John Fetterman klinik depresyon tedavisi için hastaneye kaldırıldı

Anje

Global Mod
Global Mod
WASHINGTON — Pennsylvania’dan Demokrat Senatör John Fetterman, geçen hafta baş dönmesi nedeniyle hastaneye kaldırıldı ve klinik depresyon tedavisi görmek için Çarşamba gecesi Walter Reed Ulusal Askeri Tıp Merkezi’ne gitti.

Psikiyatrik yardım alma kararı, Bay Fetterman’ın geçen yıl yaşamı tehdit eden bir felç geçirdikten sonra geçen ay Senato’ya girmesinden bu yana mücadele ettiği derin fiziksel ve duygusal zorlukların altını çizdi, iyileşmesi üzerindeki önemli yüklerin damgasını vurduğu bir geçiş daha zor hale getirildi. .

Genelkurmay başkanı Adam Jentleson yaptığı açıklamada, “John hayatı boyunca ara sıra depresyondan muzdarip olsa da, son birkaç hafta içinde daha da kötüleşti.” Dedi. Dr dedi. Doktor Brian P. Monahan, Pazartesi günü Bay Fetterman’ı muayene etti ve klinik depresyonunun tedavisi için Walter Reed’e yatırılmasını tavsiye etti.

Bay Jentleson, “John kabul etti ve gönüllü olarak tedavi görüyor” dedi.

Kararı, kampanyası boyunca sağlığı ve Senato hizmetine uygunluğuyla ilgili sorularla inat eden Bay Fetterman’ı, pandemi başladığından beri daha kamusal ve acil hale gelen akıl sağlığı mücadeleleri hakkındaki ulusal bir konuşmanın merkezine koyabilir.

Bu, doğal olarak isteyeceği bir rol değil.

Eşi Gisele Barreto Fetterman, destekçilerine gönderdiği bir e-postada, “Geçen yıl boyunca yaşadıklarından sonra, muhtemelen kendi sağlığı hakkında konuşmaya John kadar istekli kimse yoktur” dedi. “Ruh sağlığı sorunları hakkında açık olmak kimse için kolay değil. Ama yardım istediği ve ihtiyacı olan bakımı alması için adımlar attığı için onunla gurur duyuyorum.”

Bayan Fetterman, “ailemiz bazı zor günler geçiriyor ve iyileşirken sizden şefkat istiyoruz” diye yazdı ve “her eş ve anne gibi üzgün ve endişeli” olduğunu ekledi.

Yardım çalışanları, şimdilik odak noktasının onun iyileşmesi olduğunu söyledi. 53 yaşındaki Bay Fetterman’ın Walter Reed’de ne kadar kalacağı henüz belli değil, ancak personel bunun birkaç günden uzun olacağına inanıyor.

Bölünmüş bir kongre

118. Kongre devam ediyor, Temsilciler Meclisi’ni Cumhuriyetçiler, Senato’yu Demokratlar kontrol ediyor.

Bay Fetterman Ocak ayından bu yana yeni işine yerleşmeye çalışıyor, parti toplantılarına ve komite oturumlarına katılıyor, seçmenlerle toplantılar yapıyor ve Başkan Biden’ın bu ayki Birliğin Durumu konuşması gibi yüksek profilli etkinliklere katılıyor. Hafta boyunca eşi ve üç çocuğu Braddock, Pensilvanya’da kalırken Washington’da yalnız yaşadı.

Senato ve Washington’daki mevkidaşları, onunla koordinasyon sağlamaya çalıştılar: silahlı çavuş, Bay Fetterman’ın komiteleri için canlı sesten metne transkripsiyon ayarladı ve kürsü kapalıyken işlemleri izlemek için masasına bir monitör yerleştirdi. yazı izleyebilir. Senato Demokrat akranları, inme ile ilgili işitsel işlem sorunlarından muzdarip olduğu için ihtiyaç duyduğu teknolojiyi, sözlerini kopyalayan bir tablet aracılığıyla onunla iletişim kurmaya alıştı.

Ancak Bay Fetterman, meslektaşları için daha az belirgin ve başa çıkması daha zor olan bir psikolojik düzeyde de sessizce mücadele ediyor.

Bay Fetterman, Senato Demokratlarının bir gün boyunca geri çekilmesi sırasında kendini iyi hissetmemesi üzerine geçen hafta George Washington Üniversite Hastanesine kaldırıldı. Bir sözcü, inme ünitesinde iki gün geçirdiğini ve burada bir MRI ve başka bir inmeyi ekarte eden ve nöbetsiz kalan diğer testleri geçirdiğini söyledi. Ancak olay, Bay Fetterman’ı ve en yakın arkadaşlarını, fiziksel ve duygusal olarak kendine bakmak için daha iyi bir plana ihtiyacı olduğuna ikna etti.

