Engelli atletin 15 yıllık basketbol aşkı

Anje

Global Mod
Global Mod
Bedensel engelli Havva Selvihan Uzun, 15 yıldan bu yana giydiği ulusal formayla istikrarlı performansı ve elde ettiği başarılarla isminden kelam ettiriyor.

Belinde su kesesiyle doğan ve kesenin patlaması kararı 1,5 aylıkken engelli kalan Havva, ailesinin yönlendirmesiyle 12 yaşında basketbolla tanıştı.

Sporla tanıştıktan daha sonra hayata bir daha tutunan Havva (28), gösterdiği performansla 13 yaşında ulusal ekibe seçildi.

Ulusal kadro formasıyla sayısız maça çıkan Havva, Ceylanpınar Belediyesi Engelliler, Kuzey Kıbrıs Turkcell Engelliler, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, 68 Aksaray Belediyesi Bedensel Engelliler Spor Ekibi, Aydın Büyükşehir Belediyesi Spor kulüplerinin formasını giydi.

Bir çocuk annesi Havva, spordaki muvaffakiyetinin yanı sıra Mersin Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Kısmındaki eğitimini sürdürüyor.

Havva Selvihan Uzun, dönem başında transfer olduğu Tekerlekli Sandalye Basketbol 1. Ligi takımlarından Hatay Büyükşehir Belediyespor ve Tekerlekli Sandalye A Ulusal Bayan Basketbol Kadrosu’nun başarısı için ter döküyor.

“Benim için kızımdan daha sonraki en kıymetli şey basketbol”

Ulusal oyuncu Havva Selvihan Uzun, AA muhabirine, 12 yaşından bu yana tekerlekli sandalye basketbol ekiplerinde nazaranv aldığını söylemiş oldu.

Küçük yaşlardan bu yana ulusal grup formasını büyük bir gururla giydiğini anlatan Havva, “Milli grupta olmak sandalyede olmakla birebir şey aslında. Kendimi özgür bir kuş üzere hissediyorum. Ulusal grupta 4 numaralı formamla birinci beşte temsil ediyorum. Benim için kızımdan daha sonraki en değerli şey basketbol.” diye konuştu.

Havva, ulusal kadroda kalıcı olmasını sistemli ve disiplinli çalışmasına borçlu olduğunu belirtti.

Hem kulübü birebir vakitte ulusal grubun başarısı için idmanlarını aralıksız sürdürdüğünü tabir eden Havva, şunları kaydetti:

“Kadın ulusal kadrosuyla 2018’de Avrupa şampiyonu olduk. bir daha ulusal kadroyla üçüncülüğüm oldu. Gittiğim Milletlerarası Tekerlekli Sandalye Basketbol Federasyonu maçlarında 6 kere üst üste en yeterli sportmen mükafatını aldım.”