiye Bilek Güreşi Şampiyonası’nda da sol kol 55 kilogram kategorisinde ikinci olan Gülnar, ulusal gruba girmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Süleyman Gülnar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bocce oynadığı sırada ellerinin kuvvetli olduğunu goren bir hocasının kendisini bu spora yönlendirdiğini, konutunun deposuna kurduğu kondisyon bisikleti, yükler ve çatıya astığı iple çalışmalara başladığını söylemiş oldu.

Günde 12-13 saat çalıştığını tabir eden Gülnar, şu biçimde devam etti:

“Öncelikle bisikletle ısınmayı yapıyorum. Isınmayı yaptıktan daha sonra balkonda lastikle bileklerimi ısındırıyorum. daha sonra hocamın bana yazdığı program dahilinde hareketleri yapmaya başlıyorum. Haftada bir gün salona gidiyorum. Orada bilek güreşi ve teknik idman yapıyorum. Daima çalışmamız gerekiyor. Koskoca bir yılımızı emek vererek harcıyoruz. İpe tırmanıyorum. İpte asılı kalıyorum uzun bir süre, kalabildiğim kadarıyla. Bunun haricinde tartılarla çalışıyorum.”

Çalışma ortamının yetersiz olduğunu, gereç eksiğinin bulunduğunu aktaran Gülnar, tüm zorluklara karşın yılmadığını anlattı.

– “Kendime güveniyorum”

Avrupa ve dünya şampiyonaları seçmelerinde başarılı olmak istediğini lisana getiren Gülnar, şu biçimde konuştu:

“Hedefim ulusal ekibe gitmek. Bunu başarmak istiyorum. Daha âlâ koşullarda çalışsam eminim epey daha âlâ yerlere gelebilirim. Kendime güveniyorum. Ulusal grup formasını giymek için hayli çalışıyorum, yılmıyorum. Bilakis zorluklar beni daha epey ateşliyor. Daha fazlaca hırslanıyorum. Yapamadığım şeyleri daha uygun yapmak için epeyce çabalıyorum. Çok daha düzgün yerlere geleceğim ve ulusal kadro formasını da giyeceğim.”

Anne Zeliha Çetin ise oğlu ile gurur duyduğunu belirterek, “Biraz güç imkanlarla, köy yerinde çalışmaya devam ediyoruz. Maddi ve manevi, elimizden gelen dayanakları vermeye çalışıyoruz. Gece gündüz çalışıyor. Oğlum daha âlâ koşullarda çalışabilirse Türkiye birincisi olacağına eminim.” tabirlerini kullandı.