Libya’da “Barış için yarışıyoruz” sloganıyla yarı maraton koşuldu

Anje

Global Mod
Global Mod
Libya’nın başşehri Trablus’ta “Barış için yarışıyoruz” sloganıyla yarı maraton koşuldu.

Trablus Yarı Maraton Koşusu resmi Facebook sayfasından yapılan açıklamada, 21 kilometrelik parkura Türkiye, Cezayir, Tunus, Fas, Suriye, Nijerya, Filipinler ve Japonya’dan sportmenlerin katıldığı açıklandı.

Başşehrin kıyı yolunun Mitiga kavşağından başlayan koşu, Furusiye Meydanı’ndan geçilerek Halk Düsturu kavşağında bitmiş oldu.

Koşuya katılan Türk mühendis Taha Semih Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Libya’da bir inşaat firmasında nazaranv yaptığını bununla birlikte amatör maraton koşucusu olduğunu söylemiş oldu.

bu biçimde bir yarışa katıldığı için memnun olduğunu tabir eden Turan, “Bu benim 11. yarışım, yarı maraton ve ultra maratonlara katılıyorum. Daima Türkiye’de koştum. Birinci kere yurt haricinde bir müsabakaya katıldım. 2 saat 16 dakika koşarak yarışı 212. olarak tamamladım.” dedi.

Koşuyu Libyalı atlet Mervan Bekkay birincilikle bitirirken, Cezayirli sportmen Binğali Şemsiddin ikinci, Libyalı Abdusselam el-Hattab ise üçüncü oldu.

İlk üçe girenlere Türkiye bileti

Maraton tertip komitesi lideri Abdulhamid Şabit, basına yaptığı açıklamada, birinciye 5 bin 500 dinar (yaklaşık 1057 dolar), ikinciye 4 bin 400 dinar (yaklaşık 865 dolar), üçüncüye ise 3 bin 500 dinar (yaklaşık 673 dolar) para mükafatı verildiğini söylemiş oldu.

Şabit, birinci üçe giren atletleri ayrıyeten Türkiye’ye gidiş-dönüş uçak biletiyle ödüllendirdiklerini kaydetti.