Gökyüzünün “Deli Anlılar”ı paraşüt atlayışlarıyla gençlere örnek oluyor

Anje

Global Mod
Global Mod
Ankara’da lisede okurken havacılık aktifliklerine katılarak başlayan maceralarını 70 üstü yaşlarında da sürdüren üç “ihtiyar delikanlı” Türkiye’nin dört bir yanında atlayışlar gerçekleştiriyor.

Yaşları 70’in üzerinde olan Ömer Fazilet, Halit Öner ve Doğan Müjdat Süzen’den oluşan “Deli Anlılar Paraşüt Takımı”, kimi vilayetlerde gerçekleştirilen sportif etkinliklere katılarak bu sporu gençlere sevdirmeye çalışıyor.

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesine gelen Fazilet, Öner ve Süzen, bugün başlayan “Sivrihisar Hava Şovları 2022” öncesinde idman atlayışları yaptı.

Sivrihisar Havacılık Merkezince Necati Artan Tesisleri’nde bu yıl 7’ncisi gerçekleştirilen Sivrihisar Hava Gösterileri’nde paraşütçüler iki gün boyunca gökyüzünü renklendirecek.

Uçaktan yaptıkları atlayışın akabinde AA muhabirine açıklama yapan kadro kaptanı 72 yaşındaki iş insanı Ömer Fazilet, 50 yıldır paraşütçülükle uğraştığını söylemiş oldu.

Kadronun 1973 yılında kurulduğunu belirten Fazilet, şu biçimde konuştu:

“1975 yılında Türkiye’de genel klasman ikincisi olduk. 2014 yılında da Selçuk’ta Türkiye birincisi olduk. Bu yıl Selçuk’ta düzenlenen 48’inci Türkiye Paraşüt Şampiyonası’na katılıp Sivrihisar Hava Gösterileri’ne geldik. Meczup Anlılar’ın bir de genç kadrosunu oluşturduk. Tek gayemiz gençlere örnek olmak. Yaşımız kaç olursa olsun heyecanı, endişeyi, adrenalini yaşamak istiyoruz. 70 yaşındaki paraşütçülerin atlayışları insanların fazlaca ilgisini çekiyor. Biraz argümanlı bir cümle olacak lakin ölene kadar paraşütçülük yapmak istiyoruz. Her atlayışta çocuk üzere heyecanlanıyoruz.”

– “Kuşların yaşadığının birazını yaşamak gibi”

Takımın 73 yaşındaki üyesi Doğan Müjdat Süzen ise 15 yaşındayken bir Cumhuriyet Bayramı merasiminde gökyüzündeki renkli paraşütçüleri gördüğünde tutkusunun başladığını anlattı.

Paraşüt sevgisini tanım etmenin sıkıntı olduğunu lisana getiren Süzen, “Bir karanfilin kokusun nasıl tanım edebiliriz? Mümkün değil. Kuşların yaşadığının birazını yaşamak üzere paraşütçülük. 56 yıldır paraşütle atlıyorum. Bu sporu her insanın yapabileceğini gösteriyoruz. Sıhhatim müsaade ettikçe bir süre daha atlayabileceğimizi düşünüyorum.” dedi.

71 yaşındaki emlakçı Halit Öner de 55 yıldır paraşütlü atlayış yaptığını belirterek, Mecnun Anlılar Ekibi’nin hiç ayrılmadan paraşütçülüğü sevdirmeye çalıştığını vurguladı.

İki kızının atlayış yapmasına bir süre pürüz olmaya çalıştığını tabir eden Öner, şu biçimde konuştu:

“Onlara paraşütün riskinin olmadığını anlattım. Kızlarımı paraşüt şovlara götürdüm. Onların da güzeline gitti. Gençlere tavsiye ediyorum. Riski olmayan ve her yaşta yapılacak bir spor. Artık paraşüt yapan gençlerin yetişmediğini gördüm. Bu beni epeyce üzüyor. Meydan yalnızca bizlere kalmamalı, gençler yetişmeli ve bu sporda dünyada kelam sahibi olmalıyız. Gençlere de davet yapıyorum. Gelsinler bu sporu izlesinler. Kesinlikle içlerinden dünya şampiyonları çıkacak.”