Gayeleri 2024’te tepe

Anje

Global Mod
Global Mod
Londra’da 2012’de gerçekleşen Paralimpik Olimpiyatları’nda gümüş madalya kazanan Nazan ile 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’nda üçüncülük kürsüsüne çıkan Recep, Mersin’de çalışmalarını sürdürüyor.

Paris’te altın madalyaya uzanmak için ter döken görme engelli judo ulusal grubu atletleri Nazan ve Recep, 2024’te İstiklal Marşı’nı da Fransa’da okutmayı amaçlıyor.

– “Amacım İstiklal Marşı’nı okutmak”

Görme engelli ulusal atlet Nazan Akın, AA muhabirine, 15 yıllık judo mesleğinin dolu dolu geçtiğini söylemiş oldu.

Londra’da 2012’deki oyunlarda gümüş madalya kazandığın anımsatan Nazan, “Bu hem de Türkiye için tarihin birinci gümüş madalyası. hem de da son madalyası. Judoya orta vermiştim. tekrar alanlara döndüm. Çok memnunum.” dedi.

Nazan, çeşitli Avrupa ve dünya şampiyonlarında epeyce sayıda derecesinin olduğunu belirterek, şu biçimde devam etti:

“Önceliğimiz olimpiyatlar. Bunun için puan yarışları var. Hocalarımızın eşliğinde uygun bir idman sürecinden geçiyoruz. Tüm gücümüzle ülkemizin bayrağını dalgalandırmak için savaşıyoruz. Amacım olimpiyatta şampiyon olmak zira kendimi geçebilmem için şampiyon olmam lazım. Olimpiyatta şampiyon olabilmem için de Avrupa ve dünyada birinci, en makus ikinci olmam lazım. Sayın Cumhurbaşkanımızla görüştüğümde ‘altın olacak’ dedi. esasen o yüzden burada uğraş gösteriyoruz. Göğsümüze Türk bayrağı çakıldıktan daha sonra her şeyi unutabiliyoruz. Maksadım İstiklal Marşı’nı okutmak. Bunun için de şampiyonluktan öteki yolumuz yok. Allah nasip ederse olimpiyatlarda şampiyon olmak istiyoruz.”

– “Bu sefer altın madalya almak istiyorum”

Tokyo Paralimpik Oyunları’nda bronz madalya kazanan Recep Çiftçi de evvela bu yıl İtalya’da 8-9 Eylül’de gerçekleştirilecek Görme Engelliler Avrupa Judo Şampiyonası ile Azerbaycan’da 7-9 Kasım’da düzenlenecek Görme Engelliler Dünya Judo Şampiyonası’na birincilik kürsüsüne çıkmayı hedeflediğini lisana getirdi.

En büyük maksadının de 2024’teki Paris Paralimpik Oyunları’nda muvaffakiyet elde etmek olduğunu aktaran Recep, şunları kaydetti:

“Tokyo’da ne kadar çalışmam gerektiğini anladım. Bu niçinle idmanlarımı ve performans yükünü biraz daha yükselttim. Şu anda 2024’teki Paris Paralimpik Oyunları’na hazırlanıyorum. Ona da göre çalışıyorum. Gayem altın madalya. Alacağıma da inanıyorum. Bu kere altın madalya alarak İstiklal Marşı’mızı okutmak istiyorum.”