İsviçre’den Malatya’ya şifa seferi

İsmail

New member
Koronavirüs salgınıyla çaba tüm süratiyle sürerken Türk asıllı iş insanı Hüseyin Gürocak, hayatının en kıymetli sonucunı vermek zorunda kaldı. İsviçre’de engelli araç firması sahibi olan Gürocak, 24 Mart 2020’de virüse yakalanarak Zürih Üniversitesi’nde tedavi altına alındı. Yaklaşık 4 ay komada mevt kalım savaşı veren iş insanı, toplam 10 ay Kovid-19 tedavisi gördü. Ömür savaşını kazanan Gürocak’ın hevesi kursağında kaldı. Tam güzelleştim makûs günler geride kaldı diye düşünürken bu defa, Kovid-19’un bedende oluşturduğu tahribatla uğraş etmek durumunda kaldı. Hastaniçin taburcu olduktan kısa mühlet daha sonra mide kanaması geçirerek bir daha hastaneye yatan 60 yaşındaki iş insanı, Kovid-19 tedavisinde kullanılan ilaçların karaciğerinde ağır tahribat oluştuğunu öğrendi. Hastanede bir daha tedavi altına alınan Gürocak için İsviçreli tabiplerin sonucu katiydi: “Karaciğer nakli!”

İSVİÇRE’DEKİ TABİPLER MALATYA’YI ANLATMIŞ

Kovid-19’u atlatan 60 yaşındaki Gürocak, bu kere karaciğerinde oluşan tahribatın giderilmesi için kapı kapı dolaşmaya başladı. Ülke genelinde 9 farklı doktora giden Gürocak, “Doktorlar her seferinde karaciğer nakli olmam gerektiğini söylemiş oldu. Çok endişelendim, bu biçimde bir gelişmeyi hiç beklemiyordum. Salgın sürecinde en büyük temennim bir an evvel sıhhatime kavuşmaktı. Lakin bu virüsten kurtulmak için kullandığım ilaçların bu derece yan tesir yapacağından habersizdim. Tek tek kapısını çaldığım İsviçreli bilim insanları Malatya’daki Karaciğer Nakli Enstitüsü’nün fazlaca başarılı olduğunu hatta Sezai Yılmaz hoca ile görüşebileceğimi söylemiş olduler. Buradaki üniversitenin uygun olduğunu İsviçre’de de duydum. Ben de ailemle bir arada Malatya’nın yolunu tuttum” dedi.

KOVİD-19’A YAKALANAN BİRİNCİ ŞAHISLARDAN…

Zürih’te hastalığa yakalanan birinci bireylerden olduğunu kaydeden Gürocak, “Oradaki hekimler da kötü değil, ben ilçe hastanesinde tedavi gördüm. Salgın sürecinde tüm ilaçları denediler o yüzden organlarım önemli ziyan gördü” diye konuştu. İsviçre’deki hekimlerin pahalarını denetim ettiğini söyleyen Gürocak, “Ben başta karaciğerimin bu kadar makûs etkilendiğine inanmadım tabiki. Lakin görüştüğüm tüm tabipler yapılan tetkiklerde değerlerimin hayli berbat olduğunu söylemiş oldu. Artık inanıp tedavi yolu aramaktan öteki dermanım kalmamıştı” sözlerini kullandı.

İSTİKAMET MALATYA…

Kızı Eda ile bir arada Malatya’ya gelmek üzere yola çıkan Hüseyin Gürocak, “6 Mart’ta kente geldik. Çabucak Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakli Enstitüsü’nün yolunu tuttuk. Hocalarla görüştük ondan sonrasında gerekli tetkikler yapılarak tedavi altına alındım” dedi. Gürocak’ın karaciğer nakli 25 Mayıs tarihinde Sezai Yılmaz hoca tarafınca gerçekleşti. Ameliyattan evvel epeyce telaşlı olduğunu aktaran Gürocak, “İyileşebileceğimi hiç düşünemiyorum. Uykusuzluk, iştahsızlık, yorgunluk üzere rahatsızlıklarım vardı. Bu süreçte 25 kilo verdim. Malatya’daki sıhhat işçisinin hiç bir olumsuzluğunu görmedim. Çift vatandaşlığım var ve ben buradaki tedavi sürecinde tek kuruş para ödemedim. Hastaneyi de ekini de fazlaca güzel buldum. Malatya’ya birinci kere geldim, bu kent fazlaca güzel” biçiminde konuştu.

BİRİNCİ DENETİMİNE GELDİ

Karaciğer naklinde daha sonra 29 Temmuz’da birinci denetimine gelen Gürocak, kelamlarını şöyleki sürdürdü: “Herhangi bir olumsuz durumun olmadığı söylendi. Biraz yorgun hissediyorum bu durum 6 ay ortasında olağana dönecekmiş. 26 Ağustos’ta bir daha denetime geleceğim”

MAKÛS GÜNLER GERİDE KALDI

Babasına karaciğerini veren Eda Gürocak, “Babam mide kanaması geçirdikten daha sonra çabucak ağır bakıma alındı. Karaciğer nakli gerektiğini söylemiş olduler. Temel sorun safra yollarındaydı lakin nakil kaide olduğu için tüm kıymetleri olağana getirerek ameliyatı yaptılar. Halalarımın hepsi 40 yaş üstüydü, kardeşimin yaşı da küçük. Bu niçinle ben donör olmak istedim, ‘uyuyorsa çabucak karaciğerimi alın’ dedim. Babam için fazlaca endişelenmiştim. By-pass olmuştu, şekeri vardı, riskli bir durumdaydı. Lakin hayli şükür ki ameliyatı hoş geçti ve makûs günler geride kaldı” değerlendirmesinde bulundu.