Emzirmenin faydaları

İsmail

New member
Emzirmenin bilhassa alerji, obezite, kanser, inflamasyon ve kronik hastalıkları azaltan hatta önleyen faydaları ile ilgili ispatlar bildirilmektedir. Anne sütü yenidoğanın gelişimsel bağışıklık sistemini büsbütün destekleyecek özelliklere sahiptir.

Rastgele bir rahatsızlığı bulunduğu için yahut ilaç kullandığı için bebeklerini emziremeyen annelerimizin üzülmemesi ismine annelerimizi tenzih ederek yalnızca emzirmesinde rastgele bir risk bulunmayan annelerin katiyen emzirmesi gerektiğini belirtiyorum.

Emzirmenin bebeğe yararları:

Emzirme bilhassa 6 aydan daha uzun sürdürüldüğünde hem akut tıpkı vakitte yenidenlayan otit riskini azaltmaktadır

Emzirme alt teneffüs yolu hastalığı ile hastaneye yatışı azaltmaktadır

Atopi aile hikayesi olanlarda; en az 3 ay emzirilme daha kısa emzirilenlere bakılırsa atopik dermatit riskini azaltmaktadır

On yaşından küçük çocuklar için; 3 aydan kısa emzirilmek hiç emzirilmemeye göre astım riskini azaltmaktadır. Bu azalma astım aile hikayesi olanlarda daha barizdir

Emzirilme hayatın ileri periyotlarında obezite riskini azaltır

Emzirilme ile hem Tip I hem Tip 2 diyabetin azaldığı görülmektedir

En az 6 ay emzirilmek çocukluk çağı lösemi riskini azaltmaktadır

Prematüre ve düşük doğum yüklü bebeklerin nörogelişimsel skorlarında anne sütü alanlarda daha olumlu tarafta artış görülmektedir

Emzirme anne ile bebek içindeki bağı güçlendirir. Bebekler kendilerini inançta hissederek sakinleşirler

Anne sütünün gaz yapmayan sindirimi kolay yapısı, kabız ve ishal yapmayarak bebeklerin daha rahat hareket etmelerini sağlar. Ayrıyeten idrar yolu enfeksiyonlarının da önüne geçer

Emzirmenin anneye yararları:

Annede doğum daha sonrası kanama azalır

Uterus doğum öncesi büyüklüğüne geriler

Doğum daha sonrası kilo kaybı kolaylaşır

Stress azalır

Ovülasyon gecikir

Annenin doğum daha sonrası daha fazla zayıflaması

Daha uzun mühlet adet görmemesi

Organlarda yağ depolanmasında azalma

Tip 2 diyabet riskinin azalması

Kalp damar sistemi alakalı risklerin azalması

Göğüs ve over kanseri riskinin azalması