Katıldığı birinci milletlerarası şampiyonada ikinci olan Rojda, maksat yükseltti

Anje

Global Mod
Global Mod
Hakkari’de özel harekat polisinin yetiştirdiği 13 yaşındaki judocu Rojda Kanat, birinci defa katıldığı memleketler arası bir tertipte gümüş madalya kazanarak kentin gururu oldu.

Arkadaşlarının idmanlarından etkilenerek başladığı judoda yeteneği fark edildikten daha sonra Polisgücü Spor Kulübü bünyesine alınan 9. sınıf öğrencisi Rojda, elde ettiği başarılarla göz dolduruyor.

Özel Harekat Şube Müdürlüğünde bakılırsavli polis memuru ve judo antrenörü Umut Özcan Hatası’nın yetiştirdiği başarılı atlet, Yozgat’ta 19-20 Mart’ta düzenlenen Okul Sporları Yıldızlar Judo Türkiye Şampiyonası’nda altın madalya kazanarak isminden kelam ettirdi.

Akabinde Kahramanmaraş ve Sivas’ta düzenlenen şampiyonalarda da kıymetli başarılara imza atarak ulusal gruba katılan Rojda, 3-4 Eylül’de Yunanistan’da gerçekleştirilen Yıldızlar Balkan Judo Şampiyonası’nda gayret etti.

Mesleğindeki birinci memleketler arası tertipte rakiplerini geride bırakarak Balkan ikincisi olan ulusal atlet, kendine yeni gaye olarak belirlediği Avrupa ve olimpiyat şampiyonlukları için hazırlıklara şimdiden başladı.

Başarılarıyla kente, ailesine ve antrenörlerine büyük gurur yaşatan Kanat, bundan daha sonraki karşılaşmalarda da âlâ sonuçlar alarak Türk bayrağını göndere çektirmeyi hedefliyor.

– Rojda: “Örnek biri olmak istiyorum”

Rojda, AA muhabirine, Türkiye’de düzenlenen şampiyonalarda elde ettiği başarılarla ulusal ekibe yükseldiği için memnun olduğunu belirtti.

Ulusal formayla yurt haricinde birinci sefer katıldığı tertipte gümüş madalya kazanmanın memnunluğunu yaşadığını lisana getiren Rojda, şunları aktardı:

“Çok memnunum. Ailemi gururlandırdım. Bundan daha sonra da altın madalyalar için çaba edeceğim. Hakkari’nin ismini daha hayli duyurmak istiyorum. Polisgücü Spor Kulübü atletiyim. Hocalarımız bizimle hayli yakından ilgileniyor. Kulüpteki başka sportmenler da birfazlaca derece aldı. Kente geldiğimde de beni hayli hoş karşıladılar. Memnunluktan ağlayacaktım. Okulda ve sporda örnek biri olmak istiyorum. Çocuklar bu başarılardan epey etkileniyor. Ailemi gururlandırdığım için hayli sevinçliyim. Bu muvaffakiyetleri elde etmemde bana takviye sunan Sayın Valimize, Vilayet Emniyet Müdürlüğümüze ve hocalarıma epeyce teşekkür ediyorum.”

– Antrenör Umut Özcan Cürmü: “Olimpiyatlara kadar gitmek istiyoruz”

Antrenör Umut Özcan Hatası da bu muvaffakiyetlerin büyük emekler kararı elde edildiğini lisana getirerek, Yunanistan’daki tertibe Rojda ile bir arada katıldıklarını, kendisinin de ulusal kadro antrenörü olarak vazife aldığını tabir etti.

Rojda’nın finalde ulusal kadro arkadaşına yenilerek ikinci olduğunu anlatan Cürmü, “Biz de orada bayrağımızı en âlâ biçimde temsil ettik. İstiklal Marşı’mızı okuttuk. Bizler için kıymetli olan buydu. Rojda, ümitler kategorisinde de Avrupa ve Dünya şampiyonalarında gayret edecek. İnşallah kota alıp bu atletimizle olimpiyatlara kadar gitmek istiyoruz. Polisgücü Spor Kulübü olarak son iki senede birfazlaca branşta ulusal ve milletlerarası arenada sayısız madalya elde ettik. Bu spora emek vermek lazım. Alt yapıdan yetişen biroldukca atletimiz da var. Rojda üzere atletlerimiz da onlara rol model oluyor. İnşallah onlar da ablaları üzere en büyük tertiplerde ülkelerini en düzgün biçimde temsil ederler.” diye konuştu.

– Zehra Kanat: “Ondan daha büyük dereceler bekliyoruz”

Kızının muvaffakiyetinden büyük memnunluk duyduklarını söyleyen anne Zehra Kanat da bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür ederek, “Kızım başarılı ve âlâ bir öğrenci. Ondan daha büyük dereceler bekliyoruz. Bir şampiyonluk alırsa daha da keyifli olurum. Kızımla gurur duyuyorum. Onun yarışını canlı izledik. Hoş kızım başarılarıyla daima göğsümüzü kabartacak.” sözlerini kullandı.