Galip Aykaç istifa etti

ahmetbeyler

Active member
Gıda Perakendecileri Derneği’nden yapılan açıklamada, BİM İcra Konseyi Üyesi ve Besin Perakendecileri Derneği Lideri Galip Aykaç‘ın dernek başkanlığından istifa ettiğini duyurdu.

Aykaç, AKP ve MHP ile yaşadığı gerginlikten dolayı üzgün olduğunu, açıklamalarının rastgele bir siyasi yapıya yönelik olmadığını söyleyerek şu sözleri kullandı:

“Son periyotlarda basın ve toplumsal medyaya pek çarptırılarak gündeme getirilen suçlama ve tenkitler sonucunda Besin Perakendecileri Derneği İdare Şurası Lider ve İdare Şurası Üyeliğinden istifa etme sonucu aldığımı belirtmek isterim.

49 yıllık mesleksel deneyimim ile hem tüketicilerimiz birebir vakitte bölümümüz için şiddetli geçen bu enflasyon sürecinde elimden gelenin daima en uygununu yapmak için çaba gösterdim.

Fakat görüyorum ki gerek 30 Kasım 2022’de yaptığım açıklama daha sonrası, gerekse öncesinde medya ve toplumsal mecralarda kasıtlı olarak yürütülen bir kadro prestij zedeleme çalışmaları hem şahsıma hem bölüme birebir vakitte ülke iktisadına büyük ziyan vermekte.

Bilinmesini isterim ki Besin Perakendecileri Derneği’nin bugüne kadar hiç bir siyasi yapıyla ilgisi olmamıştır ve yaptığım açıklamaların hiç biri işini hakkıyla yerine getiren medya ve basın mensuplarına yöneltilmemiştir.”

‘Maksadım Bahçeli’yi kırmak değildi’

Aykaç açıklamalarına şu biçimde devam etti:

“Gündeme getirilen spekülasyonlar daha sonrası Sayın Devlet Bahçeli’nin hassasiyet gösterdiğini de üzülerek izledim. Amacım asla kendisini kırmak değildi. Kusura bakmasınlar lütfen.

Yaklaşık bir ay daha sonra (Ocak 2023’te) yapılacak Olağan Genel Kurul’da tüzüğümüzdeki iki periyot kuralı gereği nazaranv müddetim sona erecektir. Bu süreci bu son gelişmeleri de dikkate alarak derneğimiz üyelerine rastgele bir ziyan gelmemesi için, bir ay evvelce müsaadenizle mevcut vazifelerimden ayrılma sonucu aldığımı sizlerle paylaşmak isterim.

Bu sonucumın, maalesef basına servis edilen ŞOK Marketler Ticaret A.Ş.’nin dilekçesinde yer alan taleple ve içerikle hiç bir ilgisinin olmadığını bilhassa belirtmek isterim.

Benden daha sonra başkanlığı üstlenecek arkadaşımıza muvaffakiyetler diler ve bundan daha sonra da tüketicilerimize, ağır bir rekabet ortasında uygun fiyat ve âlâ kalitede eserleri sunmak için canla başla çalışmaya devam edeceğimi bildiririm.”

Ne olmuştu?

MHP başkanı Bahçeli, partisinin 22 Kasım 2022 Salı günü düzenlenen küme toplantısında zincir marketlere FETÖ soruşturması yapılması daveti yapmıştı.

Bunun akabinde Aykaç, Bahçeli’nin davetine karşılık olarak, “‘Size burada ekmek yedirtmeyiz’ diyen lokal yöneticilere, ziraatten haberi olmayan İstanbul Ziraat Odası liderine, FETÖ terör örgütüyle bizi tehdit eden parti başkanlarına söyleyeceklerimiz var. Bize bakarak ya bir tuğla da ben koyayım bu binanın temel taşına demeyen, bir tane dikili ağacı olmayan beşerler sizlere ve bizlere bu yakıştırmayı yapıyorlar. Bre ahlaksızlar, bre densizler sizlere bundan daha sonra sizin tonunuzda yanıt vereceğim bilesiniz” sözleriyle yanıt vermişti.

Aykaç’ın sözkonusu kelamları, AKP ve MHP’lileri kızdırmıştı.