IŞİD için Suriye’ye giden Şamima Begüm: Pişmanım, terörle gayrette yardımcı olmak istiyorum

celikci

Active member
IŞİD için Suriye’ye giden Şamima Begüm: Pişmanım, terörle gayrette yardımcı olmak istiyorum
15 yaşında IŞİD’e katılmak için İngiltere’den Suriye’ye giden Şamima Begüm, örgüte katılmanın pişmanlığını ömür uzunluğu taşıyacağını ve “İngiltere’ye terörle çabada yardım etmek istediğini” söylemiş oldu. BBC’ye konuşan Begüm, Suriye’de bir kampta “çürümek” yerine topluma yarar sağlayabileceğini belirtti.

‘BAZI İNSANLARIN İNANMAYACAĞINI BİLİYORUM’

Begüm BBC muhabiri Josh Baker’ın “Dünya çapında soykırımlar ve cinayetler işleyen bir kümenin kesimi olmak sizi nasıl hissettiriyor?” sorusuna “Midemi ağrıtıyor. Kendimden nefret etmeme yol açıyor” diye cevap verdi. Begüm, “Bazı insanların ne yaparsam yapayım değiştiğime ve yardım istediğime inanmayacağını biliyorum” dedi ve ekledi:

“Fakat kalplerinde azıcık merhamet, şefkat ve empati olanlara sesleniyorum: Yüreğimin tüm derinliğiyle söylüyorum ki, Suriye’ye adımımı attığım andan itibaren aldığım her karardan hayli pişmanım ve hayatımın geri kalanında bununla yaşayacağım. Kimse benim kadar kendinden nefret edemez. Yapabileceğim tek şey özür dileyip ikinci bir talih istemek.”

İNGİLTERE VATANDAŞLIĞINI İPTAL ETTİ

22 yaşındaki Begüm, IŞİD’de etkin bir rol üstlenmekle suçlansa da kendisi bu suçlamayı reddediyor. İngiltere, Begüm’ün vatandaşlığını iptal etmişti. Suriye’ye gittikten daha sonra üç yıl boyunca bir Hollanda vatandaşıyla evli kalan Begüm, 2019’da ülkedeki bir kampta dokuz aylık gebeyken bulunmuştu. Bebeği doğumdan daha sonra zatürree niçiniyle hayatını kaybeden Begüm, daha evvel iki bebeğinin daha öldüğünü açıklamıştı.

O devir de basına konuşan Begüm, memleketler arası koalisyonun IŞİD’in elinde bulunan kentlere düzenlediği hava hücumlarını 2017’de Manchester kentinde 22 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan bombalı taarruza benzetmiş ve Manchester saldırısının “intikam” olduğunu söylemişti.

Begüm BBC’ye verdiği söyleşide, bugüne kadar gerçek kanılarını yansıtamadığını söylemiş oldu, İngiltere’ye dönmesine müsaade verilirse IŞİD’in insanları Suriye’ye gitmeye nasıl ikna ettiği ve radikalleşme riski olan beşerlerle nasıl konuşulması gerektiği üzere konularda tavsiyeler verebileceğini aktardı. Öbür genç kızların da hayatlarını mahvetmesinin önüne geçmek istediğini belirten Begüm, kendisini bu hususta bir şeyler yapmak zorunda hissettiğini belirtti.

‘TERÖRE KARŞI YARDIM ETMEK İSTİYORUM’

Begüm dün de İngiltere’de ITV televizyonundaki Good Morning Britain programına Suriye’deki sığınmacı kampından katılmış ve direkt Başbakan Boris Johnson’a seslenerek “teröre karşı uğraşta nitelikli bir işe yarayabileceğini” söylemişti.

Birebir programa katılan eski İngiltere İçişleri Bakanı (Halen Sıhhat Bakanı) Javid ise “Vatandaşlıktan çıkarma sonucumız doğruydu. Belgenin bilgilerina girmeyeceğim ancak benim gördüğüm şeyleri görmediniz. Görseydiniz, siz de tıpkı sonucu verirdiniz” demişti.

Begüm, “IŞİD’in terör hücumlarını planlamasında kilit değere sahip bir rol üstlenmediğini” ve mahkemeye çıkma imkanı bulursa masumiyetini kanıtlayabileceğini savunuyor.

BBC ile söyleşisinde “IŞİD’e dönmektense ölmeyi tercih ederim” diyen Begüm, işlediği tek cürmün “IŞİD’e katılacak kadar aptal olmak” olduğunu öne sürüyor. (BBC Türkçe)

ALINTIDIR