Gübreyi yüzde 30 ucuzlattı ancak talepleri ‘ileri’ tarihe erteliyor

Anje

Global Mod
Global Mod
Eray ŞEN

Çiftçiler, Tarım Kredi Kooperatifleri’nin (TKK) fiyatını yüzde 30 indirdiği gübrenin alımında ıstırap yaşıyor. Antakya Ziraat Odası Lideri Mehmet Muzaff er Okay fiyatı düşen üre gübresini almak isteyen çiftçilere ‘ürün yok’ denilerek, ileri bir tarih verildiğini söylemiş oldu. Gübre piyasasındaki gelişmeleri kıymetlendiren Adana Çiftçiler Birliği Lideri Memnun Yanlışsız fiyat indiriminin olumlu lakin yetersiz olduğunu vurgularken, Adana Yüreğir İlçe Ziraat Odası Lideri Mehmet Akın Doğan ise daha da artar kaygısıyla yüksek fiyattan gübre alanların ziyan ettiğini söylemiş oldu.

Tarım Kredi Kooperatifl eri Genel Müdürlüğü’nün 14 Şubat’tan geçerli olmak üzere ortalama yüzde 30’luk indirimle üre gübresini 9 bin 200, 20.20 taban gübresini 6 bin 100, çay gübresini ise 7 bin 500 liradan satacağını açıklamasının akabinde, tarım bölümünde yaşanan ‘nispi rahatlama’ kısa sürdü. Tarım Kredi’den almak istedikleri üre gübresini ‘mal yok’ nedeni öne sürülerek alamayan üreticiler, hafta sonuna yanlışsız gübre verileceğinin söylendiğini tabir ettilir.

Antakya Ziraat Odası Lideri Mehmet Muzaffer Okay, “Fiyat indirimini olumlu karşılıyoruz, ne kadar inerse o kadar uygun ancak ellerinde eser yok. Tarım Kredi şu anda mal veremiyor. Ben bugün (14 Şubat) konuştum, üre gübresi istedim, hafta sonuna yanlışsız geleceğini söylüyorlar” dedi. Fiyat indirimi yapılan öbür eserlerden taban gübresinin ise şu anda vakti olmadığını, mart sonu-nisan başında mısır ve pamuk ekimlerinde kullanmak gerekeceğini söz eden Okay, “Şu anda buğdayın üst gübre vakti, bunun için de üre gerekiyor, fiyatını 9 bin 200 liraya çektiler lakin çabucak hemen isteyenlere veremediler. Bu orada yurt haricinde doğalgaza yüzde 12 artırım geldiğini, bunun kararında üre fiyatının da artacağını duyuyoruz. Hakikaten İGSAŞ 9 bin 300 liradan 9 bin 500 liraya çıkmış, bunun devamı gelebilir” diye konuştu. Ürenin fiyatının geçen yıldan bu yıla yüzde 300’ün üzerinde atış gösterdiğini lisana getiren Okay, “Çiftçi yüksek fiyat niçiniyle bu yıl taban gübresini esasen kullanmadı. Olağanda bizim bölgede buğdayda kardeşlenmedilk evvel ve daha sonra olmak üzere, biri ocak sonunda, oburu şubat sonunda iki defa gübre atılır. Artık ise ortalama bir tarih belirleyip bir defa atım yapıyor” dedi.

“İndirimin vakit içindeması güzel oldu”

Türkiye’nin tarım havzalarından Çukurova’daki durumu açıklayan Adana Çiftçiler Birliği Lideri Keyifli Yanlışsız “Geçen seniçin bugüne yüzde 400 artan gübre meblağlarında yüzde 30’luk indirim kâfi değil fakat bir daha de olumlu” diye konuştu. Tarım Kredi’nin indirimi ile ürenin 12 bin 500 liradan 9 bin 200 liraya düştüğünü söyleyen Hakikat, şunları söylemiş oldu: “Buğday ve arpada üst gübresi atım vakti, yüzde 30’luk indirim çiftçinin cebinde kalacak. Bölgemizde şu anda buğdayın üst gübresi atılıyor, narenciyede gübre atım devrindeyiz, bunlar açısından fiyat indirimi yeterli oldu. Taban gübresindeki indirim de nisan ayından itibaren ekilmeye başlanacak mısır, pamuk, ay çiçeği, yazlık zerzevat meyve üzere eserler açısından olumlu. Fakat bunlar kâfi değil.”

“14 BİN LİRADAN ALANLAR ZİYAN ETTİ”

Adana’nın Yüreğir İlçe Ziraat Odası Lideri Mehmet Akın Doğan ise gelişmeleri şöyleki yorumladı: Gübre fi yatları düştü lakin çabucak hemen makul düzeye gelmedi. Zira geçen yıl üre fi yatı 2 bin 500 lirayken, şu anda indirimli hali olan 9 bin 200 lira hala yüksek. Çiftçinin yüzde 60’a yakını, fi yatlar daha fazla yükselir diye korktu, gübresini 14 bin liradan aldı ve şu anda ziyan etmiş durumdalar. Kalanlar ise aslına bakarsan yüksek fi yat niçiniyle gübre alamamıştı. Tarımdaki öteki girdilere bakarsak, ot ilacına yüzde 300, elektrik, tohum üzere girdilere ortalama yüzde 100 artırım geldi ancak gübredeki artış başka ziraî girdilere bakılırsa fazlaca fazla. Artık fi yatı 9 bin 200 liraya indirdiler, yani bir biçimde mevti gösterip sıtmaya razı etme durumu.”