Genç ulusal pentatloncu Yağmur Akgün’ün maksadı madalya

Anje

Global Mod
Global Mod
Malatya’da 8 yaşında yüzmeye başlayan, çabucak sonrasında ise çağdaş pentatlona geçen 14 yaşındaki ulusal atlet Yağmur Akgün, temmuz ayında Polonya’da gerçekleştirilecek 17-19 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası’nda madalya kazanmayı hedefliyor.

Antrenörlerinin yönlendirmesiyle 2 yıl evvel çağdaş pentatlona başlayan Yağmur Akgün, bu branşta gösterdiği performansla dikkatleri üzerine çekti.

Genç sportmen, bugüne kadar yüzme ve çağdaş pentatlonda çaba ettiği ulusal tertiplerde 22 madalya kazandı.

Çağdaş pentatlonda mart ayının birinci haftasında Bursa’da gerçekleştirilen Ulusal Sıralama, Ulusal Grup Seçme ve Performans Gelişim Yarışları’nda 17 yaş altı kategorisinde kendisinden yaşça büyük atletleri geride bırakarak ulusal ekibe seçilen Yağmur Akgün, 5-19 Temmuz’da Polonya’da düzenlenecek 17-19 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil edecek.

– Birinci memleketler arası tertibi olacak

Yağmur Akgün, AA muhabirine, birinci kere bir memleketler arası karşılaşmaya çıkacak olmanın heyecanını yaşadığını, başarılı olabilmek için daha azimli çalıştığını belirtti.

Ailesinin ve antrenörlerinin kendisine büyük dayanak verdiğini lisana getiren Yağmur Akgün, şu biçimde konuştu:

“Avrupa Şampiyonası’na gitmeyi fazlaca istiyordum. Sonunda hedefime ulaştım. İdmanlarım biraz zorlayıcı lakin severek yapıyorum. İdmanımız sabah 05.00’te başlıyor, yüzme, koşma ve atış var. Eskrim de yapıyorum. İdmanları sıkı tutuyoruz. Birinci sefer katılacağım Avrupa Şampiyonası’nda madalya almak istiyorum. Hedefim dünya şampiyonasına gitmek, olimpiyatlarda yarışmak.”

– Kayhan: “Yağmur, kendisinden 2 yaş büyük atletlerle yarışıyor”

Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Ebu Bekir Kayhan, Yağmur Akgün’ün başarılı ve gelecek vadeden bir atlet olduğunu vurguladı.

Yağmur’un 5 branşta kendisini fazlaca âlâ geliştirdiğini lisana getiren Kayhan, “Yağmur, kendisinden 2 yaş büyük atletlerle yarışıyor. Bu niçinle daha epey çalışıyor ve efor sarf ediyor. Bu manada bizim dünya ve Avrupa’daki temsilcimiz. Malatya’yı, Türkiye’yi temsil edecek kuvvetli isimlerden biri olacak.” sözlerini kullandı.