İşte rekortmen güllecinin muvaffakiyetindeki dönüm noktası!

Anje

Global Mod
Global Mod
Gülle atmadaki birinci yarışında 6 santimle birinciliği kaçırınca hırslanıp çalışmalarına sürat veren ve bu süreçte yurt haricinde 5 şampiyonluk elde edip, beş de Türkiye rekoru kıran 17 yaşındaki Ali Peker, olimpiyat amacına emin adımlarla ilerliyor.

Banaz ilçesinde yaşayan ulusal gülleci Ali Peker, 2018 yılında Uşak Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğünün okullara yönelik yürüttüğü bir çalışmada antrenör Davet Oflaz tarafınca keşfedildi. O periyot Cumhuriyet Ortaokulu öğrencisi olan Peker, vilayet seçmelerinde kendini gösterince Oflaz’ın öğrencisi oldu.

Uşak Spor Lisesinde eğitim ömrüne devam eden Peker’in spor mesleğindeki dönüm noktası 2019 yılında Denizli’de katıldığı bölge şampiyonası oldu. Burada 6 santimle birinciliği kaybeden Peker, Davet Oflaz’la yaptığı idmanların haricindeki vakit içinderında kendisine farklı bir çalışma programı hazırladı. İkinci olduktan daha sonra fazlaca hırslanan Peker, bundan daha sonraki süreçte çeşitli kategorilerde 15 defa Türkiye şampiyonluğuna ulaştı.

Altın adam

Ulusal formayı birinci kere geçen yıl Sırbistan’da giyen Peker, 19,97’lik derecesiyle Türkiye rekoru kırarak Balkan şampiyonluğunu elde etti. çabucak sonrasındaki süreçte kendi kategorilerinde 1 Avrupa, 1 dünya ve 2 Balkan şampiyonu olan Peker, 5 sefer de Türkiye rekoru kırmayı başardı.

Üst üste aldığı altın madalyalar ve gösterdiği muvaffakiyetlerin akabinde arkadaşları tarafınca “altın adam” lisana anılmaya başlanan Peker, 2024 yılındaki olimpiyatlara katılabilmek için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Peker, AA muhabirine, gülle atmaya okulunun art bahçesinde 8,5 metreyle başladığını söylemiş oldu. Katıldığı birinci bölgesel şampiyonada birinciliği kıl hissesi kaçırdığını anlatan Peker, şunları kaydetti:

“Birinciliği 6 santimle ile kaçırdım, epeyce üzüldüm fakat bu durum beni fazlaca hırslandırdı. çabucak sonrasında gayeme odaklanarak büyük muvaffakiyetler elde ettim. Ulusal kadro formasını giyerek ay yıldızlı bayrağımızla yarışmak benim için büyük bir gurur kaynağı. Şimdiye kadar 5 sefer Türkiye rekoru kırdım. Umarım daha fazla rekorlarla adımı tarihe yazdıracağım. Arkadaşlarım bana ‘altın adam’ diyor. Çok hoşuma gidiyor. Umarım bu altın adam sözü her vakit sürer. Zira başarılarımı sürdürerek olimpiyatlara katılmayı hayli istiyorum. Bunun için büyük hırsla ve büyük azimle çalışmaya devam edeceğim. Umarım olimpiyat madalyası bana nasip olur.”

Güllenin kendisi için “hayat ve geleceği” söz ettiğini lisana getiren Peker, antrenörü ve ailesinden büyük takviye gördüğünü kelamlarına ekledi.

“Azimle ve hırsla çalışıyoruz”

Antrenör Davet Oflaz ise katıldıkları son 4 şampiyonada altın madalyanın sahibi olduklarını hatırlattı.

Atletiyle yaklaşık 4 yıldır çalıştığını lisana getiren Oflaz, “Hedeflerimize ulaşma yolunda azimle ve hırsla çalışıyoruz. Memleketler arası alanda üstüne koya koya gidiyoruz. İnşallah amacımızda olimpiyatlar var. 2024’e daha kuvvetli bir biçimde hazırlanacağız. Orada da bayrağımızı göndere çekip İstiklal Marşı’mızı okutmayı planlıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.