Eskrimde kızından etkilendi, artık madalya kovalıyor!

Anje

Global Mod
Global Mod
Konya’da eskrim yapan kızını idmanlara ve turnuvalara götüren 53 yaşındaki baba İrfan Eken, kızının antrenörünün teklifiyle başladığı eskrimde 4 yıldır müsabakalara katılıyor.

Selçuk Üniversitesinde teknik işçi olarak misyon yapan Eken, 7 yıl evvel eskrime başlayan kızı Dila Naz Eken’e eskrim idmanlarında ve turnuvalarda eşlik etmeye başladı. Eken’in vakit içinde bu spora ilgi duymaya başladığını fark eden kızının antrenörü, Eken’in spora başlamasını sağladı.

Eskrime başlayan ve veteranlar kategorisinde çıktığı uğraşlarda büyük bir heyecan yaşadığını lisana getiren Eken, AA muhabirine, eskrimin hayatının vazgeçilmezlerinden olduğunu söylemiş oldu.

Eken, bütün turnuvalara katılmaya çalıştığını belirterek, “4 yıldır eskrim yapıyorum. Veteranlarda Türkiye klasman ikincisiyim. Büyükler turnuvalarını da kaçırmıyorum. Farklı atletlerle karşılaşmak epeyce büyük bir avantaj.” diye konuştu.

Eskrimin birinci vakit içinder fazlaca sıradan bir spor üzere göründüğünü lakin o denli olmadığını söz eden Eken, şöyleki devam etti:

“Eskrim, hakikaten güç bir spor, efor gerektiriyor ancak başladıktan daha sonra da farklı bir bağımlılık oluşuyor ve bırakamıyorsunuz, hayat stiliniz oluyor. Onunla yatıyorsunuz, onunla kalkıyorsunuz. Dışarıdan göründüğü üzere bir spor değil, fazlaca ayrıntılı kuralları var.”

“Bu sefer boynuz kulağı bilakis geçti”

Eken, kızı Dila’nın müsabakalarını tribünde heyecanla takip ettiğini, heyecandan yerinde duramadığını anlattı.

Kızıyla ortalarında tatlı çekişmeler olduğunu paylaşan Eken, “Eskrime birinci başladığım vakit içinderda antrenmanlarımızdan birinde Dila beni yenmiş, bu ortamızda alay konusu olmuştu. Lakin bu sefer boynuz kulağı bilakis geçti. İlerleyen vakitte ben onu yendim. İdmanlarda ortamızda bu biçimde tatlı sürtüşmeler oluyor. Konuta geldiğimizde bile bunun konusu devam eder, Dila yenilgiyi kabul etmez.” dedi.

“Ailece spor yapmak hepimize katkı sağladı”

Dila Naz Eken ise babasıyla idman yapmayı fazlaca sevdiğini, sıklıkla babasını mağlup ettiğini söylemiş oldu.

Babasının eskrime genel sınırlarıyla hakim olduğunu anlatan Eken, “Babam esasen beni bırakmak için idmanlara gelip, gidiyordu. Veteranlar kategorisi açılınca, ‘Ben de başlayayım.’ dedi. İdmanlarımızda sıklıkla ben yeniyorum. Ailece spor yapmak hepimize katkı sağladı.” sözünü kullandı.

Eken, ulusal gruba seçilmek için çalışmalara devam ettiğini, bu süreçte babasının kendisine büyük takviye verdiğini kelamlarına ekledi.