Ferhan Şensoy anısına yapılan büst açıldı

Irina

New member
Usta tiyatrocu Ferhan Şensoy’un büstü, 1980 yılından bu yana sıkça geldiği Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Geriş Köyü’nde açıldı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Hoş Sanatlar Fakültesi Heykel Kısmı öğretim üyesi Esra Sıhhat Şenalp tarafınca yapılan Ferhan Şensoy büstü, köydeki Nevin Başara Parkı’na yerleştirildi.

Büstün açılış merasimine Ferhan Şensoy’un kızı Derya Şensoy, eşi Elif Durdu, öğretim üyesi Esra Sıhhat Şenalp, Galatasaraylılar Derneği Lideri Fidel Berber, Galatasaraylılar Derneği Bodrum Temsilcisi M. Sinan Akad, modacı Neslihan Yargıcı, Galatasaraylılar derneği üyeleri ve sanatkarlar katıldı. Merasimde konuşan Şensoy’un eşi Elif Durdu şunları söylemiş oldu:

“Aslında Ferhan biroldukca anavatanı olan bir insandı. Ferhan bununla birlikte Çarşambalıydı, İstanbulluydu, Beyoğlu deyince akla Ferhan geliyordu ve hala o denli. Ferhan, Kebekliydi. Lakin Ferhan en çok Gerişliydi. Bilhassa son vakit içinderında Geriş’e fazlaca büyük bir hasret duyduğunu belirtmek isterim. Geldiğiniz için herkese hayli teşekkür ederim. Burası, bu büst bizim için hayli değerli ve daima o denli olacak.”

“Babam Geriş’i epeyce seviyordu”

Merasimde gözyaşlarına hâkim olamayan kızı Derya Şensoy ise şu biçimde konuştu:

“Buraya gelirken ağlamayacağıma yemin ettim, o yüzden ağlamayacağım. Fakat hepinize güzel geldiniz demek istiyorum. Zira ben buraya geldiğimde 31 sene evvel bebektim. Burada büyüdüm, birinci arkadaşlarımı burada edindim, bisiklete binmeyi burada öğrendim, yüzmeyi burada öğrendim. Bu köyde, Geriş’te, fazlaca fazla anım var. Bizim için Geriş’e gelmek, babamın tatili demekti. Babamın tatili demek onunla vakit geçirebileceğiz demekti. Zira turneler bitmişti, dönem kapanmıştı ve Geriş’e geliyorduk. O yüzden biz çocukları için başka bir yeri vardı Geriş’in. Çok teşekkür etmek istiyorum hepinize. Bunu mümkün kıldığınız için. Zira herkes tekrar yine söylemiş oldu, bende tıpkı şeyleri yeniden etmek istemiyorum. Babam Geriş’i epeyce seviyordu. Son vakit içinderında daima buraya gelmek istiyordu, maalesef mümkün olmadı. Ancak artık bu o kadar manalı ki burada olması ve bunun düşünülmüş olması, gerçekleşmiş olması.”

FERHAN ŞENSOY BURADAN BİR İLHAM ALMIŞ OLMALI Kİ YAŞAMAK İÇİN BURAYI SEÇTİ

Bodrum Belediye Lideri Ahmet Aras ise büstün açılış merasiminde yaptığı konuşmada şunları söylemiş oldu:

“Burada bulunma niçinimiz sahiden epeyce kıymetli. Sevgili Ferhan Şensoy’u burada ebediyen yaşatmak için daima birlikteiz. Ben evvela bu büstü yapan sanatkarımız, kıymetli hocamız Esra Hoca’ma epey teşekkür ederim. Onunla bir arada Bodrum’un her köşesinde Bodrum’a kıymet katan, Bodrum’un tarihine, geçmişine, kültürüne, sanatına hakikaten damga vurmuş insanların tekrar yaşamasını sağlıyoruz. Bodrum sanat ve kültürle var oldu daima. 2500 yıl evvel de bu biçimdeydi bu. 1960’larda da, Neyzen Tevfiklerle daha öncesinde ve daha sonrasında Cevat Şakirlerle başlayan bu süreç Azra Erhat’larla, Bedri Rahmi’lerle, Sebahattin Eyüboğlu’yla, Orta Güler’le, Bedri Koraman’la, Zeki Müren’le, Ferdi Özbeğen’le yani sayamayacağım kadar, Ferhan Şensoy daha daha kaçları İhtilal Erbil’ler yani sanatın her kısmında birfazlaca burada fazlaca değerli ismi biz kucağımızda ya da koynumuzda bulduk. Çok değerli bir kıymet ve çıkar bu Bodrum için. Zira sanatın olduğu yerde barış vardır, kardeşlik vardır, demokrasi vardır. Sanatın olduğu yerde daima hoşluk vardır. Ferhan Şensoy’un da bilhassa hoşluğu fark edemeyen hoşluktan de anlamaz üzere bir kelamı var. Artık tahminen tam söz edemedim lakin bu biçimde bir kelamı de var. O yüzden sanatın olduğu her yerde bunlar var. Sanatın bize kim tabi ki sunuyor, bu eşsiz yaratıcı ve ilham sahibi bu sanatçı büyüklerimiz sunuyor. Bodrum’da o kadar şanslıyız ki örneğin, Tarık beyefendi burada, sağ olsun benim için epey hoş şeyler söylemiş oldu. Hak etmek için epey çalışacağız. Tarık beyefendiyle iki yıldır, daha da ötesi var. Benim bildiğim iki yıl. Bir kent tiyatrosu kurdular Bodrum’da ve onu yaşatmaya çalışıyorlar. Bütün zorluklara karşın canla başla. Bizde elimizden gelen dayanağı vermeye çalışıyoruz.”

“Bodrum’da bir kent tiyatromuz da var ve Ferhan Şensoy ismi orada da yaşayacak”

“Yani Bodrum’da epey hoş bir kent tiyatromuz da var ve Ferhan Şensoy ismi orada da yaşayacak. Bilhassa onun sınıf arkadaşları, meslektaşları ile birlikte orada da hayatış olacak. Bu kadar kıymetli bir kentte yaşıyoruz Bodrum’da. O yüzden bunun da pahasını bilmemiz gerekiyor. Yani burayı te3rcih eden sanatkarların, bu büyük insanların bizlere verdiği bu ilhamı da bilmemiz gerekiyor Bodrum ismine. Ben bu yüzden Ferhan Şensoy’a da Bodrum’u seçtiği için bir daha epeyce fazlaca teşekkür ederim. Geriş tabi ki epeyce değerli bir yer. bir daha yüz yıllardır birfazlaca medeniyete mesken sahipliği yapmış bir yer. Demek ki Ferhan Şensoy’da bu topraklardan bir ilham aldı ve burayı seçti yaşamak için. Demek ki ona da birfazlaca şey verdi Geriş. Geriş kıymetlidir. Pasanda hayli değerlidir. Hakikaten geçmişe ilişkin birfazlaca iz vardır burada. Demek ki onun için seçti diye düşünüyorum Ferhan Şensoy’da Geriş’i. Artık bu yapıtla birlikte, Esra hocamın bu yapıtıyla birlikte bizim Bodrum’da sanatkarlara verdiğimiz kıymetin bir kat daha arttığını bakılırsabiliyoruz. Siz pahalı iştirakçiler, onun arkadaşları, sevenleri, kıymetli Galatasaraylılar ben hepinize geldiğiniz için, Ferhan Şensoy’u sevdiğiniz için fazlaca teşekkür ediyorum.” (ANKA)