İzmir Büyükşehir Belediyesi emekçisi evvel sıhhatinden daha sonra işinden oldu: Engelli adam 7 yıldır hukuk gayreti veriyor

İsmail

New member
İzmir’de yaşayan 45 yaşındaki Muhammet Ali Orhan, 1999 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesine ilişkin Metro A.Ş.’de bakım tamirat çalışanı olarak işe başladı. Orhan, 2000 yılında ise iş kazası geçirerek 750 volt elektriğe kapıldı. Vefattan dönen Orhan, tedavisinin akabinde yüzde 40 engelli raporu aldı. Tıpkı kurumda bu defa masa başı olarak bakılırsav yapmaya başlayan Muhammet Ali Orhan, Metro A.Ş.’de 2014 yılına kadar hazırlama ve tamamlama personeli olarak çalıştı.

İş akdi feshedildi

Çalışmasını sürdürürken “son bir yıllık periyotta daha fazla nöbet geçirmesi” sebebi öne sürülerek Orhan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi Başhekimliğine yönlendirildi. Buradan alınan rapora nazaran, “hazırlama ve tamamlama emekçisi vazifesini sıhhat niçinleriyle sürdüremeyeceği uygun görülerek” iş akdi feshedildi.

“Haksız yere çıkarıldım”

Engelli takımında 14 yıl boyunca masa başı nazaranvini yapmaya devam ettiğini, işten haksız yere çıkarıldığını savunan Orhan, kuruma dava açtı. 7 yıldır süren davanın sonuca ulaşmasını ve işine geri dönmeyi umut ettiğini söz eden emekçi, hem sıhhatinin bozulduğunu birebir vakitte işsiz kaldığını lisana getirdi.

İHA

“Baskı uygulanıyordu”

Yaşadığı iş kazası ve akabinde gelen süreci anlatan Muhammet Ali Orhan, “1999 yılında Metro A.Ş.’de çizgi emekçisi olarak bakılırsave başladım. 2000 yılında iş kazası geçirdim. Araç raydan aşağıya devrilince raylara 750 volt elektrik verilmiş. Kullandığım araç ile bakım ve nezaret binasına giriyordum.

“Enerji verilmemesi gerekiyordu”

Buraya güç verilmemesi gerekiyordu lakin elektrik verilen rayların üzerine düştüm ve 750 volt elektriğe kapıldım. Beni hastaneye götürdüler. O sırada baygınlık geçirmişim. Tedavim daha sonrası yüzde 40 engelli raporu verildi. Çizgi çalışanı olarak çalışamadım lakin 14 yıl masa başı olarak tıpkı kurumda santrale bakıyordum.

“Ben aslına bakarsan engelli grubuyla çalışıyordum”

Bu müddet zarfında yapmamam gereken işleri de baskı uygulayarak yaptırıyorlardı. Akabinde beni Eşrefpaşa Hastanesine yönlendirdiler ve aldığım raporla ‘çalışabilecek vasfa sahip değilsin’ denilerek beni işten attılar. Ben esasen engelli takımıyla çalışıyordum fakat haksız yere beni işten attılar” dedi.

İHA

“Masa başı olarak bir daha çalışabilirim”

El titremesi, sıçrama ve bayılma meseleleri yaşıyor
Açtığı işe iade davasının 7 yıldır sürdüğünü söyleyen Orhan, “Çok güç durumdayım. Bir an evvel işime geri dönmek istiyorum. İzmir 13. İş Mahkemesinde görülen duruşmada verilen karar gereği, hastalığımın tedavi edilecek nitelikte olup olmadığı ve işyerinde çizgi bakım tamamlama ya da diğer bir işte çalışıp çalışmayacağımla ilgili raporu bekliyorum.

Kazadan daha sonra el titremesi, sıçrama, bayılma üzere sıkıntılar oluyor. yıllardır evdeyim. Öteki bir yerde de çalışamıyorum. Ben o işe sağlam girmiştim lakin elektrik çarpması niçiniyle bu duruma geldim. 21 yıldır bu türlü yaşıyorum.

Yemek yerken, su içerken zorlanıyorum lakin masa başı olarak bir daha çalışabilirim. Bana 10 yıllık hizmetim daha sonrası Metro A.Ş. tarafınca plaket takdim edilmişti. Bu plaketi gördükçe hüzünleniyorum” diye konuştu.