Kazakistan Short Track Ulusal Kadrosu Erzurum’da güç depoluyor

Anje

Global Mod
Global Mod
Kazakistan Short Track Ulusal Ekibi, Kanada, ABD ve ülkelerinde düzenlenecek Short Track (sürat pateni) Dünya Kupası karşılaşmalarına Erzurum’da hazırlanıyor.

Erzurum’da 2000’lik Buz Pateni Salonunda kamp yapan Kazakistan Short Track Ulusal Ekibi, Memleketler arası Buz Pateni Federasyonu (ISU) tarafınca 28-30 Ekim Kanada, 4-6 Kasım ABD ve 9-11 ile 16-18 Aralık tarihlerinde Kazakistan’da düzenlenecek Short Track Dünya Kupası öncesi güç depoluyor.

Kazakistan, dünya kupası tertibinin yanı sıra birebir yıl ortasında üst üste milletlerarası yarışlara da mesken sahipliği yapacak. Kazak atletler, bu tertiplerde seyircileri önünde hem ferdî birebir vakitte grup olarak madalya almayı amaçlıyor.

Kazakistan Short Track Ulusal Ekibi Antrenörü Nurbergen Zhumagazıyev, AA muhabirine, Erzurum’a daha evvel atlet olarak geldiğini, yüksek rakım olduğu için burayı tercih ettiklerini söylemiş oldu.

– “Takımdan beklentimiz epeyce büyük”

Tesisteki çalışanlarla aile ortamında çalıştıklarını belirten Zhumagazıyev, “9 kız, 9 erkek, 3 teknik takımla buraya geldik. Atlet ve antrenör için en büyük maksat madalyadır. Kazakistan tarihinde birinci kere tıpkı kentte iki tane dünya kupasına mesken sahipliği yapacağız. Bu hususta ekipten beklentimiz fazlaca büyük.” dedi.

Zhumagazıyev, her dönem yeni başlangıçlar yaptıklarını belirterek, şöyleki konuştu:

“Sıfırdan başladığımız için bu dönem da madalya ve muvaffakiyetler bekliyoruz. Her yıl 6 sefer dünya kupası yarışları oluyor ve bu yüzden her yıl tıpkı atletler bunlara katılıyor. Konut sahipliği yapacağız ve bu atlet için her vakit avantaj olmayabiliyor. Zira sportmen üzerinde baskı ve gerilim oluyor. Short track o denli bir branş ki basketbol, futbol üzere bir şey değil. Hiç beklemediğimiz şeyler olabiliyor. Birinci olan düşebiliyor ve sonuncu olan birinci oluyor. O yüzden bu hususta biz yalnızca Allah’a emanetiz.”

Sportmenlerin çabucak hemen istenen düzeye gelmediğini lisana getiren Zhumagazıyev, Erzurum’dan daha sonra ülkelerinde kampa gireceklerini ve teknik ile dayanıklılık elde etmeyi hedeflediklerini aktardı.

– Azhgaliyev: “Dünya kupası benim için fazlaca önemli”

Ulusal atlet Abzal Azhgaliyev ise 18 yıldan fazladır bu sporu yaptığını ve çeşitli muvaffakiyetler kazandığını anlattı.

Olimpiyatlara 3 sefer katılma bahtı elde ettiği söyleyen Azhgaliyev, “İki kez de olimpiyat bayrağı taşıdım. O benim epeyce değerli bir muvaffakiyet. Dünya kupalarında, üniversite ve Asya oyunlarında altın madalyalarım var. Bu sene kendimi en yeterli derecede göstermeye çalışacağım. Kazakistan’da olacak dünya kupası benim için hayli kıymetli. Zira ailem, arkadaşlarım, akrabalarım orada, onları sevindirmek istiyorum.” diye konuştu.

Atletlerden Denis Nikisha da 16 yıldır bu sporu yaptığını ve 3 sefer olimpiyatlara katıldığına değindi.

Dünya kupalarında madalyalarının bulunduğunu söyleyen Nikisha, “Bunlar bize yetmez, her vakit ileriye bakıyoruz. Olimpiyatlar ve dünya kupalarında daha fazlaca madalya ve muvaffakiyet istiyoruz. İlerisini goremem fakat biz fazlaca çalışıyoruz ve dünya kupalarında başarılı ekipler içindeyız. İnşallah bunun kararınu nazaranceğiz. Her yarışta maksadımız altın madalya lakin bilhassa kendi ülkemizde başka oluyor. Orada hem ferdi birebir vakitte kadro olarak başarıyı taçlandırmak istiyoruz.” tabirlerini kullandı.