Ezgi Topçu, Avrupa için maksat büyüttü!

Anje

Global Mod
Global Mod
Yunanistan’ın Kozani kentinde 3-4 Eylül’de düzenlenen Yıldızlar Balkan Judo Şampiyonası’nda birinci olan 13 yaşındaki ulusal sportmen Ezgi Topçu, artık ümitlerde Avrupa şampiyonu olmayı hedefliyor.

JUDO SPORUNA NASIL BAŞLADI?

Sakarya’daki okulunda açılan kurs yardımıyla 9 yaşında judo ile tanışan Ezgi Topçu, aldığı eğitim yardımıyla gelişme kaydederek Sakarya Büyükşehir Belediyespor Kulübü bünyesinde karşılaşmalara katılmaya başladı.

Erenler ilçesi Çaybaşı Yeniköy Mahallesi’ndeki judo salonunda ağır biçimde çalışarak kısa müddette Türkiye birincisi olan Ezgi, ulusal gruba seçildi.

Antrenörü Mehmet Şen nezaretinde Yıldızlar Balkan Judo Şampiyonası’na en uygun biçimde hazırlanan Ezgi, 40 kiloda altın madalya kazanmanın gururunu yaşadı.

Bir yıl daha yıldızlarda yarıştıktan daha sonra ümitler kategorisinde uğraş edecek ulusal atlet, maksatlarını gerçekleştirmek için çalışmalarına sürat verdi.

“AZİMLE ÇALIŞARAK İLERLEDİM”

Ezgi Topçu, okulu ve sporu bir arada götürdüğünü, azimle çalışarak ilerlediğini belirterek, “Türkiye ve Balkan birincisi oldum. Her gün idman olmasa da koşu ve kondisyon idmanları yapıyorum. Mahallemizde judo salonu olması bizim için kolaylık oluyor.” dedi.

Ezgi, Balkan Şampiyonası’na ailesi ve arkadaşları yardımıyla motivasyonu yüksek biçimde katıldığını lisana getirdi.

Şampiyona öncesinde epey fazla heyecan ve gerilim yaşadığını anlatan Ezgi, “Maçlara çıkınca rahatladım. Kendi kategorimde 20 atlet içinde birinci oldum. Çok keyifli oldum; antrenörlerim, arkadaşlarım ve ailem de keyifli oldu. Gayem, Avrupa, dünya ve olimpiyat formunda ilerlemek. Önümüzdeki Ümitler Avrupa Şampiyonası’nda altın madalya almayı hedefliyorum.” diye konuştu.

MEHMET ŞEN: “HEDEFLERE ULAŞMAK İSTİYORUZ”

Judo antrenörü Mehmet Şen de yetenekli atletleri keşfederek vatana ve millete güzel atletler yetiştirmek için çaba ettiklerini belirtti.

Ezgi’nin, ileride Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonalarında derece yapabilecek bir sportmen olduğuna işaret eden Şen, “İnşallah çalışmalarımıza tam hız devam edip gayelere bir bir ulaşmak için uğraş edeceğiz. Yıldızlar kategorisindeki en büyük şampiyona, Balkan Şampiyonası. O kategoride şampiyonluk Ezgi’de. Ümitlere bir yıl daha var. Yıldız olarak bir yıl daha yarışacak. Ümitlerde de amaçlarımız Avrupa, dünya ve olimpiyat olarak devam edecek.” sözlerini kullandı.