Kürtajla ilgili sızan bir görüşü soruştururken Yüksek Mahkeme yargıçları sorgulandı

Anje

Global Mod
Global Mod
WASHINGTON — Yargıtay’ın, Roe v. Mahkeme mareşali Cuma günü yaptığı açıklamada, Wade, anayasal bir kürtaj hakkı tesis eden 1973 kararının bozulduğunu, dokuz yargıçla yapılan görüşmeleri de içerdiğini söyledi.

Soruşturmaya nezaret eden Mareşal Gail A. Curley tarafından yapılan açıklama, kapsamına ilişkin yaygın spekülasyonları takip etti. Perşembe günü 20 sayfalık bir raporda Bayan Curley, soruşturmanın sızıntının kaynağını ortaya çıkarmakta başarısız olduğunu ve bunun hakimlerin sorguya çekilmesine kadar uzanıp uzanmadığını belirsiz bıraktığını açıkladı.

Ancak Cuma günü yaptığı açıklamada, Bayan Curley onunla röportaj yaptığını söyledi.

Bayan Curley, “Soruşturma sırasında yargıçların her biriyle birkaç kez görüştüm” dedi. “Yargıçlar, sorular sorarak ve benimkini yanıtlayarak bu yinelemeli sürece aktif olarak katıldılar.”

Ancak, düzinelerce mahkeme çalışanı ve personelinin aksine, yargıçlardan mütalaa taslağını veya buna ilişkin herhangi bir bilgiyi sızdırmadıklarını tasdik eden yeminli beyanları imzalamalarını istemediğini söyledi. Yargıçların eşlerinden herhangi biriyle görüşüp görüşmediğini de söylemedi.

“Hiçbiri yargıçları veya eşlerini etkilemeyen tüm güvenilir ipuçlarını takip ettim” dedi. “Bu temelde, yargıçlardan yeminli ifadeler imzalamalarını istemeyi gerekli bulmadım.”