Havada bir casus balonu ve Çin’e bir rapor gezisi

Anje

Global Mod
Global Mod
Vize bölümünün penceresinin arkasındaki Çinli diplomat, pasaportlarımızı vermemiz için beni ve diğer gazetecileri arka arkaya çağırdı. Dört gün geçerli olan Çin giriş vizesini görene kadar benimkini karıştırdım.

Haberler’ın diplomatik muhabiri olarak ele aldığım bir konu olan ABD-Çin ilişkileri için yoğun bir yıl olacağını vaat eden Tavşan Yılı’na başlamak için umut verici bir yol gibi görünüyordu.

Diğer muhabirler ve ben, ertesi akşam ABD Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken ile birlikte, koronavirüs pandemisi sırasında kendini dünyaya kapatan ve yırtılmaya yeni başlayan Çin’de iki gün geçirmek üzere uçağa binecektik. aç . Bir Amerikan Dışişleri Bakanı 2018’den beri Çin’in başkenti Pekin’i ziyaret etmemişti ve biz de Bay Blinken’in Başkan Xi Jinping ve diğer üst düzey Çinli yetkililerle yaptığı görüşmeleri takip etmek için bu geziyi yaptık.

ABD dışişleri bakanlarıyla birçok kez dünyayı dolaştım, ancak bu gezinin kişisel bir boyutu vardı: Neredeyse on yıl boyunca Çin’den haber yaptım ve nihayet 2016’da evlenmek ve evlenmek için Amerika Birleşik Devletleri’ne dönmeden önce The Times’ın Pekin büro şefiydim. işimi orada bir aile buldum; Yetişkin hayatımda diğer tüm şehirlerden daha uzun süre Pekin’de yaşadım. Ayrıldığımdan beri Çin’e yalnızca bir kez, kısa bir rapor gezisinde döndüm.

Bu ziyaretten önceki hafta, eski arkadaşlara hediyeler aldım ve bir zamanlar yaşadığım eski sokakta bulunan favori restoran Susu’da bir buluşma yemeği ayarladım. Ancak vize ofisinden arabayla eve döndükten birkaç saat sonra, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Çin’den gelen sürpriz bir ziyaretçi seyahati tehlikeye attı.

2 Şubat Perşembe öğleden sonra gazetecilerle yaptıkları brifingde, Pentagon yetkilileri, NBC News’in Amerikan ordusuna ait olduğunu söyleyen bir makale yayınlamasının ardından, Montana üzerinde gökyüzünde sallanan gizemli beyaz bir kürenin bir Çin casus balonu olduğuna inandıklarını gazetecilerle yaptıkları brifingde açıkladılar. Es onu kovalıyordu. Yetkililer, düşen enkazın yerdeki insanları yaralayabileceğinden korktukları için balonu henüz fırlatmayacaklarını söylediler.

Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken’in Pekin gezisi, bir Biden kabine sekreterinin oraya yaptığı ilk gezi olacaktı.Kredi…Jacquelyn Martin/İlişkili Basın

O gece, diğer diplomatik muhabirler ve ben Bay Blinken ile Beyaz Saray ve Pentagon yetkililerinin ziyaretini iptal edip etmemeyi tartıştıklarını duyduk. Yolculuğun kendisinin hikayenin büyük bir parçası haline geldiğini fark ettik.

Bazı Cumhuriyetçi milletvekilleri, Başkan Biden’ı balonu hemen düşürmemekle eleştiren açıklamalar yaptı. Birçoğu Bay Blinken’ı gezisini iptal etmeye çağırdı; diğerleri onun gideceğini varsaydılar ama orada sert bir tavır almasını talep ettiler. Meclis Dışişleri Komitesindeki Cumhuriyetçi milletvekilleri, Bay Blinken’in ziyareti sırasında Bay Xi ve yönetimine “onların askeri maceralarına artık müsamaha gösterilmeyeceğini” söylemesinin “kesinlikle zorunlu” olduğunu söylediler.

Eşyalarımı toplamayı bıraktım ve gece yarısından sonra yatağa gittim, hala ne olacağından emin değildim.

Ertesi sabah Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, sekreterle seyahat etmek için standart bir gereklilik olan Covid-19 testi yaptırmamızı söylediler. Aynı zamanda Çin Dışişleri Bakanlığı, Pekin’de balonun maalesef rotasından çıkan sivil bir hava araştırma makinesi olduğunu belirten bir açıklama yaptı. Çinli diplomatlar geziyi kurtarmaya çalışıyor gibiydi.

Teşkilat yetkilileri gazetecilere, Bay Blinken’in geziyi iptal ettiğini duyurdukları bir brifing çağrısına katılmalarını söylediğinde Dışişleri Bakanlığı’ndaki sınavı yeni bitirmiştim. Sayın Biden bu sabah kararı onaylamıştı. Bu öğleden sonra düzenlediği basın toplantısında Bay Blinken, Çin’in “sorumsuz eyleminin” ABD egemenliğini ihlal ettiğini ve yalnızca “koşullar izin verirse” geziye katılacağını söyledi.

Bu yüzden Pekin’e gitmek yerine, hafta sonunu Pentagon muhabiri meslektaşım Helene Cooper ile Güney Carolina kıyılarında balonu düşüren bir ABD savaş uçağını izleyerek geçirdim. Ayrıca sonrasını da ele aldık: enkaz arayışı, ABD-Çin ilişkilerinde artan gerilim ve Çin Halk Kurtuluş Ordusu tarafından yürütülen küresel balon gözetleme programı hakkındaki ifşaatlar.

TV istasyonları kesintisiz haber yayınlıyor; Ülkenin dört bir yanından insanlar, balonun Rocky Dağları’ndan Ortabatı ovaları boyunca Atlantik Sahili’ne doğru sürüklenirken görüldüğünü bildirdiler. Bütün hafta sonu ailemden ve arkadaşlarımdan bana balonu soran mesajlar aldım.

Teoriler ve spekülasyonlar ortalıkta dolaşırken, hükümet kaynaklarıyla ve yıllardır tanıdığım Çin uzmanlarıyla temasa geçtim; Bu tür bir hikaye, Washington basın teşkilatında her zaman sınırlı bilgi kırıntıları için bir mücadele yaratır. ABD yetkilileri balonun yeteneklerini yalnızca gerçek zamanlı olarak öğrendiler ve biz de gerçekleri öğrendikçe makalelerimizi güncellemeye devam ettik.

Muhtemelen Bay Blinken’in Pekin’deki diplomatik görevinde gerçekten eşlik etmiş olduğumdan daha fazla zamanımı Çin’i takip ederek geçirdim.

Çin’deki arkadaşlarım ve ben gezinin iptal edilmesinden dolayı hayal kırıklığına uğradık, ancak uluslararası diplomasi ve casusluğun kaprislerinin kontrolümüz dışında olduğunu biliyorduk.

O Cumartesi gecesi, balon fırlatıldıktan saatler sonra, Washington şehir merkezindeki yeni bir Çin restoranında iyi bir arkadaşımın doğum günü yemeğine katıldım. Tüm konuklar Pekin’deki yıllarımızdan birbirini tanıyordu. Ördek yedik ve pirinç şarabıyla kızarttık ve ev sahiplerinden biri olan Nena’nın “99 Luftballons” adlı şarkısını dinledik.