Halk TV’ye bir yasak daha

ahmetbeyler

Active member
Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nde gerçekleşecek olan Serhan Asker ile Görkemli Anılar yayınına yasak geldi.

Serhan Asker, “Bugün biz bu yayını Hasanoğlan Köy Enstitisü’nde bu yayını yapmak istedik. O yerleşkenin ortasında yapalım dedik ancak her vakit olduğu üzere yasaklarla karşılaştık” dedi.

Asker şu biçimde devam etti:

“Valiyle, kaymakamla konuşuldu. Bütün teşebbüslerde bulunuldu. Hele Vali beyefendi Ankara Milletvekili Nihat Yeşil’in telefonuna dönüş bile yapmadı. ‘Hemen ilgileniyorum sayın milletvekilim’ dedi. Bu ülkenin seçilen milletvekiline çabucak hemen dönüş bile yapmadı ancak canları sağ olsun diyeceğiz biz. Biz de reaksiyonumuzu toplumsal medyada ortaya koyacağız tabi ki.”

‘Meclis gündemine taşıyacağım’

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil ise yasağı şu sözlerle anlattı:

“Yasal olan tüm süreçlere başvurduk. Sayın Valimle telefonla aradım. Ankara Valisi ‘Bilgim yok. Bana ulaşılmadı fakat ulaştığı noktada derhal size döneceğim sayın vekilim’ dedi. Fakat ne hikmetse ortadan 48 saat geçti sayın Vali bize dönecek. Biz bu uğraşa inanarak, biz bırakılan bu mirası, bu aydınlık günleri nasıl o endişe ve paniklerle hala daha onların o dehşetlerini bırakın sayın Cumhurbaşkanı dün Ayasofya açılışında tıpkı ona emsal geçmişte hala hesaplaşma manasında olmadık şeyleri, toplumu aydınlaştıran, ötekileştiren, insanlara karşı sorumluluklarını yerine getirmeyen tek adam rejimine devam ediyor.

Sayın Vali de misal anlayışı koyuyor. Telefonla bile dönmedi. Bunu Meclis gündemine de getireceğim. Bizim maksadımız bir şeyi kaşımak değil. Gayemiz bu ülkede bu pahaları yaratan, aydınlık yüzünü insanlarımıza, evlatlarımıza tanıtmak.”

‘Bir çivi bile çakılmadı’

Elmadağ Belediye Lideri Adem Barış Aşkın ise yasağı şu biçimde anlattı:

Asıl mevzunun şu olduğunu düşünüyorum. Dün Köy Enstitülerinin yerleşkelerini gezdik. Ben orada gezerken şunu görüyordum. Orada bir sesler duyuyorduk… Orada 1940’lı senelerdaki öğrencilerin seslerini, cıvıltılarını duyuyorduk. Biz bu yerleşkeyi iki yıl evvel Ankara Büyükşehir Belediye Liderimiz Mansur Yavaş ile bir arada ziyaret ettik. O bölgede yıkılan, yıkılmakta olan binaları gördük. Kendisi, MEB’ten de yetki alarak, onarımının yapılması için çalışmalarını başlattı. ‘Artık düzelecek. Mirasa sahip çıkacağız’ dedik. MEB müsaade verdi. Fakat büyükşehir belediyemiz bütün çalışmaları hazırladıktan 4 ay daha sonra MEB’in bunu yapacağı söylendi. Ne yazık ki burada görüyorum ki bir yılda bile binalarımız yıkılma noktasına geldiler. Bir çivi bile çakılmadı.

Dayanak istedi

“niçin bize yasak getirdiklerini anladım”
diyen Asker, toplumsal medya hesabından bu manzarayı paylaştı:

Halk Tv'ye yine engel..

Haydi destek..

Ankara Valisi Milletvekili Nihat Yeşil'e dönüş bile yapmadı..#hasanoğlanyalnızdeğildir#köyenstitüleri#köyenstitüleri82yaşında@halktvcomtr pic.twitter.com/bepcTLgCeX

— Serhan Asker (@Serhan_Asker) April 16, 2022

TT oldu

Yasağın akabinde reaksiyonlarını lisana getirerek Halk TV’ye dayanak olan yurttaşlar #hasanoğlanyalnızdeğildir etiketini TT listesine taşıdı.