İş görüşmesinden halter şampiyonluğuna uzanan serüven

Anje

Global Mod
Global Mod
Antalya’da 134 santimetre uzunluğundaki Reyhan Polat (29), iş görüşmesinde tanıştığı kişinin yönlendirmesiyle 4 yıl evvel başladığı halter sporunda birinci yılında Türkiye şampiyonu oldu. Pandemi sürecinde çalışmak için 1 yıl spora orta veren Reyhan, antrenörünün ısrarıyla bir daha başladığı halterde bu yıl Türkiye şampiyonluğu kazanıp ulusal formayla Para Halter Avrupa Şampiyonası’nda ikincilik elde etmenin gururunu yaşadı.

Doğuştan akondroplazi sendromlu Reyhan Polat, kısa uzunluklu olması niçiniyle çocukluğunda kendisi için sıkıntı periyot geçirdi. 12 yaşında uzunluk uzatma ameliyatında 2 ayağına da platin takılan Reyhan Polat’ın uzunluğu, 1 yıl süren tedavi daha sonrası 18 santim uzadı. 134 santimetre uzunluğundaki Reyhan Polat, Akdeniz Üniversitesi Toplumsal Bilimler Meslek Yüksekokulu Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programı’ndan mezun olduktan daha sonra uzun müddet işsiz kaldı. Reyhan Polat, iş başvurusu için gittiği davet merkezinde tanıştığı kişinin yönlendirmesiyle halter sporuyla tanıştı. Ekonomik zorluklar yaşayan Reyhan Polat, 4 yıl evvel antrenörü Ekrem Celil nezaretinde Antalya Spor Salonu’nda halter idmanlarına başladı. Halter sporundaki birinci yılında Türkiye şampiyonasında altın madalya kazanan Reyhan Polat, ekonomik niçinlerden dolayı pandemide spora 1 yıl orta verip çalışmaya karar verdi.

Antrenörünün halter sporundaki muvaffakiyetinden dolayı bir daha idmana devam etmesi tarafındaki talebi üzerine çalışmalarına başlayan Reyhan Polat, mart ayında yapılan turnuvada Türkiye şampiyonluğu elde etti. Gürcistan’da 29 Eylül’de tamamlanan Para Halter Avrupa Şampiyonası’nda ikinci olan Reyhan Polat, ulusal formayla kazandığı muvaffakiyetin gururunu yaşadı.

Antrenmanlarına devam eden Reyhan Polat, aralık ayında yapılacak dünya kupası hazırlıklarına devam ediyor.

“OLİMPİYAT MADALYASI ALMAYI İSTİYORUM”

Paris 2024 Paralimpik Oyunları’nda madalya kazanmayı hedefleyen Reyhan Polat, “2018’de iş başvurusu yaparken tanıştığım kişi antrenörüme yönlendirdi. Birinci yılımda Türkiye şampiyonu oldum. Maddi imkansızlıktan dolayı pandemi sürecinde çalışmak zorunda kaldım. Başarılı olacağıma inanan antrenörüm haltere devam etmemi istedi. Ben de sporu hayli sevdiğim için idmanlara başladım ve bir daha Türkiye şampiyonu oldum. Avrupa şampiyonasında ikinci oldum. Artık önümde dünya kupası, dünya şampiyonası ve olimpiyat var. Olimpiyat madalyası almayı istiyorum. Hayattaki zorlukları sporla aşmaya çalışıyorum” dedi.