Görme engelli kardeşlerin maksadı ulusal forma

Anje

Global Mod
Global Mod
Katıldıkları birinci tertip olan Görme Engelliler Türkiye Judo Şampiyonası’nda biri birinci, başkası ikinci olan Çam kardeşler, ulusal formayla Türkiye’yi temsil etmek istiyor.

Uşak’ta yaşayan kardeşlerden 15 yaşındaki Enes Çam yüzde 70, 12 yaşındaki Osman Çam ise “nistagmus” ve “ambliyopi” hastalıklarına bağlı olarak yüzde 62 görme engelli olarak dünyaya geldi.

Çam kardeşler, 4 yıl evvel öğretmenlerinin yönlendirmesiyle Uşak Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğü bünyesindeki judo kursuna yazıldı.

Halk Eğitim Merkezi’nde judo eğitimlerine devam eden Çam kardeşler, şubat ayında Aydın’ın Nazilli ilçesinde gerçekleştirilen Görme Engelliler Türkiye Judo Şampiyonası’na katıldı.

Tertipte Osman Çam 42 kiloda Türkiye şampiyonu olurken, ağabeyi Enes Çam ise 60 kiloda Türkiye ikinciliğine ulaştı.

Katıldıkları birinci şampiyonada derece elde etmeyi başaran görme engelli kardeşler, eski ulusal sportmen Uğur Özdemir koordinesinde çalışmalarını sürdürüyor.

Enes ve Osman Çam, hayatlarının her basamağında olduğu üzere idmanlarda da birbirine takviye oluyor.

Osman Çam: “Ağabeyimle bir arada ülkemizi temsil edeceğiz”

Ömer Bedrettin Uşaklı Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi olan Osman Çam, katıldığı birinci şampiyonada elde ettiği muvaffakiyetin kendisine moral verdiğini söylemiş oldu.

Türkiye şampiyonluğuna ulaştığı için fazlaca memnun olduğunu, ulusal kadroya seçilmeyi ve olimpiyatlara katılmayı epeyce istediğini lisana getiren Osman Çam, judonun hayata bakış açısını değiştirdiğini tabir etti.

Yaptığı spor yardımıyla biroldukca arkadaş edindiğini ve spor yaparken hayli memnun olduğunu anlatan Osman Çam, şunları kaydetti:

“Bu spor beraberinde müsamaha ve saygıyı öğretiyor. Bu sporu yaparken kuvvetli olduğumu hissediyorum. Kendimi buluyorum, hırslı oluyorum. Ağabeyimle birlikte maç yapmak da epey hoş bir his. Her ne kadar benden kuvvetli olsa da onunla yaptığım maçlar eğlenceli geçiyor. Bu spordaki en büyük dostum, en büyük partnerim ağabeyim. İnşallah ömrümüzün sonuna kadar ağabeyimle birlikte ülkemizi temsil edeceğiz.”

Judo yaparken görmemesinin kendisini zorlamadığını da aktaran Osman Çam, sporun mani tanımadığına inandığını kelamlarına ekledi.

Enes Çam: “Görmekle ilgisi yok”

İzzettin Çalışlar Anadolu Lisesi 10. sınıf öğrencisi Enes Çam ise birinci sefer katıldıkları şampiyonada hayli heyecanlandığını, birtakım karşılaşmaları da heyecanına yenik düştüğü için kaybettiğini söz etti.

Judoyu fazlaca sevdiğini, şampiyonalardaki atmosferin kendisini epeyce etkilediğini aktaran Enes Çam, şu biçimde konuştu:

“İlk katıldığım turnuvada Türkiye ikincisi oldum. Bu, fazlaca hoş bir his. Çok gurur verici bir şey. En büyük amacım ulusal kadroya seçilmek. Dünya şampiyonalarında, olimpiyatlarda ülkemi temsil etmek istiyorum. Türk bayrağını dalgalandırmak, İstiklal Marşı’nı her yerde okutmak istiyorum. Sporun görmekle ya da görmemekle bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum. İnsan sporda kendini buluyor. Hissederek de yapabiliyorsun birtakım şeyleri. Çok hoş bir şey.”