Kalbi bir kuş üzere çırpınıyorsa: Ritmi kesinlikle denetim ettirin

İsmail

New member
Akdeniz, bilgileri Yeni Şafak için yazdı.

SEBEBİ İZAH EDİLEMİYORSA…

Kalp hiç bir sorun olmadığı biçimde kansızlık, yüksek ateş, troid bezinin fazla çalışması yahut panik bozukluk üzere durumlarda süratli atabilir. Çocuklarda kalbe ilişkin ritim sorunlarının en sık semptomu da çarpıntı olduğundan, çarpıntı şikayeti olan çocukta süratli kalp atımının sebebi kolay kolay izah edilemiyorsa kesinlikle pediatrik kardiyoloji uzmanı tarafınca görülmesi gerekir.

BİR KUŞ ÇIRPINIŞI

Hastanın yaş ve ritim bozukluğu tipine bakılırsa şikayetler değişebilir.Bazı hastalarda ani bayılma hatta vefat yaşanabilir. Bebek ve küçük çocuklarda yavaş ve süratli aritmilerde misal bulgular olabilir. Bebekler emerken çabuk yorulma, halsizlik, süratli ve sık nefes alma, başında çok terleme üzere bulgular olabilir. Taşiaritmilerde ise olağan devirde hiç bir şikayet oluşmazken, atak sırasında çocuğun kalbine elini koyan anne, kalbinin sayamayacağı kadar süratli attığını, güya göğsünde bir kuşun çırpındığını söz eder.

Prof. Dr. Celal Akdeniz

GERİ KALIYORSA…

Çocuklarda yavaş ritim bozuklukları (bradiaritmiler), en sık epey çabuk yorulma ve yaşıtlarına bakılırsa fizikî efor gerektiren oyunlarda geri kalma formunda kendini gösterir. Taşiaritmiler ise tipik olarak çarpıntı halinde oluşur. En sık taşiaritmi tipi olan SVT’ler, apansız başlayıp, apansız duran çarpıntı atağı formunda olabilir.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kalpte ritim bozukluğu çarpıntıya niye olan fazla mesaj yolunun yahut odağın yok edilmesiyle tedavi ediliyor. Bu süreç dondurmak (Cryoablasyon) yahut ısıtarak yakma (RF ablasyon) halinde yapılıyor. Çocuklarda yapılan ablasyonda kalbin ana mesaj yolları (zarar görürse kalp pili takmak gerekir), kalbi besleyen koroner arterler (zarar görürse kalp krizi yahut kalbin beslenmesinde bozulma), diaframı uyaran frenik hudut (solunum kası felci) üzere riskli bölgelere yakın yerlerden gelen ritim bozukluklarında, yakma (RF) kateteri kullanılmamalı. Yakma sürecinde kalıcı tesir oluşabilir.

ışınımSUZ SÜREÇ MÜMKÜN

Hakikat yere ablasyon için hala röntgen aygıtına benzeyen floroskopi aygıtı kullanılıyor. Ortalama 2 saat süren ablasyon süreci sırasında çocuklar 20-40 dakika X ışınına maruz kalıyor. Bu yüzlerce kere akciğer sineması üzere çekilmesi manasına geliyor. Merkezimizde çocukların X ışınına maruz kalmasını engellemek için 3 boyutlu haritalama sistemi kullanılıyor. Navigasyon’a benzeyen bu sistemle kalbin iç yüzeyinin haritası çıkarılarak, net imaj sağlanıyor.