Elindeki çatlağa karşın vazgeçmedi, Dünya Güreş Şampiyonası’nda üçüncü oldu

Anje

Global Mod
Global Mod
Sırbistan’da düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası’nda gayret eden ulusal sportmen Yunus Emre Başar, tertipten 4 gün evvel eli çatlamasına karşın pes etmeyerek dünya üçüncüsü olma başarısı gösterdi.

Başşehir Belgrad’daki şampiyonada grekoromen tarz 77 kiloda bronz madalya kazanan İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü sportmeni Yunus Emre Başar, muvaffakiyetinin gerisindeki azim ve dayanak kıssasını AA muhabiriyle paylaştı.

Tertipte yarı final uğraşını ufak bir talihsizlik yüzünden kaybettiğini ve şampiyonluk bahtını kaçırdığını belirten Yunus Emre Başar, “Tabii ki fazlaca memnunum, ülkeme bronz madalya kazandırdım. Hedeflerim de her vakit yüksek. Oraya alışılmış ki altın madalya almak için gittik. Benim sıkletim 77 kilo, orta sıklet olduğu için hakikaten sıkıntı bir sıklet. bununla birlikte olimpik sıklet. Bu sıklette nitekim çabayı hiç bırakmamak gerekiyor. Ben de yıllarden beri bu sıkletin atletiyim ve dünya üçüncüsü oldum.” diye konuştu.

– “Zirvenin fazlaca yakın olduğuna inanıyorum”

Bu yıl düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda da final maçında, bir daha bir talihsizlik yüzünden ikinci olduğuna dikkati çeken ulusal güreşçi, “Final maçını kaybettim lakin tepenin hayli yakın olduğuna inanıyorum. Yani ucunda dolanıyoruz artık. O altın madalyayı bir gün alacağız, kemeri takacağız. Ülkeme altın madalyayla, kemerle döneceğime inanıyorum.” tabirlerini kullandı.

Yunus Emre Başar, 2024’te Paris Olimpiyatları’nın düzenleneceğini hatırlatarak, maksadının, her atletin hayalindeki üzere olimpiyatlara katılmak olduğunu söylemiş oldu.

“Yani biz 5-6 sene öncesinden bunların hayalini kurup ona nazaran çalışıyoruz, amaçlarımızı ona bakılırsa belirliyoruz.” diyen Yunus Emre Başar, olimpiyatlara gidebilmek için gelecek sene yapılacak Dünya Şampiyonası’nda birinci 5’e girmesi gerektiğini, amacının altın madalya olduğunu, fakat aksi bir durumda birinci 5’e girip oraya iştirak kazanmak istediğini lisana getirdi.

Madalyalı güreşçi, “İnşallah olimpiyatlara da gidip orada ülkemi en yeterli biçimde temsil edeceğim. Altın madalya almayı düşünüyoruz, onun hayalini kuruyoruz. Ben bizi destekleyen, dua eden herkese epeyce teşekkür ediyorum. Kulübümüze, İstanbul Büyükşehir Belediye Liderimize, hocalarımıza, ulusal grup teknik grubuna epeyce teşekkür ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

– Yaşadığı talihsizlik: “Ayağımda yırtık, bileğimde kırık vardı”

AA muhabirinin, “nasıl bir talihsizlik yaşadığını” sorduğu Yunus Emre Başar, yaşadıklarını, sporda azim ve çalışmaya örnek olacak nitelikte kıssasıyla, şu biçimde anlattı:

“Şampiyonaya gitmeden 4 gün evvel, sabah uyandığımda garip bir olay oldu. Artık biz onu ‘nazar’ diye isimlendirdik. Elimde bir şişlik vardı. O gün doktora gittik, röntgen çektirdik, elimde kırığa yakın çatlak vardı. Çok üzüldüm. 4 gün kalmış. Sıklet sporu yaptığımız için kilo da düşüyoruz. Bir anda onun psikolojisi benim için makus oldu. Ancak bize dua eden beşerler olduğu için, inançlı insanlarız sonuçta, onun bir şeyi vardı kalbimde. Oraya gidene kadar psikolojim sahiden epeyce berbattı. Orada elim ağrıyor, hiç bir şey yapamıyorum, koşsam bile koşamıyorum zira elimi sallayamıyorum. Hekimimiz da ondan da Allah razı olsun, hem ağrı kesici tıpkı vakitte lokal anestezilerle beni maça çıkardı. Hakikaten de başarılı bir sonuç aldık, yani ağrımı yüzde yüze kadar kesti. Bu da bizim muvaffakiyet öykümüz oldu. Ben bunlarla övünmeyi sevmem lakin hakikaten ayağımda yırtık vardı, bileğimde kırık vardı. Bunlar tahminen de beni kamçılayan, daha hayli hırs yaptıran etkenlerdi. O yüzden bunları hayra yorduk ve şükür madalyamızı da aldık.”