KKTC’de ‘şantaj kasedi’ daha sonrası Ersan Saner adaylıktan çekildi

celikci

Active member
KKTC’de ‘şantaj kasedi’ daha sonrası Ersan Saner adaylıktan çekildi
KKTC’deki ‘şantaj kaseti’ tartışmasına ait soruşturma sürerken, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Lideri ve Başbakan Ersan Saner hem başbakanlıktan müsaadeye ayrıldığını, birebir vakitte 30-31 Ekim tarihlerinde yapılacak olan kurultayda genel lider adaylığını çektiğini duyurdu. Saner, kaset konusunda da UBP’deki siyasi rakibi Faiz Sucuoğlu’nu suçladı.

Saner, Kıbrıs Postası’nın aktardığı yazılı açıklamasında, “bir müddetdir kamuoyunu meşgul eden ve yargıya havale edilen olayların akabinde kapsamlı bir açıklama yapma gereği duyuyorum. Bir taraftan yaşamakta olduğumuz salgın şartlarında ülke meselelerinin aşılması için Başbakan olarak uğraş gösterirken başka taraftan UBP Genel Başkanlığı için kazanma bahtı en yüksek aday pozisyonuna geldiğim kuşkusuzdur. Fakat aşikâr ki, hal bu biçimdeyken, UBP Kurultayı’na yaklaşık 10 gün kala birileri kaybetme telaşı içerisinde beni bir komplo ile yarış dışı bırakmayı amaçlamıştır” dedi.

“Mahkemeye yansıyan ve basında yer alanlardan görülmektedir ki, bana yapılan entrikalar Sucuoğlu merkezlidir” diyen Saner, “Bu mevzuyu daha da açacağım lakin her şeydilk evvel bilinmesini isterim ki, tüm gücümle bu olay içerisinde yer alan herkese karşı hukukî bir gayret vermek için hazırım. Bu hukuk uğraşını, siyasette entrika ile bir yerlere geleceğini sananlara ve ülkede gücü şantajla elde edeceğini düşünenlere karşı kazanmak benim toplumuma karşı bir bakılırsavimdir, borcumdur” tabirlerini kullandı.

‘SÜRECİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUM’

Ersan Saner, “Bazı şeyler bilinmeli, konuşulmalıdır ki ülke için, partimiz için yanlışsız kararlar verilsin, ekonomik, kimse tekrar siyasi gaye ve ihtirasları uğruna ötekinin özel hayatının kapalılığını ihlal etmeye cüret edemesin” diye konuşarak, şu biçimde devam etti:

“Sadece Ulusal Birlik Partisi içerisinde değil, ülke siyasetinde de entrika ile bir yerlere gelmek isteyenlere bu davanın kararı önemli bir ders olacaktır. Süreci yakından takip ediyorum; Polisimizin almış olduğu tabirler ve emareler sonucunda mahkemede yapılan beyanlara bakıldığında maalesef, Faiz Sucuoğlu ve takım arkadaşlarının bir kısmının bu entrikanın içerisinde olduğu anlaşılmaktadır.

Bu, hem polisin ortaya koyduğu emaraler, birebir vakitte evvel Faiz Sucuoğlu’nun kelam konusu kurgulanmış görüntüdeki bayan için evvel, “haberim yoktur, tanımıyorum, hiç görmedim”, demesi akabinde ise, “e işte bir yemek yedik, toplumsal medya üzerinden yazıştık” halinde itiraflarda bulunması ile de doğrulamaktadır.

‘SUCUOĞLU, HEM AİLEME HEM ÜLKEMİZE tıpkı vakitte PARTİMİZE KÖTÜLÜK YAPTI’

Polise verilen tüm sözlerde de Faiz Sucuoğlu’nun başından sonuna kadar olayın içerisinde olduğu netleşmiş üzere görülmektedir. Maalesef kendisi bana yönelik kişilik katliamında başrolü oynayarak hem ülkemize, hem partimize birebir vakitte benimle aileme kötülük yapmıştır.

