Hem eczacı hem ulusal hokeyci; Rabia Uysal

Anje

Global Mod
Global Mod
A Ulusal Bayan Hokey Ekibi’nde yer alan Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 3. sınıf öğrencisi 20 yaşındaki Rabia Uysal, annesinin “notların düşer” demesine karşın hem eğitimine hem spora devam ediyor.

Almanya’nın Hamburg kentinde 7-10 Aralık’ta gerçekleştirilecek Salon Hokeyi Bayanlar Avrupa Şampiyonası’na hazırlanan A Ulusal Bayan Hokey Kadrosu’nun takımında bulunan Rabia Uysal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gaziantep’te hokeyi tanıtmak için okuluna gelen bir duyuru yardımıyla 11 yaşında salon hokeyi ile tanıştığını ve 15 yaşında ulusal ekip forması giydiğini söylemiş oldu.

Hokeyin kendisinde tutkuya dönüştüğünü belirten Rabia, “Çünkü bir sefer girince hokeyden çıkamıyorsun. Birinci başladığımda tarz bana farklı geldi. Voleybol ya da futbol olsaydı bana farklı gelmeyecekti ve ben gitmeyecektim. Hokey değişik bir branş olduğu için birinci kere duydum. ‘Nedir bu?’ diye bakayım dedim. Çok sevdim ve hala oynuyorum. Hokeyle ömrünüz epeyce güzelleşebilir. Ülke gezebilir, lisan öğrenebilir, yakın arkadaşlıklar kurabilirsiniz. Sporun katkısı fazlaca.” dedi.

Notlarının düşeceği nedeni öne sürülerek annesinin birinci başta hokeye sıcak bakmadığını, kendisinin ise hayallerinin peşinden gittiğini anlatan Rabia, “Üniversiteden mezun olduğumda, hem eczacılık mesleğimi yapıp tıpkı vakitte ulusal ekipte yer almaya devam etmek istiyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Rabia, hem spor mesleğinde tıpkı vakitte eğitim ömründe başarılı olmanın başka bir gurur kaynağı olduğunu lisana getirdi.

“Antrenman ortalarında ders çalışıyordum”

Hokeyin hayatını değiştirdiğini vurgulayan Rabia, “Sporcularımız ülkemizde genelde vücut eğitimi kısmını tercih ediyor. Ben küçük yaşlardan beri birebir zamandars tıpkı vakitte spor manasında güzel gittim. Ailem sağlıkçı olmamı istiyordu. Hatta evvela annem spora müsaade vermiyordu. ‘Sınavın berbat gelirse turnuvaya göndermem’ diyordu. ondan sonrasında ulusal ekiple tanıştım. Ulusal ekibin benim için avantajlarını öğrendim. Sporu bırakmam kelam konusu dahi değildi.” diye konuştu.

Ailesinin ve kendisinin de sağlıkçı olma amacında olduğunu kaydeden Rabia, “Üniversite imtihanına hazırlanırken kamplarda, idman ortalarında arkadaşlarım uyurken ben ders çalışıyordum. Benim için sıkıntı bir periyottu lakin hayallerime ulaşmam için bunu yapmam gerekiyordu. Bunu başardığımı düşünüyorum.” sözlerini kullandı.

Ay-yıldızlı formayı her giydiğinde de tıpkı heyecanı yaşadığını vurgulayan Rabia, mezun olduğunda da hokeyi bırakmayacağını söylemiş oldu.

Rabia Uysal, antrenörlerinin, çocuklarını spora yönlendirmeleri için ebeveynlere kendisini örnek gösterdiğini kelamlarına ekledi.