İtalya’da ırkçılık skandalı; Çürük muz

Anje

Global Mod
Global Mod
İtalya’da Benetton Treviso ragbi ekibinde forma giyen Gine doğumlu İtalyan oyuncu Cherif Traore, kulüp ortasında Noel Bayramı ötürüsıyla anonim biçimde yapılan hediyeleşme sırasında aldığı paketten çürük muz çıktığını bildirdi.

28 yaşındaki oyuncunun bu durumu Instagram hesabından paylaşmasıyla ortaya çıkan olay, ülkede gündem oldu.

Traore, toplumsal medyadaki paylaşımında, her yıl Noel vakti kulüpte gelenek olduğu üzere gruptaki oyuncuların, teknik heyetin ve çalışanların birbirleriyle “gizli Noel Baba” olarak anonim biçimde hediyeleştiklerini belirterek, “Dün benim sıram geldiğinde paketimde bir muz buldum. Bir poşetin ortasında çürük bir muz. Bu hareketin saldırgan ve ırkçı olmasının ötesinde beni daha hayli yaralayan şey, grup arkadaşlarımın buna gülmesi oldu. Güya her şey olağanmış üzere.” sözlerini kullandı.

Bu çeşit ırkçı yaklaşımlar karşısında genelde yiğit olmaya çalıştığını lakin bu sefer uyuyamadığını ve bunu paylaşmak istediğini kaydeden Traore, “Çoğu yabancı birtakım ekip arkadaşlarım bana dayanak oldu. İtalya haricinde bu biçimde bir hareket, önemli biçimde kınanır. Ben de bu sefer sözlerimi söylemek istiyorum.” sözlerine yer verdi.

Traore, gelecekte diğer insanların kendisinin yaşadığı duruma düşmemesi için bu hadiseyi tüm açıklığıyla toplumsal medya hesaplarından paylaştığını belirterek, kendisine paketi çürük muzla gönderenin de ders almasını ümit ettiğini bildirdi.

Kulüp, ırkçılığı kınadı ve özür diledi

Benetton Treviso kadrosundan yapılan açıklamada, her türlü ırkçılık ve ayrımcılık sert biçimde kınanarak, atletten özür dilendi.

Açıklamada sporla rastgele bir ilgisi bulunmayan bu olaylar karşısında Benetton Treviso’nun yerinin her vakit insanlara, kültürlerine, etnik kökenlerine, inançlarına ve onurlarına hürmetten yana olduğu vurgulandı.

Traore’nin, sonrasındasında kulüp ve ekip arkadaşlarından gelen özürleri, “Noel bağışlamadır” diyerek kabul ettiği açıklandı.

İtalyan basını, başına gelen bu hadise sebebiyle Traore’nin ırkçılığın son mağduru olduğunu yazdı.