‘SUÇUN İŞLENMESİNİ ENGELLEMELİYDİ’

Kendisi benimle ilgili olduğunu ve benim aleyhime kullanılacağını öğrendiği bir görüntü ile ilgili olarak Genel Lideri olarak bana yahut partimizin rastgele bir yetkilisine bunun aleyhime kullanılmasını engelleyici nitelikte bir bilgi vermemekle işin ne kadar ortasında olduğunu ve neyi amaçladığını şu ana kadar ortaya koymuş durumdadır. Faiz Sucuoğlu benim aleyhime kullanılacak bir görüntünün kendisine verilmesi teklifi ile karşı karşıya kaldığında bir kabahat işleniyordu ve kendisi bir milletvekili olarak bunu polise bildirmeli, kabahatin işlenmesini engellemeliydi.

‘SUCUOĞLU KESİNLİKLE ADALET ÖNÜNDE HESAP VERECEKTİR’

halbuki Faiz Sucuoğlu’nun bırakınız polise bilgi vermesini, cürmün işlenmesini engelleme çabası içine girmesini kendisinin bir kısım takım arkadaşlarıyla organize bir biçimde bu kabahatin işlenmesinde rol aldığı polis beyanlarında ve basın haberlerinde görülmektedir.

Faiz Sucuoğlu “haberim yok, bana tezgah kuruluyor” diyerek kendisini paka çıkaramaz. Eminim ki, Faiz Sucuoğlu kesinlikle adalet önünde hesap verecektir. Ben kendisine karşı kuvvetli bir hukuk uğraşı vermek için hazırım.

‘HUKUK GAYRETİNİ SÜRDÜRMEK İÇİN MAKAMA GEREKSİNİMİM YOK’

Bunu bir baba, bir eş, ülkede dürüst siyaset prim verilmesini savunan birisi olarak yapmak zorundayım. Bu çabamı UBP’ye ve halkımıza karşı bir borç sayıyorum. Hukuk gayretini sürdürmek için bir makama gereksinimim yoktur. Polis teşkilatımız başta olmak üzere, adaleti sağlayan tüm kurumlarımıza inancım tamdır. aslına bakarsan her vatandaşımız üzere adaletten öbür sığınacağım ve güveneceğim bir liman da yoktur. ötürüsı ile hukuk uğraşımı tek başıma yapma noktasında karar aldım.

‘BAŞBAKANLIKTAN MÜSAADEYE AYRILDIM, BİR ARKADAŞIMI VEKALETEN GÖREVLENDİRECEĞİM’

Bu niçinle dün prestiji ile başbakanlıktan müsaadeye ayrıldım. En kısa müddet ortasında bir arkadaşımı vekaleten nazaranvlendireceğim. Artık benim için şahsi bir uğraşa dönen “UBP ve ülkemiz için pak ve adil bir siyaset” algısı için verilecek türel gayret önceliğimdir.

Bu niçinle, ailem, konutum UBP’nin daha fazla ziyan görmemesi ismine parti genel lider adaylığından da bu an prestiji ile geri çekildiğimi belirtmek isterim. Tabanda kuvvetli bir biçimde ‘adaylığın devam etmeli’ baskısı var. Bunu biliyor ve herkesten beni anlayışla karşılamalarını rica ediyor takviyeleri için candan hislerle teşekkür ediyorum…

‘KOMPLOCULARA, ENTRİKACILARA KARŞI HAL KOYMAYA DAVET EDİYORUM’

Bu andan itibaren bir UBP üyesi ve neferi olarak, partimizin de palavralardan, entrikacılardan, halkın refahını kendi siyasi ikbalinden daha sonra nazarannlerden temizlenmesi için de elimden geleni yapacağım. Siyasi ömrüm boyunca hiç bir yolsuzluk yapmadım, çalmadım, kamu kaynağını siyaset için kullanmadım, hiç bir karanlık etraf ile iş birliği içerisinde olmadım. Yalnızca dürüstlüğüme güvendim.

Bu noktadan daha sonra da adalet ve dürüstlükten asla taviz vermeyeceğim. Hukuk gayretinin her etabını şeffaf bir biçimde kamuoyuyla ve partililerimle paylaşacağım. Gelinen kademede tüm UBP’lileri 22’nci Olağan Kurultayımızda komploculara, entrikacılara karşı tutum koymaya davet ediyor, en derin hürmet ve sevgilerimi sunuyorum.” (Kıbrıs Postası)

ALINTIDIR