İ. Renay Onur: “Maraton gününü kentin bayramına benzetiyorum”

Anje

Global Mod
Global Mod
Dünyanın kıtalar ortası koşulan tek maratonu N Kolay İstanbul Maratonu, 6 Kasım Pazar günü 44’üncü defa koşulacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki Spor İstanbul tarafınca düzenlenen, World Athletics (Dünya Atletizm Birliği) Seçkine Label Kategori’de yer alan ve 56 seçkin atletin rekabetine sahne olacak N Kolay İstanbul Maratonu’nda toplam 60 bin kişi parkura çıkacak. 42K, 42K Paten, 15K ve 8K’lık Halk Koşusu kategorileri bulunan İstanbul Maratonu’nda 42K ve 15K kategorilerinde toplam 30 bin sportmen parkura çıkacak, 8K’lık Halk Koşusu’nda ise 30 bin İstanbullu yer alacak.

42K ve 42K Paten yarışı 15 Temmuz Şehitleri Köprüsü’nün Asya girişinden başlayacak ve Sultanahmet Meydanı’nda sona erecek. bir daha birebir noktadan start alacak 15K koşusu ise Yenikapı’da tamamlanacak. 8K’lık Halk Koşusu’nda ise iştirakçiler, Altunizade Köprüsü’nden koşuya başlayacak ve Dolmabahçe’de finişi gorecek. Tertipte 42K Genel Klasman’ın ödül merasimi ise 12.00’de Sultanahmet Meydanı’nda gerçekleştirilecek.

44’üncü N Kolay İstanbul Maratonu’nun programı şöyle:

08.40 Paten Yarışı Başlangıcı

08.45 Tekerlekli Sandalye Yarış Başlangıcı

09.00 42K Yarış Başlangıcı

09.15 15K Yarış Başlangıcı

09.45 Halk Koşusu Başlangıcı

12.00 42K Genel Klasman Ödül Töreni

RENAY ONUR: MARATON GÜNÜNÜ KENTİN BAYRAMINA BENZETİYORUM

Spor İstanbul Genel Müdürü İ. Renay Onur, dev maraton öncesinde Demirören Haber Ajansı’na (DHA) özel açıklamalarda bulundu. Hazırlıkların uygun gittiğini kaydeden Onur, “Her şey yolunda. İki isteğimiz var. Bir; kayıt yaptıran herkes gelsin ve koşsun. İki; kayıt yaptırmayanlar da, pazar günü -hava da hoş olacak- 09.00 ile 13.00 ortası, trafiğe kapalı olan yollara da dikkat ederek, gelip yarışın tadını çıkartsınlar. Ben maraton gününü kentin bayramına benzetiyorum. İstanbul üzere her gün trafikle savaştığımız bir kentte, yollarda sıfır araç, bütün yollar yayalara açılmış, sıfır egzoz, kentin keyfini çıkartmak için en hoş gün. İstanbul simidini alıp, ailecek kentin keyfini çıkartabileceğiniz bir gün. Hoş bir yarış olacak. Birinci patenciler start alacak. daha sonrasında tekerlekli sandalyeler. 09.00’da maraton, 09.15’te 15K, 9.45’te de halk koşusu, 8K koşusu başlayacak. Keyifli bir gün olacak. Bu yılki en büyük fark ulaşımda. Taksim’den 120 otobüsle ulaşım yapıyorduk. Bunları kaldırdık. Kabataş ve Eminönü’nden vapurlarla, Kent Çizgileri’nin efsane vapurlarıyla Beylerbeyi’ne geleceğiz. Koşmadan evvel üzerinden koşacağımız köprüyü alttan görme fırsatımız olacak. Hava hoş, kayıtlar tamam. Her şey yolunda gidiyor. Tek isteğimiz İstanbul’un ilgisi” dedi.

“İSTANBULLULARI PAZAR GÜNÜ BU MARATONU İZLEMEYE DAVET EDİYORUM”

Köprünün üzerinden geçildiği için iştirakçi sayısında aşikâr sonların olduğunu kaydeden Onur, “Bu hudutlar dahilinde kayıtları açıyoruz. Bizim istediğimiz 42K koşan kişi sayısının vakit içinde artması. Bizim ana sıkıntımız, 42K koşanların artması için İstanbullunun bunu izlemesi gerekiyor. Futbol kadrosu olarak düşünün, boş tribünlere oynamak ve boş tribünlerin olduğu bir maçı seyretmek hiç güzel olmuyor. Ben İstanbulluları pazar günü bu maratonu izlemeye davet ediyorum. İstanbul’un yaşanabileceği en keyifli gün, maratonun olduğu gün. Zira trafik yok” tabirlerini kullandı.

“İNANILMAZ BİR ÖDÜL ALDIK”

İ. Renay Onur son olarak, Koç Holding tarafınca Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi (TMOK) iş birliğiyle düzenlenen ve teması, “olimpik bedellere katkı” olan “Mustafa V. Koç Spor Ödülü”ne “Adım Adım” oluşumunun paha görülmesiyle ilgili olarak gelen soruya, “Bu hafta fazlaca heyecanlı bir hafta oldu. Bu hafta maraton sebebiyle adrenalinin en yüksek düzeyde olduğu hafta, bir de salı günü bu biçimde inanılmaz bir ödül aldık. Mustafa Vehbi Koç Spor Ödülü’nü ben ‘Türkiye’nin Spor Oscar’ı’ olarak düşünüyorum. Her sene yalnızca bir kişi yahut kuruma veriliyor. Bu sene Adım Adım oluşumu aldı. Itır Erhart ile ben de kurucuları olarak bu mükafatı teslim aldık, Adım Adım topluluğu ismine. Bu hem Koç ailesinin tıpkı vakitte iş birliği yaptıkları TMOK’un spora bakış açısını gösteriyor. Seçkin sportmenler hayli değerli, buna ek olarak halkın spora iştiraki ve halkın spora iştirakini destekleyen toplulukların da kıymetli olduğunu göstermesi açısından güzel bir işaret. Bu bizi kamçıladı. Hem Adım Adım şapkamla tıpkı vakitte Spor İstanbul şapkamla, Türk sporu için, halka daha fazla yayılması için daha fazla heyecanla çalışmamı sağlıyor açıkçası. Çok gururluyuz” karşılığını vererek kelamlarını noktaladı.