İstek Kayaalp: “Hayalim altın madalya ile bırakmak”

Anje

Global Mod
Global Mod
Dünya ve Avrupa şampiyonu ulusal güreşçi İstek Kayaalp, güreş mesleğini olimpiyat altın madalyasıyla tamamlamak istediğini söylemiş oldu.

Sırbistan’ın başşehri Belgrad’da 10-18 Eylül’de düzenlenecek Dünya Güreş Şampiyonası’nda mindere çıkacak ulusal atlet, AA muhabirine açıklamada bulundu.

Grup halinde uzun bir hazırlık periyodu geçirdiklerini belirten İstek, “Elimden gelen her şeyi yaptığımı düşünüyorum. Olimpiyat altın madalyasıyla mesleğimi noktalarsam benim için hoş olur. Rekorları altüst etmiş bir sportmen olarak hayalim, olimpiyat altınlı atlet olarak bırakmak. İnşallah nasip olur. Bu kadar Avrupa, dünya ve olimpiyat madalyalı bir atlete olimpiyat altını da yakışır. Başarılarımın hepsinin çalışma yardımıyla geldiğini düşünüyorum. Olursa dünyanın en keyifli sportmeni ben olurum.” tabirlerini kullandı.

Deneyimli atlet, bu sene 11. sefer Avrupa şampiyonluğu yaşadığını hatırlatarak, bunun kendisine moral verdiğini de aktardı.

Şampiyonada 130 kiloda güreşeceğini ve bunun kendisine avantaj sağlayacağını anlatan İstek, “Daha önce 123 kiloda güreşiyordum. 135-136 kiloya kadar çıktım, oradan da 130 kiloya indim ve artık bu kiloda mindere çıkacağım. Bu, benim daha kuvvetli biçimde rakiplerime üstünlük kurabilmem için avantaj olacak. Dünya Şampiyonası’nda gayem 9. sefer madalya ve 5. kere altın madalya kazanabilmek olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Ulusal kadrodaki arkadaşlarına şampiyona öncesinde çok güvendiğinin altını çizen İstek, şunları aktardı:

“Dünya Şampiyonası’nda 9. kere madalya kazanacağım. Güreş tarihinde 5. defa altın madalya alan atlet olmak rekor olacak. Genel olarak bakınca en çok madalya kazanan sportmen olmak gurur verici. İnşallah daima birlikte güzel muvaffakiyetler elde edeceğiz. Bizdilk evvel güreşecekler 8 sıklet, biz 2 sıklet son gün güreşeceğiz. Bizdilk evvel onların madalya almasının beni daha motive edeceğine inanıyorum. İnşallah grup halinde bol madalyalı bir dünya şampiyonası geçiririz.”

“Türk sporu ve gençliğine hizmet etmek hoş olur”

İstek Kayaalp, mesleğini noktaladıktan daha sonraki maksadına ait soruya ise şu cevabı verdi:

“Siyaset dışı ülkeye hizmet edebilmek olağan hoş olur. Siyaset içi hizmet ediliyor ancak siyaset dışı da hizmet edilirse bir biçimde hizmet etmeye çalışırız. Bu kadar gerilimi hayatış, senelerca bu gerilimi çekmiş biri olarak bıraktıktan daha sonra başımın rahat olmasını isteyen bir sporcuyum. Bunun yanında da Türk sporu ve gençliğine hizmet etmek hoş olur.”