Erkan Can, sahnede kulak zarını patlatan tokadı anlattı

Irina

New member
Tiyatro ve sinema oyuncusu Erkan Can, sahnede yediği tokattan ötürü kulak zarının patladığını belirterek, “Kabahat bende, 1 sene doktora gitmedim, daha sonra kulağıma işitme aygıtı takıldı” diye konuştu.

Günaydın köşe müellifi Merve Yurtyapan, köşesinde Erkan Can’a yer verdi. Söyleşide, Erkan Can hakkında bilinmeyenleri anlattı.

Çocukluğu Bursa’da geçen Erkan Can, tiyatroya ilgisi fazlaca küçük yaşta başladı. Belediye’nin konservatuvarına giren Can, biroldukça oyunla seyirci önüne çıktı. Mesleğinin dönüm noktası ‘Mahallenin Muhtarı’ dizisinde oynadığı rol oldu.

Ailesi ile köyde büyüyen usta oyuncu, “İki köyümüz var, babamın ve annemin köyü. İkisi de Yenişehir’de. Okul biter bitmez çabucak köye giderdim. 10-12 ineği güderdim. Çok sayıda inek, keçi, koyun güttüm. Daima ineğin başında olman lazım yoksa oburlarının bahçelerine girip her şeyi ziyan ederler. Keçi gütmek zordur. Çocukluğum fevkalade keyifli geçti. Köy çocuğuyum. Babam köy öğretmeniydi.” dedi.

Benim kadar eşekten düşen yoktur diyen Can, kelamlarına şöyleki devam etti:

“Dayımın bir eşeği vardı, arkadaş üzereydik. Seninle şakalaşır, dereden geçer, hergelelik yapıp seni düşürürdü.”

Can, liseye akşam sanat okuluna gitti. Tiyatroya ilgim vardı diyen usta oyuncu, “Her gün sahnedeydim. Tiyatroda kazanılan paralar azdı. Okulda devamsızlık yaptığım için sınıfta kalıyordum. Baktım olmadı, liseyi bitirmeden askere gittim. Sanat okulunu 2’nci sınıftayken terk ettim. Ancak daima okuyordum. Mahallede ağabeylerle satranç, bilardo oynanıyordu, kitaplar okunuyordu. Tiyatro daima içimizde vardı” dedi.

Sahnede kaza yaşadı

Ünlü oyuncu, meslekte karşılaştığı zorluklardan bahsetti. Can, bir oyun sırasında yaşadığı kazayı şu biçimde anlattı:

“Bir gün sahnede kaza yaşadım. Karşımdaki kızın bir cürmü yoktu. Bana tokat attı, kulağıma geldi. Kulak zarım patladı. Kabahat bende, 1 sene doktora gitmedim. daha sonra kulağıma işitme cihazı takıldı.”

Vertigom var

Ünlü oyuncunun, baş dönmesi olarak bilenen ‘Vertigo’ hastalığı var. Can hastalığını, “Uzun yıllardır Vertigo’m var. Durup dururken başım döner. Bununla yaşıyorum. Banyoda gözümü kapattığım anda düşerim. O yüzden daima elimle duvardan dayanak alırım” kelamlarıyla tabir etti.

Sete asla geç kalmam

Sete geç kalmadığını vurgulayan Can, “Eğer tiyatrom var ise erkenden orada olurum. O günümü oyunuma ayırırım. Asla geç kalmam” dedi. Ayrıyeten sette çayı karton bardakta içmeyi sevmeyen usta oyuncu, kendi bardağını sete götürdüğünü deklare etti.