İranlı görme engelli sanatçı, 15’in üzerinde müzik enstrümanı çalıyor

Ideast

New member
Başşehir Tahran’da yaşayan 45 yaşındaki müzik hocası Benham Cavid, 12 yaşında başlayan müzik serüvenini 33 yıldır birebir coşkuyla sürdürüyor.

Cavid, yeni enstrümanlarla ilgilenerek daima kendisini yenilemeyi de ihmal etmiyor.

6 BİN ÖĞRENCİYE ENTRÜMAN EĞİTİMİ VERDİ

“Üstat Cavid”
olarak bilinen sanatçı, rubab, kemençe, tambur, kanun, ud, setar ve şurengiz, kiçek, viyola, ud, büyük ve küçük tümbek üzere enstrümanların yanı sıra Türkiye’den getirttiği bağlamayı da büyük bir keyifle çalıyor.

Müzik dersi veren ve bugüne kadar 6 binden çok öğrenciye enstrüman çalmayı öğreten Cavit, konutunun bir odasını ayırdığı 100’ü aşkın enstrümanını ise ihtimamla koruma ediyor.

İranlı görme engelli sanatçı, 15’in üzerinde müzik enstrümanı çalıyor – FOTO GALERİ

BESTELERİYLE YURT DIŞINDA KONSERLER VERDİ

Müziğe olan tutkusunu anlatan Cavid, İran’daki biroldukca müzik kümesinde yer aldığını, devlet televizyonunda sanatçı olarak çalıştığını ve yurt haricinde bir epeyce konsere katıldığını belirtti.

Cavid, “İtalya, Kuveyt ve Almanya üzere ülkelerde konserlere ve şenliklere katıldım fakat Türkiye’de sahneye çıkma mutluluğuna çabucak hemen erişemedim.” dedi.

“EN KÜÇÜK UYUMSUZLUĞU FARK EDİYORUM”

Birfazlaca bestesi bulunduğunu ve yalnızca kendi bestelerinden oluşan albümleri olduğunu söyleyen Cavid, “Beste yapmadığım vakit da modüllerin müziklerinde müzisyenleri denetim ediyorum, zira en küçük uyumsuzluğu dahi fark ediyorum.” sözlerini kullandı.

“DİNLENMEK İÇİN DE NÜZİK ÇALIYORUM”

Müziği iş olarak yaptığını lakin kendisi için meslekten öte bir mana taşıdığını vurgulayan Cavid, “Müzik icra etmekten büyük keyif alıyorum. Ders verince yoruluyorum ve dinlenmek için de müzik çalıyorum. Zira iş yaparken yoran müzik, dinlenirken kendime çaldığım için huzur veriyor.” diye konuştu.

ODASINDA 100’Den çok ENSTRÜMAN VAR

Tüm enstrümanları sevdiğini lisana getiren Cavid, şu biçimde devam etti:

“Müzik aletlerini fazlaca seviyorum ve ilgiliyim. Farklı ve hoşuma giden bir enstrümanla karşılaşınca yemeğimden kısıp o aleti almak istiyorum. Şu an odamda 100’den çok hayli âlâ enstrüman var. Bunları 33 yıl ortasında aldığım için maddi olarak bana fazlaca ağır gelmedi lakin ben onları maddiyatla ölçmüyorum.”

“TÜRKİYE VE İRAN MÜZİĞİ ÇOK FARKLI DEĞİL”

İranlı sanatçı, müziğin kendisi için meslekten öte bir mana taşıdığına işaret ederek, “Müzik icra etmekten büyük keyif alıyorum.” biçiminde konuştu.

Türk müziğini epeyce sevdiğini ve yakından ilgilendiğini söyleyen Cavid, “Türkiye ve İran’daki müzik sanatı içinde epey farklılık yok. Çalgı aletlerimizin yüzde 50’i ortak. Geriye kalan yüzde 50 de çalındığında zevklerle uyuşuyor. İran’da olan ve Türkiye’de olmayan enstrümanlara da Türk arkadaşlarımızın büyük ilgi gösterdiğine şahit oluyoruz.” dedi.

TÜRKİYE’DE BAĞLAMA USTALARIYLA KONSER VERMEK İSTİYOR

Türkiye’de sahneye çıkmak istediğini anlatan Cavid, kelamlarını şöyleki tamamladı:

“Türkiye ve İran müziğini kardeş üzere görüyorum. Türk müziğini fazlaca seviyorum. Türk müzik aletlerine de fazlaca ilgim var. 2-3 tane bağlama temin ettim ve vakit zaman onları çalışıyorum. Türkiye’de büyük bağlama ustalarıyla konser vermeyi epey isterim.”