Hentbolda ulusallar, Dünya Şampiyonası maksadına odaklandı

Anje

Global Mod
Global Mod
Türkiye Hentbol Federasyonu Lideri Uğur Kılıç, A Ulusal Bayan Grubu olarak play-off cinsinde karşılaşacakları Sırbistan’ı eleyerek ülke olarak birinci kere Dünya Şampiyonası finallerine katılmak istediklerini söylemiş oldu.

Uğur Kılıç, Hentbol Bayanlar Üstün Lig’de oynanan bir karşılaşmayı izlemek için geldiği Tekirdağ’da, AA muhabirine, A Ulusal Bayan Grubu’nun 2023 IHF Dünya Şampiyonası Avrupa Elemeleri play-off cinsinde Sırbistan’la oynayacağı kıymetli maçlarla ilgili değerlendirmede bulundu.

Milli grubun Büyük Britanya ile oynadığı iki maçı da farklı kazanarak play-off oynama hakkı elde ettiğini anlatan Kılıç, şu biçimde konuştu:

“Avrupa Şampiyonası’ndan gelen Sırbistan rakibimiz oldu. Sırbistan ile evvel Türkiye’de akabinde da deplasmanda yapacağımız maçlarda galip gelip, tarihimizde birinci kere Dünya Şampiyonası finallerine katılmak istiyoruz. Gerek teknik takım, gerek atletlerimiz bu maçın ne kadar kıymetli olduğunun farkında. İnşallah Türkiye olarak hedeflediğimiz tarafta ilerleyeceğiz ve ülke olarak Dünya Şampiyonası’nda yer alacağız.”

“Daha geniş kitlelere ulaşacağımıza inanıyorum”

Kılıç, Türk hentbolunda hoş gelişmelerin yaşandığını, lig maçlarında tribünlerin dolu olduğunu gördüklerini aktardı.

Artık insanların hentboldan keyif aldığını vurgulayan Kılıç, “Hentbol her geçen gün daha dikkat alımlı, daha ilgi cazip, daha epey medyada yer alan bir spor oluyor. Yavaş yavaş hem topluluk kulüplerimizin birebir vakitte büyük kurum kulüplerinin hentbola girmesiyle, daha geniş kitlelere ulaşacağımıza inanıyorum.” diye konuştu.

Federasyon olarak hentbolun yaygınlaşması için çalıştıklarını lisana getiren Kılıç, şunları kaydetti:

“Hentbol bizim için fazlaca değerli ve hak ettiği yere gelmesi için çalışıyoruz. Tekirdağ’da örneğin hentbolla ilgili epey önemli okul çalışmaları yapılıyor. Tüm Türkiye’de vücut eğitimi öğretmenlerinin, bilhassa hentbol kökenli öğretmenlerin, müdür ve müdür yardımcısı okul yöneticilerinin ekip çıkartmaları için davette bulunuyorum. Onlarla birlikte daha kuvvetliyüz. Onlarla bir arada istediğimiz amaçlara daha rahat ulaşacağız. Yeni sportmenler kazanmak için oralarda kadrolar oluşturmalarını istiyorum.”

2023 IHF Dünya Şampiyonası Avrupa Elemeleri play-off tipi birinci maçları 7-8 Nisan 2023, rövanşları ise 11-12 Nisan 2023 tarihlerinde oynanacak.