İzmirli sanatçı, denizden topladığı ağaç kesimlerini yapıta dönüştürüyor

Ideast

New member
Dokuz Eylül Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi mezunu 49 yaşındaki Seza Dizlek, bulduğu ağaç modüllerine biçim verip, etrafındakilere ikram ederek başladığı uğraşını, yapıtlarının beğeni kazanması daha sonrası meskeninin bir odasını atölyeye dönüştürerek sanat faaliyeti haline getirdi.

Göztepeli eski futbolcu eşi Gürhan Dizlek ile bilhassa lodos fırtınası daha sonrası kıyı yürüyüşleri yapan ve karaya vuran ağaç kesimlerini toplayan Dizlek, bu modülleri minyatür konutlara, sokak betimlemelerine ve çeşitli figürlerin bulunduğu duvar süslemelerine dönüştürüyor.

Dizlek’in toplumsal medyadan paylaştığı yapıtları, ağır ilgi görüyor.

“AĞAÇLARA HAL VERMESİ ÇOK KOLAY”

Dizlek, hobi hedefli başladığı geri dönüşüm sanatında üretim faaliyetinin, kıyıda yürüyüş yapmakla başladığını söylemiş oldu.

Eşiyle yerleşimin bulunmadığı kıyıları tarayarak ağaç kesimleri topladıklarını anlatan Dizlek, şu biçimde konuştu:

“Ağaç kolları kopuyor, ırmaklara ulaşıyor. Irmaklarda kabuklarından sıyrılıyor. daha sonra denize ulaşıyor. Denizde tuzlu suyla uzunca biz vakit vakit geçiriyor. Pisliğinden sıyrılıyor, çürüyor. Son halini alıyor ve lodosla kıyıya vuruyor. Hal vermesi fazlaca kolay, dokusu ve kokusu epeyce hoş olan bir gereç.

Eşimle birlikte topluyoruz, kurutuyoruz. Atölyede ayrıştırıp temizliyorum, fırçalıyorum, kimilerini zımparalıyorum. daha sonra bir ortaya gelmesi için kimilerini yontmam kimilerini kesmem gerekiyor.”

“DOĞANIN BİZE SUNDUKLARI İLE RESMEDİYORUM”

Üretim sürecinde vida, çivi, testere, matkap, ip ve silikon kullandığını, tabiatta bulduğu paslı çivilerin de dizaynlarında özel bir yerinin bulunduğunu anlatan Dizlek, minyatür konutların bacalarını çivilerle, ağaçları ise kozalaklarla yaptığını aktardı.

Hayallerini kısım modülleriyle hikayeleştirdiğini lisana getiren Dizlek, “Hayallerimi boyalarla tuval üzerine değil, tabiatın bize sunduğu hazinelerle resmediyorum. Hayallerimi en düzgün biçimde tabir edebildiğim sanat kısmı bu. Bunları yaparken ortasında yaşıyorum.” diye konuştu.

“SOKAKTA DÖNÜŞTÜREBİLECEĞİM GEREÇ BAKIYORUM”

Driftwood sanatı ile tanıştıktan daha sonra kendisinde dönüşüm konusunda bir farkındalık oluştuğunu belirten Dizlek, sokakta yürürken etrafına dönüştüreceği gereç bulma güdüsüyle baktığını anlattı.

“DOĞANIN BİZE SUNDUKLARININ DEĞERİNİ BİLMİYORUZ

Yapıtlarına olan ilginin kendisini keyifli ettiğini lisana getiren Dizlek, kelamlarını şu biçimde tamamladı:

“Doğa bize fazlaca fazla materyal sunuyor lakin biz maalesef değerini bilmiyoruz. Türkiye’de bu sanat yeni yeni duyulmaya başladı. Büyük kesimlerden heykel yapanlar var. Ben daha küçük modülleri tercih ediyorum. Bilhassa Rusya’da bu işle ilgilenen hayli insan var.”