Grekoromen ulusallar, turnuva öncesi konuştu

Anje

Global Mod
Global Mod
Sırbistan’da 10-18 Eylül tarihlerinde düzenlenecek Büyükler Dünya Güreş Şampiyonası’nda çaba edecek Grekoromen Ulusal Kadrosu, tertip öncesinde basın mensuplarıyla bir ortaya geldi.

Sarıyer Mersinli Ahmet Kamp Eğitim Merkezi’nde düzenlenen medya gününde, teknik grubun yanı sıra ulusal güreşçiler İstek Kayaalp, Metehan Başar, Ali Cengiz, Burhan Akbudak, Yunus Emre Başar, Selçuk Can, Murat Fırat, Ahmet Uyar, Kerem Kamal ve Ekrem Öztürk yer aldı.

Burada açıklamada bulunan atletlerden Kerem Kamal, hayli uygun bir hazırlık periyodu geçirdiklerini belirtti.

Bu dönem katıldığı 4 tertipte da altın madalyaya ulaştığını aktaran Kerem, “Artık son viraja geldik, yaklaşık 1 hafta daha sonra Dünya Şampiyonası var. Hem fizikî tıpkı vakitte ruhsal olarak kendimizi hazır hissediyoruz. Sarıyer bizim kendi konutumuz üzere. Kadromuzda hayli büyük şampiyon ağabeylerimiz var, İstek abi üzere Metehan abi üzere. Bu sene ben ve Murat Fırat arkadaşımız Avrupa şampiyonu oldu. Bu sene hayli hoş bir ruh yakaladığımıza inanıyoruz.” tabirlerini kullandı.

Şampiyonadan hoş sonuçlarla ayrılacaklarına inandıklarını aktaran Kerem, şunları kaydetti:

“Uzun yıllardır kırılmayan bir rekoru kırıp kadro halinde Dünya Şampiyonu olmak istiyoruz. Hem grup hem kadro olarak elimizden gelen bütün uğraşı gösterdik. İnşallah sonuçlarda hoş olur. Her atletin hayali olimpiyattır. 2020 Olimpiyatları’na katıldım lakin madalya alamadım. 2024 Paris’e hazırlanıyoruz. Önceliğim Dünya Şampiyonası. Sağlam adımlarla gitmek istiyorum. Dönemi hoş biçimde kapatıp yeni döneme moralli girmek istiyoruz. Kimi şeyler söylendiğinde büyüsü kaçıyor. Madalya sayısı vermek istemiyorum. Hoş bir ekibiz epey hoş sonuçlar alabiliriz ancak bu spor. Şampiyona, 2024 Paris’in küçük versiyonu diyebilirim zira birebir rakiplerim.”

Murat Fırat ise Türkiye’yi en hoş biçimde temsil etmek istediğini aktararak, şu biçimde konuştu:

“Çalışmalarımız hoş geçti. Önümüzde Dünya Şampiyonası var. Ülkemi en hoş biçimde temsil etmek istiyorum. 60 kiloda Kerem kardeşim Avrupa şampiyonu oldu. 67’de ise ben oldum. Bu sıkleti artık ben temsil ediyorum. Bu şampiyonada en hoş biçimde bayrağımızı göndere çekmek istiyorum. Kadro olarak epeyce âlâ bir grubuz. Herkes şampiyon olmaya geliyor bizim hedefimiz da muhakkak. Benim sıklet Olimpiyat sıkleti. İnşallah ülkemi temsil etmek istiyorum. Birinci adım Dünya şampiyonası. Orada derece alarak Olimpiyatlara gitmek istiyorum.”

Ulusal kadro ismine 82 kiloda çaba edecek Burhan Akbudak da üçüncü kere grup halinde Dünya Şampiyonluğu sevinci yaşatacaklarını tabir etti.

Avrupa Şampiyonası’ndaki 16 madalyayı 17’ye çıkardıklarını hatırlatan Burhan, “Dünya şampiyonasında daha evvel 2 defa şampiyon olmuşuz, biz bu yıl üçüncüsünü yaşatacağız inşallah. şahsi olarak şampiyon olmak istiyorum. Olimpiyat öncesi önemli bir imtihan. Dünya Şampiyonaları her vakit zordur lakin bundan daha sonraki sene Olimpiyat için vize veriyor, asıl gaye orası. Oraya daha sıkı hazırlanıp olimpiyatlarda ülkemizi en âlâ biçimde temsil edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Çok kuvvetli bir takım olduklarını belirten Metehan Başar ise şunları lisana getirdi:

“Burada maksadımız grup halinde şampiyon olmak. Avrupa Şampiyonası hayli başarılı geçti. Burada ferdi olarak şampiyon olmak istiyorum. Son Dünya şampiyonlarında başarılıyız. Benim şu an kendi ekibime inancım tam. Grup halinde şampiyon olarak ülkemize döneceğiz. Bu Dünya Şampiyonası seneye olimpiyat mühleti için en büyük prova. Vizeler seneye alınacak. Burada alınacak sonuçlar seneye ne yapacağımızı gösterecek. Her atlet üzere gayem Olimpiyatta altın madalya almak. Seneye olimpik kilolarda vizeleri alıp orada altın madalya almak istiyoruz.”