Hurdacıydı, bisiklette birinci oldu!

Anje

Global Mod
Global Mod
Edirne’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı aktiflikleri kapsamında 13’ncü Cumhuriyet Kupası Bisiklet Yol Yarışı aktifliği düzenlendi. Yarışta genel klasmanda birinciliği, gündelik ömründe baba mesleği hurdacılıkla uğraşan Şevket Özer elde etti.

6 YILDIR BİSİKLET SPORUYLA İLGİLENİYOR

6 yıldan bu yana bisiklet sporuyla uğraşan Özer, “Biraz sıkıntı oluyor bu sporla uğraşmak benim için zira hem aileme ayırmam gereken bir vakit var, beraberinde işime de vakit ayırmam lazım ve geriye epeyce kısıtlı bir vakit kalıyor. bu biçimdea da bu sporu sığdırmaya çalışıyorum. Severek yaptığımız için sonuçlarını da alıyoruz” dedi.

Edirne’de Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğü, Bisiklet Federasyon Vilayet Temsilciliği ve Edirne Bisiklet Gençlik Spor Kulübü (EBİS) işbirliğinde bu yıl 13’üncüsü düzenlenen Cumhuriyet Kupası Bisiklet Yol Yarışı, atletlerinin kıyasıya rekabetine konut sahipliği yaptı. Müsabaka büyük erkek, master A erkek, master B erkek, genç erkek ve bayan olmak üzere 5 kategoride yapıldı. 217 atletin 70 kilometrelik parkurda ter döktüğü yarışın startını Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık verdi. Atletler; Kocasinan Mahallesi Şevki Arman Caddesi üzerinden başladıkları parkurda, Havsa ilçesine bağlı Yolageldi Köyü’ne kadar gidip, birebir yol üzerinden geri döndü.

“KAZASIZ BELASI BİR DÖNEM DİLİYORUM”

Yarışın başlangıcında atletlere muvaffakiyetler dileyen Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, “Organizasyonun bu yıl 13’üncüsü gerçekleştiriliyor. İştiraklerinden dolayı tüm atletlerimize teşekkür ediyoruz. Tertipte emeği geçen tüm arkadaşlarımı kutluyor, kazasız belasız bir tertip olmasını diliyor, tüm atletlere muvaffakiyetler diliyorum” dedi.

Bisiklet Vilayet Temsilcisi Utku Zorlutuna da iştirakten şad olduklarını belirterek, “Bu sene 5 kategoride yarışımızı gerçekleştiriyoruz. Atletlerimiz 70 kilometrelik parkurda yarışacak. Geçen seneye nazaran bu sene yeterli bir havada yarışıyorlar zira geçen sene yağmurda ıslanmış ve zorluk çekmiştik. Atletlerimiz şad, biz iştirakten mutluyuz. Hoş bir tertip oluyor. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Çeşidine Edirne’nin de dahil edilmesi için çalışmalar sürüyor. 2023 yılında parkurla ilgili çalışmalar netleştikçe vilayetimizin de iştiraki aşikâr olacaktır” diye konuştu.

BİRİNCİLİK SARAYSPORLU ÖZER’İN

Atletlerin toplu olarak start aldığı yarışta genel klasmanda birinciliği Sarayspor 1953 ismine yarışan Şevket Özer, 1 saat 46 dakika 9 saniyelik derecesiyle kazandı. Tam altın, kupa ve bisikletle ödüllendirilen Özer’e, ikramlarını Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal verdi. Yarış daha sonrası açıklama yapan Özer, gündelik hayatında hurdacılıkla uğraştığını söylemiş oldu.

BABA MESLEĞİ HURDACILIKLA UĞRAŞIYOR

Tekirdağ’ın Saray ilçesinde yaşayan evli ve 1 çocuk babası Özer, işe bisikletle gidip gelirken bisiklet sporuna merak saldığını belirtti. Özer, “5-6 yıldır profesyonel olarak bu sporu yapıyorum. Baba mesleğim olan hurda işiyle uğraşıyorum. Yaklaşık 2 yıldır bu mesleği sürdürüyorum. Boş vakit içinderımda bisiklete biniyorum, işe bisikletle gidip geliyorum. Hafta sonlarını da ekseriyetle bisikletle geçiriyorum. Birinci başlarda işe bisikletle gidip gelmeye başladım, sonrasındasında amatör olarak yaparken profesyonel olarak yapmaya karar verdim. Yarışlara katıldım. 2019 yılında burada genel klasmanda 2’nci olmuştum. Geçen sene bir sakatlık yaşadım ve dereceye giremedim. Bu sene genel klasmanda 1’inci oldum” tabirlerini kullandı.

“SEVEREK YAPTIĞIM İÇİN kararıNU ALIYORUM”

Çalışırken bisiklet sporu yapmanın zorluğuna da vurgu yapan Özer, “Kısıtlı vakitte bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Biraz güç oluyor bu sporla uğraşmak benim için zira hem aileme ayırmam gereken bir vakit var, hem de işime de vakit ayırmam lazım ve geriye epey kısıtlı bir vakit kalıyor. bu biçimdea da bu sporu sığdırmaya çalışıyorum zira vakit alan bir spor. İdmanı en az 1-2 saat sürüyor. Hava şartları hayli güç olabiliyor. Yeri geliyor yağmurda, çamurda sürüyoruz. Ancak severek yaptığımız için sonuçlarını da alıyoruz” biçiminde konuştu.

Yarışmada öteki klasmanlarda dereceye giren isimler şöyle oluştu:

Büyük Erkek: 1. Şevket Özer, 2. Eyüp Dingin, 3. Ozan Yavuz

Genç Erkek: 1. Arda Tekirdağ, 2. Mevlüt Görkem Ceylan, 3. Sinan Şen

Master A: 1. Gökhan Uzuntaş, 2. Yunus Özdemir, 3. Timur Nizam

Master B: 1. Zafer Yalın, 2. Cem Kandemir, 3. Bora Tirki

Bayan: 1. Reyhan Yakışır, 2. Meltem Kılıç, 3. Elif Parıltı Aktı