Kendisinden daha yaşlı görünen bir bebek dünyaya getirdi

ahmetbeyler

Active member
Kendisinden daha yaşlı görünen bir bebek dünyaya getirdi
Güney Afrika’da bir bebek, çocukların süratle yaşlanmasına niye olan ve dört ila sekiz milyon beşerden birini etkilediği bilinen progeria hastalığıyla dünyaya geldi.

Yeni anne, fazlaca nadir görülen bir durumla dünyaya gelen ‘kendisinden daha yaşlı görünen’ bir kızı doğurduktan daha sonra toplumsal medyada viral oldu.

Fotoğrafların internette yayınlanması ve alay konusu olmasıyla sıkıntı günler geçiren aile, hem hastalıkla birebir vakitte zorbalıklarla gayret etmeye başladı.

‘Kaburgalarından nefes alıyordu’

Hususla ilgili İngiliz Mirror gazetesine konuşan bebeğin büyükannesi, “Bize orada engelli olduğu söylendi. Doğum sırasında onda bir tuhaflık olduğunu fark ettim. Ağlamıyordu ve kaburgalarından nefes alıyordu. Şok oldum zira bu garipti.” tabirlerini kullandı.

‘Bu epey acıtıyor’

İnsanların torununa isim taktığını belirten büyükanne, “Bu fazlaca acıtıyor. İmkanım olsaydı hepsini mahpusa atardım.” diye konuştu.

Progeria hastalığı nedir?

Erken yaşlanma hastalığı ya da progeria, etkilenen bireyde süratle ve erkenden yaşlanmaya niye olan ender ve ölümcül bir genetik durumdur. Lamin A (LMNA) ya da progerin isimli bir genindeki mutasyondan kaynaklanır. Atardamarlarda erken yaşlardan itibaren sertleşme (ateroskleroz) hastalığın değerli bir özelliğidir. Bu hastalığı olan çocuklar, ateroskleroz gelişimi niçiniyle ortalama olarak 14 yıl yaşar. Durum birinci vakit içinderda 1886’da tanımlanmıştır. pek ender görülen hastalıkla ilgili bu tarih itibariyle bilimsel literatürde 46 ülkede toplamda 130’dan fazla hadise bildirilmiştir. Progeria sebebi olan olağandışı gen lamin A, birinci defa 2003 yılında bulunmuştur. Scott Fitzgerald’ın kurgusal karakterinden daha sonra ona atıfla kimi vakit “Benjamin Button hastalığı” olarak isimlendirilir. Lakin, Benjamin Button’un öyküsünde Fitzgerald’ın karakteri yıllar geçtikçe gençleşirken progerialı çocuklarda tam zıddı biçimde süratli yaşlanma kelam konusudur.