Güney Afrikalı sanatkarlar çalışmalarını Türkiye’de sergiliyor

Ideast

New member
unus Emre Enstitüsü (YEE) tarafınca, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) İstanbul Ofisinin dayanağıyla hayata geçirilen stantta Türkçe öğrenen Güney Afrikalı sanatkarların çalışmaları sergilendi.

Johannesburg YEE’nin Türkçe kurslarına katılan fotoğraf sanatkarı ve seyahat müellifi Marion Kate Smith, Türkiye’de 10 yıl boyunca gezdiği yerlerin fotoğrafını çekerek, tecrübelerini kaleme aldı.

AA’da yer alan habere nazaran; Türkiye’de 40’a yakın kent gezen sanatkarın, 15 kente ait yazdığı değerlendirmelerin yer aldığı anı defteri, Türkçe ve İngilizce kitap haline getirildi.

Türkiye’nin tarihi ve mimari değerleri

YEE’de Türkçe eğitiminin yanı sıra kaligrafi ve ebru sanatı kurslarına katılan kara kalem sanatkarı Alex Maswanganyi ise Smith’in çektiği fotoğrafları fotoğraflarına yansıttı. İnsan portreleri çizen Maswanganyi, enstitü tarafınca gerçekleştirilen çok sayıda kültür-sanat faaliyetine katılmasının akabinde, başta Ayasofya olmak üzere, Türkiye’nin tarihi ve mimari pahalarını resmetti.

“Türkçe dersleri alıyorum”

Alex Maswanganyi, yaptığı açıklamada, Nelson Mandela’nın özgürlük çabası verdiği Johannesburg’daki Soweto bölgesinde dünyaya geldiğini kaydetti.

Maswanganyi, “Bir aydır Türkçe derslerine katılıyorum, başlangıç düzeyindeyim. Yunus Emre Enstitüsü’nde sevgi, barış ve dostluğu buldum. Yunus Emre’nin yapıtlarını okuduğumda, onun öğretilerinde de sevgi ve barışın olduğunu gördüm. Türkiye ile Güney Afrika, sevgi ve barışın bir ortaya gelmesi bakımından birbirine hayli benziyor. Ben de bu niçinle Nelson Mandela ile Yunus Emre’nin portrelerini bir arada çizdim.”

“Türkiye’deki farklı kentlerden 10 fotoğraf seçtik”

Güney Afrikalı fotoğraf sanatkarı Marion Kate Smith de 10 yıldır farklı vakit içinderda Türkiye’ye geldiğini, 40’tan fazla kentte bulunduğunu ve gittiği tüm kentlerde fotoğraflar çektiğini söylemiş oldu.

Maswanganyi’nin fotoğraflarını çizerken ilham aldığı fotoğrafları çeken Smith, YEE’nin projesi ortasında yer almaktan duyduğu memnunluğu aktararak şu biçimde konuştu:

“ondan sonrasında bu görsellerin halka açık olarak sergilenmesini ve daha geniş kitlelere ulaşmasını istedik. Bunun üzerine Türkiye’deki farklı kentlerden 10 farklı fotoğraf seçtik ve Alex de bu fotoğrafların eskizini yaptı. Güney Afrikalı sanatkarların gözünden Türkiye’yi gösteren bu stant, hem de beyaz ve siyahi, bayan ve erkek sanatkarların iş birliğiyle gerçekleştirilmesi bakımından da kıymetli.”