Geçen yılki Demokrat ön seçimlerinden sadece birkaç gün önce hayatını değiştiren felçten sonra, Bay Fetterman iyileşmek için programını kısa bir süreliğine kesti. Ancak kampanyasına ülkenin en rekabetçi ve yakından izlenen Senato yarışlarından birinde devam etti.

Şimdi, kritik bir iyileşme dönemini kaçırmış olma olasılığı, onun uzun vadeli ve potansiyel olarak kalıcı etkilere maruz kalabileceğinden korkan Bay Fetterman ve ona yakın olanlar için bir acı ve hayal kırıklığı kaynağı haline geldi. Yeni atanan bir Senatör olarak programı, kendisine yakın olanların zararlı olabileceğinden korktuğu şekillerde kendini zorlamaya devam ettiği anlamına geliyordu.

doktor Louis’deki Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi psikiyatri bölümü şefi Eric Lenze, inme sonrası depresyonu “çok yaygın, genellikle çok ciddi ve belki de en önemlisi gerçekten tedavi edilebilir” olarak tanımladı. Depresyonun felçten kurtulan her üç kişiden birini etkilediğini, ancak kontrollü klinik deneylerin “sadece depresyon semptomları açısından değil, aynı zamanda kendi işlevselliği açısından da çok tedavi edilebilir bir durum” bulduğunu sözlerine ekledi.

Perşembe günü, Bay Fetterman’ın meslektaşları onun etrafında toplandı.

Illinois’li bir Demokrat olan Senatör Richard J. Durbin, zorluklara rağmen Bay Fetterman’ın görev süresinin tamamını doldurabileceğinden emin olduğunu söyledi.

Durbin, “Bu, hayatında üstlendiği hayal edilemez bir meydan okuma” dedi. “En iyi profesyonel bakımı hak ediyor ve eminim ki bunu alacak.”

Ülkenin ruh sağlığı anlayışında, kısmen Irak’ta ve diğer savaş bölgelerinde görev yapan ve derin akıl sağlığı sorunları ile dönen gaziler nedeniyle geliştiğini de sözlerine ekledi.

Durbin, “Akıl hastalığı tıbbi bir sorun olarak değil, bir lanet olarak görülüyordu – Tanrıya şükür bu değişti” dedi. “Etkilenmeyen tek bir aile yok. Ve bundan etkilenip başarılı olanlar bu konuda gerçekten çok dürüstler. John’un bunu yaptığına sevindim.”

Bu tür bir destek birkaç on yıl önce düşünülemezdi.

Thomas F. Eagleton, bir akıl hastalığı nedeniyle tedavi gördüğü ortaya çıktıktan sonra 1972’de Demokratların başkanlık adaylığından istifa etmek zorunda kaldı. O zamanlar Demokrat bir senatör olan Bay Eagleton, o yıl senatör George McGovern’ın ikinci yardımcısı seçilmişti, ancak inceleme sırasında ekibine depresyon nedeniyle hastaneye kaldırıldığını ve tedavisinin elektroşok tedavisi içerdiğini söylemedi.

2006 yılında yapılan bir röportajda Bay McGovern, Bay Eagleton’ı listeden çıkarma kararından pişmanlık duyduğunu söyledi ve şöyle dedi: “Akıl hastalığı hakkında hiçbir şey bilmiyordum – kimse bilmiyordu.”

Geçen yıl Pensilvanya’da yapılan Senato seçimlerinde, Cumhuriyetçi rakibi Dr. Mehmet Öz, mücadele eden adaylığını yeniden canlandırmak için Fetterman Bey’in sağlık sorununu gündeme getirdi. Tek kişi o değildi; Cumhuriyetçiler ve muhafazakar talk show sunucuları, Bay Fetterman’a acımasızca saldırdılar ve hizmet etmeye uygunluğunu sorguladılar.

O sırada Bay Fetterman, hızla iyileştiğini ve normal bir hayat sürdüğünü söyledi. Kampanya yardımcıları, yaşlanan Senato’nun büyük çoğunluğundan daha sağlıklı olduğu konusunda ısrar etti.

Bay Fetterman, Eylül ayında Haberler’a verdiği bir röportajda “Ben çok normal bir kampanya yürütüyorum” dedi. Başka yerlerde, “Gittikçe daha iyiye gidiyorum ve çok normal bir hayat yaşıyorum” diye ekledi.

carl hulse raporlamaya katkıda bulundu.