Kendilerini jandarma diye tanıtıp dolandırdılar: Jandarma tarafınca yakalandılar

ahmetbeyler

Active member
Olay, 15 gün evvel kırsal Bahadınlar Mahallesi’nde meydana geldi. Yalnız yaşayan Meliha Kurbay‘ın meskenine gelen Adem Akkaçeli (47), Zekeriya Alkış (43), Atanur Cerit (27), Ahmet Demir (39), B.E. (21) ve S.A. (23), kendilerini jandarma olarak tanıttı. 6 kişi Kurbay’a hırsızlık yaşandığını, çalınan paraların onun meskeninde olduğu istikametinde ihbar aldıklarını söylemiş oldu.

Kurbay’ın, kendisine ilişkin 50 bin lira parasının olduğunu söylemesi üzerine şüpheliler paraları alıp, fotoğrafını çekeceklerini, sonrasındasında geri getireceklerini söylemiş oldu. Kuşkulu şahıslar evdeyken PTT vazifelisi Kurbay’ın dul aylık maaşını getirdi. Şüpheliler Kurbay’ın 1535 lira parasını da alıp, çay demlemesini isteyerek; paraları inceleyip geleceklerini, çayı da döndükten daha sonra içeceklerini söyleyerek meskenden ayrıldı. bir süre daha sonra şüphelilerin geri gelmemesi üzerine dolandırıldığını anlayan Kurbay, jandarmayı arayıp, yardım istedi.

İhbar üzerine olay yerine Vilayet Jandarma Komutanlığı’nın Jandarma Kabahat Araştırma Timi (JASAT) ve Çal İlçe Jandarma Komutanlığı grupları sevk edildi. Soruşturma kapsamında JASAT, 15 gün boyunca 146 farklı kameranın 236 saat süren manzaralarını izleyerek şüphelileri tespit etti. Şüpheliler JASAT gruplarının düzenlediği ‘Tokat’ ismini verdikleri operasyonla Burdur ve Denizli’de yakalanıp, gözaltına alındı. Şüphelilerin bir yıl evvel de Uşak’n Eşme ilçesinde bir kişiyi tıpkı metotla 60 bin TL dolandırdıkları belirlendi. Sözlerinin akabinde adliyeye sevk edilen 6 şüpheliden Zekeriya Alkış, Adem Akkeçeli, Ahmet Demir ve Atanur Cerit tutuklandı. S.A. ile B.N. ise tutuksuz yargılanmak üzere özgür bırakıldı.

Kendisini dolandıran bireylerin yakalandığını jandarmadan öğrenen Meliha Kurbay, teşekkür edip, “Beni arayıp, hırsızlık yapıldığını söylemiş olduler. daha sonra gelip kapıyı açtılar, gerimden geldi. Postacı gelince saklandı. Postacıdan pencerenin önüne bırakmasını istediğim dul aylığımı bile aldılar. Bana, ‘Sakın dışarı çıkma’ dediler. Endişeden çıkamadım. Köyün haricinde paranın fotokopisini çekecekler, ‘Çay koy’ dedi. Çayları yaptım ancak ne gelen oldu ne de giden. 12 yıllık birikimimi aldılar” dedi.

İki şüphelinin öbür bir dolandırıcılık olayından aldıkları yabancı paraları döviz ofisinde bozdururken güvenlik kamerasına yakalandığı da ortaya çıktı.